Narcistické sklony, teda tendencie obdivovať sám seba a premýšľať o sebe ako o výnimočnom jedincovi, ktorý túži po moci a úspechu, má do určitej miery každý človek. U chorobných narcisov sa ale toto presvedčenie zvrhne a prejaví asociálne, udržujú sa nezdravé vzťahy a poškodzuje psychické zdravie druhých. Psychológ Scott Taylor zo Sidney trénoval s vedúcim FBI a hlavným vyšetrovateľom na Guantanámo Bay reč tela a odhaľovanie osobnosti podľa rôznych nepriamych prejavov. Na základe toho vypracoval zoznam prejavov správania takýchto ľudí.
Vzťah ako bankový účet
"Narcisi sú zameraní sami na seba a chýba im empatia. Zaujímajú sa výhradne o seba a ostatní ľudia sú pre nich iba nástroje, ktoré používajú na dosiahnutie výsledkov. Vzťahy sú v mnohých ohľadoch ako bankové účty. Prevádzame veľké množstvo vkladov a výberov, ktoré realizujeme na základe bankového zostatku. S narcisom je to ale čisto o transakciách v ich prospech. Jediné, čo ich zaujíma je výber z účtu," uviedol doktor Taylor v rozhovore pre denník The Mail.
Narcisi bývajú veľmi charizmatickí, často taktiež lovia komplimenty, aby uspokojili svoju potrebu obdivu, a zvyčajne prejavujú žiarlivosť voči ostatným. "Pokiaľ začnú monitorovať váš pohyb, izolovať vás, spochybňovať vašu súdnosť, popierať veci, ktoré sú zrejmé, pokiaľ sa pokúsia minimalizovať vaše potreby a názory, patria k tým silnejším typom, na ktoré si musíte dávať pozor," varuje Scott.
Narcistické osoby prejavujú závisť a veľmi často ponúkajú prázdne sľuby, ktoré nedodržia či dodržať ani nemôžu. "Mali by ste sa sústrediť na okamžitú akciu, kroky a činy, nie na sľuby, pretože naricisi sú skvelí s prázdnymi sľubmi, naplňujú nimi svet, ale nesplnia žiaden," doplnil doktor.
Čo si treba všímať
"Všetci máme nejakú túžbu po uznaní a obdive, ale nepodkladáme to čistou vierou v nadradenosť a pozíciu nad ostatnými. Niekedy chceme veci pre svoj vlastný výsledok, chceme nejaký obdiv a snívame o moci a úspechu. Ale rozdiel medzi zdravým jedincom a narcisom je v tom, že u narcisov je to jediná motivácia v živote. Nie je to podložené žiadnou empatiou, takže sa ľudia stávajú nástrojmi a transakčnými jednotkami vo vzťahoch," vysvetľuje Taylor.
V každom vzťahu by sme sa preto mali zamyslieť nad týmito jedenástimi prejavmi správania:
- Egocentrizmus
- Veľa prázdnych sľubov (žiadne činy či výsledky)
- Prejavy žiarlivosti voči ostatným
- Spochybňovanie príčetnosti druhých, psychologická manipulácia
- Nafúknutý pocit vlastnej dôležitosti
- Absolútna neprítomnosť empatie
- Posadnutosť mocou a úspechom
- Charizma
- Zámerné nadháňanie komplimentov
- Sledovanie všetkých pohybov druhého, snaha izolovať partnera od ostatných
- Zosmiešňovanie a spochybňovanie potrieb a názorov druhých