Aj keď je silná bolesť často neúnosná, jej účel je veľmi dôležitý. Je to varovný signál organizmu, ktorý hovorí, že niečo v našom tele nie je v poriadku. Na druhú stranu však existuje niekoľko typov bolesti, ktoré ľudia označujú za extrémne neznesiteľné. Portál The Richest vytvoril zoznam tých najhorších bolestí, ktoré môže človek zažiť.
Mravčie uhryznutie môže byť nepríjemné, ale ľudia z neho nemusia vždy pocítiť silnú bolesť. Existuje však druh s názvom paraponera clavataca, ktorý žije v dažďových pralesoch Južnej Ameriky. Tento malý živočích má žihadlo naplnené silným poneratoxínom.
Podľa entomológa Justina Schmidta, ktorý vytvoril známy Schmidtov index bolesti, má tento mravec najhoršie bodnutie v tabuľke na úrovni 4+. "Ide o čistú a intenzívnu bolesť. Je to ako kráčanie po horiacom drevenom uhlí s hrdzavým klincom v päte," uviedol vedec. Pozrite si video muža, ktorý sa mravcom nechal bodnúť:
Zranenie pri útoku zvieraťa
Väčšina ľudí, ktorých napadnú veľké zvieratá, sa nedožije odhalenia skutočnosti, akú silnú bolesť prežívali. Muž menom James Ross Gardner však dokázal prežiť útok medveďa. Obrovské zviera mu spôsobilo veľa zranení vrátane prepichnutia pravého oka či zlomenie stavcov. Gardner preto musel podstúpiť viacero operácií, ktoré označil sa extrémne bolestivé.
Pôrod dieťaťa
Môžeme s istotou povedať, že pôrodným bolestiam skutočne rozumejú len ženy. Tie zákrok opísali ako pocit, keď majú naraz niekoľko desiatok menštruačných kŕčov alebo keď ich niekto sústavne bodá do brucha.
Nedávno sa však dvojica holandských mužov pokúsila simulovať kontrakcie pomocou elektród umiestnených na bruchu. Aj keď nevieme s istotou určiť, či sa dá bolesť, ktorú pociťovali, porovnať s tým, čo zažívajú ženy pri pôrode, z ich výrazov môže divák vidieť, že to nebolo príjemné.
Obličkové kamene
Obličkové kamene sú vytvorené z hmoty, ktorá vzniká v močovodoch. Ľudia s touto diagnózou pociťujú nepredstaviteľnú bolesť, ktorú často sprevádza horúčka, krv a hnis v moči či zvracanie. Tieto kamene však musia mať v priemere aspoň 3 milimetre, aby zablokovali močovod. Keď sa to stane, pacientovi sa buď môže hmota prirodzene vylúčiť z tela alebo ju musia lekári chirurgicky odstrániť.
Klastrové bolesti hlavy
Každý človek vo svojom živote zažije bolesť hlavy. Tento typ je výsledkom neurologickej poruchy a môže trvať šesť až dvanásť týždňov. Reč je o takzvanej klastrovej bolesti hlavy, ktorá sa zvyčajne tvorí na jednej strane, presnejšie v oblasti očí. Pacienti, ktorí ju zažívajú, majú pocit, akoby im do očnej buľvy niekto silno vtláčal ostrý predmet. Preto ju ľudia prezývajú aj ako "samovražedná bolesť hlavy".
Popáleniny druhého stupňa
Aj keď by mnohí mohli predpokladať, že popáleniny tretieho stupňa sú najbolestivejšie, nie je tomu tak. Toto zranenie poškodzuje všetky vrstvy kože natoľko, že pacienti v skutočnosti pocítia menšiu bolesť. Popáleniny druhého stupňa však nepostihujú úplne všetky vrstvy kože a vytvárajú pľuzgiere a červené alebo biele škvrny. Táto bolesť je taká silná, že z nej môže zranený človek aj omdlieť.
Tetanus
Aj keď sa injekcia proti tetanu považuje za jednu z najbolestivejších, choroba, ktorej predchádza, je oveľa horšia. Ide o infekciu spôsobenú baktériou Clostridium tetani. Najčastejšie sa prejaví po bodnom poranení, ako je napríklad šliapnutie na hrdzavý klinec, pričom chorobu dostanú len ľudia, ktorí nie sú zaočkovaní.
Keď sa baktéria dostane do tela, uvoľní jed, z ktorého začnú svaly bolestivo tuhnúť. Choroba najprv postihuje tvár a čeľusť, pričom ju pacient nie je schopný otvoriť. Bez lekárskej pomoci tetanus môže skončiť aj smrťou.
Zlomenie penisu
Diagnóza, známa aj ako "najhoršia nočná mora každého chlapa", údajne patrí k najbolestivejším zraneniam. Zlomenina penisu je často výsledkom intenzívneho pohlavného styku, ale môže nastať aj pri agresívnej masturbácii. Penis sa pritom zlomí rovnako, akoby v ňom bola kosť, ale v skutočnosti praskne iba jeho membrána. Pacienti po úraze zažívajú silný nával bolesti, veľký opuch a modriny. Ak sa však rýchlo lieči chirurgickým zákrokom, pôvodná štruktúra sa môže opäť obnoviť.
Bodnutie od "kamennej ryby"
Synanceia verrucosa je druh ryby vyskytujúci sa v pobrežných oblastiach Indo-Pacifiku, ktorá má na spodnej časti svojich ostrých plutiev žľazy vylučujúce smrtiace neurotoxíny. Živočích s prezývkou "kamenná ryba" môže splynúť s okolím na dne oceánu a úplne sa zamaskovať.
Množstvo toxínov, ktoré živočích uvoľní, je úmerné množstvu tlaku, ktorý naň pôsobí. Ak ich ryba vylúči dostatok, pacient môže z bodnutia zahynúť už do dvoch hodín. Pacient pri úraze zažije extrémnu bolesť a opuch, pričom môže spôsobovať aj nevoľnosť, paralýzu či záchvaty. Pri okamžitom ošetrení a užití protijedu sa však človek môže vyliečiť do 48 hodín.
Dercumova choroba
Dercumovu chorobu charakterizujú mnohopočetné tukové nádory, ktoré rastú zvyčajne na trupe tela. Väčšina diagnostikovaných prípadov sa pritom vyskytuje u obéznych žien. Kvôli nádorom je bolesť taká silná, že ľudia nedokážu vykonávať ani jednoduché činnosti, ako napríklad sprchovanie či obliekanie. Príčina choroby nie je známa a vo všeobecnosti lekári dokážu liečiť len symptómy, ktoré vyvoláva.