21.01.2023 15:00
Obkec, Tlačová správa

Aké boli najdôležitejšie udalosti a kauzy minulého roka? Odpovede skrýva špeciál Kauzy 2022

Kauzy roku 2022 v kocke.
Zdroj: Obkec

Zorientujte sa v najzávažnejších kauzách, politických rošádach aj nestálych ekonomických vodách. Spoznajte hrozby kyberzločinu i riešenia najhorúcejších problémov planéty. Ročenka Kauzy 2022 od Aktuality.sk dostala nový vzhľad a je už v predaji.

21.01.2023 15:00
Aké boli najdôležitejšie udalosti a kauzy minulého roka? Odpovede skrýva špeciál Kauzy 2022

Zorientujte sa v najzávažnejších kauzách, politických rošádach aj nestálych ekonomických vodách. Spoznajte hrozby kyberzločinu i riešenia najhorúcejších problémov planéty. Ročenka Kauzy 2022 od Aktuality.sk dostala nový vzhľad a je už v predaji.

Aktuality.sk vám aj tento rok prinášajú mimoriadny špeciál Kauzy 2022, ktorý mapuje udalosti predchádzajúcich 365 dní a prináša riešenia pre budúcnosť. Zmenou oproti predchádzajúcim ročníkom je vynovený dizajn a nové témy. Kauzy 2022 nájdete od 14. januára v stánkoch a vybraných kníhkupectvách po celom Slovensku. Ročenku si môžete objednať aj v našom e-shope na obchod.aktuality.sk.

Od korupčných káuz ku kyberzločinu

Investigatívne reportérky Annamária Dömeová a Laura Kellöová zanalyzovali aktuálny stav najzávažnejších káuz v novodobej histórii Slovenska, ktoré prerástli až k politickým špičkám. V desaťstranovej analýze, postavenej na prehľadnej infografike, sa dozviete, koho sa podarilo odsúdiť, kto ešte len čaká na spravodlivosť a čo pomohlo viacerým veľkým rybám vyhnúť sa súdom.

Filip Hanker a Ján Trangel z partnerského webu Živé.sk si na ôsmich stranách posvietili na aktuálne hrozby kyberzločinu, ktorý bude aj tento rok rásť a hľadať si nové cesty. So skupinou odborníkov identifikovali podoby možných kyberútokov, ich potenciálne ciele aj mieru kyberbezpečnosti na Slovensku.

V kalných politických vodách

Dlhoročný politický redaktor Martin Sliz podrobne rozobral, prečo sa protikorupčné ťaženie Igora Matoviča skončilo pádom vlády a zápasom o demokraciu. Jeho kolega Tomáš Kyseľ zase zisťoval, prečo sa politici, ktorí kedysi budovali hrádzu proti extrémizmu, pomaly stávajú jeho súčasťou.

Komentátor Martin Behul na štyroch stranách porovnal samozvaných spasiteľov na slovenskej politickej scéne – Roberta Fica a Igora Matoviča, ktorí už roky súperia o titul majstra populizmu.

Od nenávisti k vražde

Tím redaktorov Aktuality.sk sa na desiatich stranách pozrel na viaceré aspekty vraždy dvoch mladých LGBTIQ+ ľudí, ktorá vlani zaradila Slovensko na mapu teroristických útokov. Marek Biró a Matej Príbelský sa zamerali nielen na politický rozmer ohavného činu a jeho dosahy na spoločnosť, ale aj na prvotné zdroje radikalizácie a úlohu škôl v boji proti nenávisti.

Aké nástroje využíva neofašistická propaganda a ako zabrániť radikalizácii našich detí na internete? To bola kľúčová otázka, na ktorú hľadali odpoveď autori článku Lukáš Diko a Karin Kőváry Solymos z Investigatívneho centra Jána Kuciaka, Ali Winston a Martin Laine z Delfi Estonia a Ján Petrovič a Annamária Dömeová z Aktuality.sk.

Monika Vatrálová v rozhovore s dlhoročným LGBTIQ+ aktivistom Romanom Samotným zisťovala, aké sú pocity LGBTIQ+ ľudí po opadnutí prvotnej vlny solidarity, ako reagovali na vyhrotené vyhlásenia niektorých populistov v politike i predstaviteľa cirkvi, a či vidia šancu na zmenu.

Riešenia pre Slovensko i planétu

Ekonomický redaktor Martin Odkladal sa spolu s analytikmi zamýšľal nad tým, prečo sa Slovensko vydalo na grécku cestu a či nám hrozí ekonomický kolaps. V druhom článku s názvom Cenový armagedon skúmal, dokedy potrvá rekordný rast cien a na čo sa treba pripraviť.

Rekordná inflácia, vojna na Ukrajine či dozvuky pandémie patria spolu s globálnym otepľovaním k najväčším výzvam súčasnosti. Na ilustráciu postačia dva fakty. Naša Zem príde každoročne o desať miliónov hektárov lesov a počet sladkovodných živočíchov klesol o 83 percent. Redaktorka Martina Beňová sa spolu s odborníkmi pokúsila pomenovať najhorúcejšie problémy planéty aj konkrétne riešenia, ktoré treba urobiť pre našu záchranu.

V ročenke Kauzy 2022 však nájdete oveľa viac. Pri ich písaní sme mali dva ciele. Zorientovať vás v témach, ktoré hýbali Slovenskom a menia náš život, a poďakovať za to, že ste s nami. Mimoriadny špeciál, ktorý prešiel po troch rokoch redizajnom a dostal novú tvár, totiž vznikol aj vďaka vašej podpore.

Fakty bez emócií, realita v súvislostiach.

Vyhľadávanie
Sme na sociálnych
sieťach
ringier-logo-icon
© 2010 - 2023
Ringier Slovakia Communities s.r.o.
Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.