Zaujímavosti
photo Foto
video Video
08. júl. 2023 o 15:30
Jaroslava Žačiková, pokec.sk

Stand-up komik Dano Čistý prehovoril o svojom detstve v sekte: Plno násilia od členov sekty aj od rodičov

placeholder
Stand-up komik Dano Čistý.
Zdroj: www.instagram.com/dcisty

Komik Dano Čistý nám v rozhovore v relácii Na Pokec porozprával o svojich vystúpeniach, no prezradil nám aj detaily o živote v sekte Modrý kríž.

Zaujímavosti
08. júl. 2023 o 15:30
Stand-up komik Dano Čistý prehovoril o svojom detstve v sekte: Plno násilia od členov sekty aj od rodičov

Komik Dano Čistý nám v rozhovore v relácii Na Pokec porozprával o svojich vystúpeniach, no prezradil nám aj detaily o živote v sekte Modrý kríž.

Dano Čistý je súčasťou obľúbeného komického zoskupenia a šou Silné Reči. Počas štúdia sa venoval anglickej literatúre a rád sa vzdeláva o všetkom, čo súvisí s umením a umelcami. S tým sa spája aj jeho úspešný podcast Kulturcast, ktorý tvorí spoločne so svojím kolegom Matejom "Tuniakom" Liptákom, kde rozoberajú filmy, hudbu, knihy a rôzne aktuálne udalosti spojené s kultúrou.

Na jeseň minulého roka začal vystupovať so špeciálom s názvom V jame levov. Okrem toho ho môžete vidieť na stand-upových večeroch v Café Comeniana v Bratislave, ktoré sám organizuje. Dano odpovedal na otázky z relácie Na Pokec a dopĺňal ich vtipnými poznámkami naživo na svojom Instagrame.

V rozhovore na portáli Pokec.sk v relácii Na Pokec sa rozrozprával o svojej kariére a tvorbe, no povedal nám aj o svojom detstve v sekte. Prečítajte si celý rozhovor.

Začneme zľahka - spomenieš si na svoje prvé stand-upové vystúpenie? O čom si hovoril a ako to dopadlo?

Áno, na open-miku Silných rečí, pred cca 10 rokmi. Hovoril som o Charlesovi Darwinovi. 😃

Tvoj štýl humoru je veľmi špecifický. Ako si prišiel k tomu "precízne časovanému" prejavu, robil si to niekedy aj ináč?

Prešlo to takým vývojom, ale ja ho vidím hlavne keď si pozriem nejaké staré vystupko, neviem či aj ľudia vidia rozdiel. K tomu časovaniu - nechcem ísť príliš rýchlo.

Vo svojich stand-upoch vôbec nenadávaš. Máš na to nejaký konkrétny dôvod?

Áno, nadávku by som použil, ale v mojom materiáli a k môjmu štýlu to možno aj netreba.

Stal sa ti niekedy na pódiu nejaký trapas? Prípadne, mal si niekedy problém s neukázneným divákom?

Snažím sa na to reagovať vždy vtipne, lebo ako komik som tam na srandu. Stalo sa mi to nedávno v Košiciach, keď diváčka v prednom rade vyrušovala. Tak som sa s ňou porozprával. A prestala.

Ktorých komikov zo sveta alebo z domácej scény si rád pozrieš a čo ťa na nich najviac baví?

Takže Eddie Izzard ma ovplyvnil najviac, ale v poslednej dobe si veľmi idem Douga Stanhopa. Mám rád ešte Stevena Wrighta a Mitcha Hedberga. Všetko skôr staršie ročníky. Eddie Izzard je pre mňa top inšpirácia aj ako človek.

Na jeseň 2022 si uviedol svoj prvý stand-up špeciál "V jame levov". Keby si ho mal nejako tematicky zhrnúť a "predať" divákom - o čom to vystúpenie je a prečo sa ho oplatí vidieť?

Tematicky je o náboženstve, keďže som vyrastal v náboženskej sekte mám k tejto téme veľa vtipov - ak vás to zaujíma nech sa páči: https://listky.silnereci.sk/e-13857/dano-cisty-v-jame-levov-online-zaznam - tu sa dá vidieť celý záznam.

Je možné si "V jame levov" pozrieť aj naživo alebo len online?

Teraz prebieha turné spôsobom, že vystupujem s Jamou levov po menších mestách v baroch - čiže aj naživo.

