Zaujímavosti
photo Foto
video Video
12. nov. 2023 o 07:59
Miloš Audi, unilad.com

Strávil 60 hodín na dne oceánu bez jedla a vody. Lodný kuchár mal šťastie v nešťastí

placeholder
Okene bojoval hodiny o svoj život.
Zdroj: istockphoto.com (ilustračné)

Muž, ktorý pracoval na lodi ako kuchár, musel bojovať o svoj život po tom, čo jeho posádku zasiahla obrovská vlna. Pomocou správnych rozhodnutí a šťastia sa mu však nakoniec podarilo prežiť.

Zaujímavosti
12. nov. 2023 o 07:59
Strávil 60 hodín na dne oceánu bez jedla a vody. Lodný kuchár mal šťastie v nešťastí

Muž, ktorý pracoval na lodi ako kuchár, musel bojovať o svoj život po tom, čo jeho posádku zasiahla obrovská vlna. Pomocou správnych rozhodnutí a šťastia sa mu však nakoniec podarilo prežiť.

Mnohí ľudia majú strach z toho, čo sa môže skrývať pod vodou. Existuje však prípad, kedy musel človek menom Harrison Okene bojovať o svoj život, keď sa jeho loď potopila na dno oceánu. Ako informoval portál Unilad, po dlhých 60 hodinách s minimálnym množstvom vzduchu ho nakoniec zachránili potápači, pričom celý incident zachytili dokonca aj na kameru.

Loď zasiahla obrovská vlna

29-ročný Okene pracoval v roku 2013 ako kuchár na remorkéri Jascon-4 spolu s ďalšími 12 ľuďmi, pričom išlo o plavidlo, ktorého účelom bolo stabilizovať ropný tanker. Keď sa však loď nachádzala približne 35 kilometrov od pobrežia Nigérie, zasiahla ju kolosálna vlna a spolu s posádkou obrátila hore nohami. V tom čase bol mladý kuchár na toalete a mal na sebe len spodnú bielizeň.

Keď vlna narazila, Okene začal okamžite panikáriť. Neskôr sa mu podarilo otvoriť dvere záchodu, pričom uvidel, že kormidlovňa je hore nohami. Potom narazil na hŕstku svojich kolegov, ktorí bojovali s poklopom člna, zatiaľ čo voda vo vnútri neprestajne stúpala. Sila prúdu ho však odtlačila od východu až do inej toalety, ktorá bola pripojená ku kabíne druhého inžiniera.

Prežil bez jedla a vody

Hoci si v tom momente Okene pomyslel, že sa už nikdy nedostane von, táto toaleta ho nakoniec zachránila. Dôvodom bolo, že sa nemohla úplne naplniť vodou, a preto mal dostatok kyslíka. Po nejakom čase loď klesla úplne na dno oceánu. "Povedal som si, že namiesto paniky musím vymyslieť cestu von. Vzduch predsa nemohol z lode úplne uniknúť. Niektorí museli byť uväznení vo vnútri so mnou," povedal po incidente.

Okenemu sa neskôr podarilo nájsť dva matrace, ktoré naskladal na seba, aby mohol zostať nad hladinou vo svojej malej komore. "Snažil som sa nebáť. Strach totiž dokáže človeka skoliť skôr, ako príde skutočná smrť. V momente, keď začnete panikáriť, totiž spotrebujete príliš veľa kyslíka," dodal.

Prežil iba jeden

Po približne 60 hodinách bez jedla, vody a s minimom vzduchu zostávajúceho v jeho komore sa Okeneho podarilo zachrániť. Úrady totiž na miesto poslali skupinu potápačov, ktorí mali prehľadať loď a identifikovať telá mŕtvej posádky. Mladý kuchár si okamžite všimol blikajúce svetlá a začul podivné zvuky. Nález Okeneho prekvapil aj samotných potápačov, ktorí nečakali, že niekto z posádky dokázal prežiť.

Skupina nakoniec preniesla Okeneho do rekompresnej komory, kde bol nútený stráviť ďalšie tri dni. Dôvodom je, že ak by sa okamžite vrátil na hladinu, rýchla zmena tlaku by mu zničila vnútorné orgány. "Všetko som mal v normále. Teplotu a aj krvný tlak," dodal kuchár.

Hoci by sa mnohí z nás po tomto traumatickom incidente už nikdy nepriblížili k vode, Okene mal iný plán. Potom, ako jediný prežil potopenie lode, sa totiž stal certifikovaným potápačom. Ako uviedol v rozhovore, diplom a osvedčenie mu odovzdal záchranár, ktorý ho vytiahol z oceánu.