Občas hovoríš aj o svojom ďalšom špeciále, spomínal si tuším názov "Koniec sveta". Vedel by si k nemu už prezradiť niečo bližšie? Napr. témy, ktorým sa chceš venovať, dátum premiéry a pod.

Koniec sveta je špeciál o tom, že končí svet. Bude to na jeseň, dátumy riešime - toto má na starosti naša báječná Kate zo Silných rečí - a bude to naj špeciál aký kedy bol. A potom príde temno.

Teraz jedna čerešnička pre tvojich skalných fanúšikov - ako vznikla hláška "Čistý je boh"?

To je z tohto môjho stand-upu od 30 sekundy:

Máš nejaký vysnívaný kariérny cieľ, či už v stand-upe, alebo v umeleckej tvorbe všeobecne?

Stať sa svetovo slávnym aj v anglickom stand-upe, ktorý si myslím mám ešte lepší ako slovenský a som vyštudovaný učiteľ angličtiny.

Spolu s Matejom "Tuniakom" Liptákom tvoríte podcast Kulturcast. Poďme zasa trochu "predávať" - ako by si tento podcast ľuďom predstavil, aby si ich motivoval si ho pustiť?

Je to podcast o kultúre - snažíme sa byť fakticky správny ale hlavne nám ide o to, čo v nás alebo v hosťovi dané dielo vyvolalo, také niečo mi chýbalo. Nerobíme recenzie ale bavíme sa o umení.

V niektorých častiach si pozývate aj zaujímavých hostí, naposledy to bol Rudi Rus. Mohol by si prezradiť nejaké ďalšie mená, na ktoré sa môžu poslucháči/diváci tešiť? Prípadne, akým témam sa plánujete v ďalších častiach venovať?

Gabo Žifčák - už s ním máme natočený diel a vyjde o dva týždne - je to o komiksoch! South Park ideme robiť a máme toho mraky nachystané a prijímame rady aj nápady divákov.

A teraz trochu vážnejšie, netajíš sa tým, že si vyrastal v sekte. O akú sektu ide a čo je jej hlavným zámerom?

Ide o sektu Modrý kríž a jej zámer je izolovať ľudí a žiť iba pre Boha bez inej radosti na tomto svete. Extrémistický puritanizmus a fundamentalizmus a duševný terorizmus.

Ak sa nemýlim, máš aj dvoch súrodencov. Aké bolo vaše detstvo?

Strašné, plno násilia od členov sekty aj od rodičov.

Spomenieš si na moment, kedy si sa rozhodol vymaniť sa spod vplyvu sekty? Čo ťa k tomu viedlo?

V podstate si nepamätám čas kedy nie, keď už mi rodičia "dovolili" tam nechodiť celá sekta ma nenávidela (okrem mojich rovesníkov) lebo som hovoril pravdu.

Ako sa zmenil tvoj život po odchode?

Cítil som šialene krásny pocit voľnosti, ktorý ani neviem opísať. Nasal som všetko umenie sveta. Celé dni som čítal, počúval hudbu a pozeral klasické filmy.

Slovensko relatívne nedávno riešilo prípad herečky Márie Bartalos, ktorá sa tiež hlási k sekte. Sledoval si túto kauzu, prípadne aktivity spoločenstva Milosť? Máš na to nejaký názor?

No áno, je to tiež príklad podobného spoločenstva ako Modrý kríž, samozrejme ja som za voľnosť prejavu - ale keby som bol štát tak tieto sekty zakážem verejne sa propagovať - tak ako gambling, alkohol a cigarety.

Odísť zo spoločenstva môže byť veľmi náročné, mal by si nejakú radu pre ľudí, ktorí to chcú urobiť, ale boja sa napr. straty kontaktu s rodinou?

Pre mňa to nebola dilema, keďže celé detstvo som túžil, aby som radšej vyrastal v detskom domove, takže poradiť ľuďom, ktorý sa boja straty kontaktu s rodinou neviem, ale radím žiť pravdivo podľa svojho srdca a ostatné sa vyrieši.

Na chatovacom portáli Pokec.sk v miestnosti "Na pokec" môžete každý štvrtok od 17:00 do 18:00 sledovať rozhovory so známymi osobnosťami Slovenska a zároveň máte jedinečnú príležitosť spýtať sa svoje vlastné otázky.