21.01.2023 09:51
Miloš Audi, unilad.com

Prežil 438 dní na otvorenom mori: Pil dažďovú vodu, jedol vtáky a myslel aj na sex

Muž, ktorý prežil 438 dní na otvorenom mori.
Zdroj: twitter.com/Timpavlick, twitter.com/KiranKS

Silná búrka zmenila život dvojici rybárov, ktorí sa na viac ako rok ocitli na otvorenom mori. Museli pritom vymyslieť rôzne nápady na získanie vody a potravy, aby prežili.

21.01.2023 09:51
Prežil 438 dní na otvorenom mori: Pil dažďovú vodu, jedol vtáky a myslel aj na sex

Silná búrka zmenila život dvojici rybárov, ktorí sa na viac ako rok ocitli na otvorenom mori. Museli pritom vymyslieť rôzne nápady na získanie vody a potravy, aby prežili.

Rybár José Salvador Alvarenga, ktorý sa so svojím pomocníkom stratil na mori až na 438 dní, odhalil, čo mu pomohlo prežiť. Na otvorenej vode sa dvojica ocitla po silnej búrke, kvôli ktorej prišli o väčšinu vybavenia. Ako informoval portál Unilad, rybári okrem vynaliezavosti často používali aj svoju obrovskú predstavivosť.

Zlé rozhodnutie a sila počasia

Alvarengovi, ktorý desaťročia lovil žraloky, sa v novembri 2012 nečakane prekazil jeden z jeho rybárskych výletov. 33-ročný muž chodil rád chytať ryby so svojim priateľom do Tichého oceánu. V deň, keď sa stratil na mori, ho však nemohol so sebou zobrať. Rozhodol sa teda, že pôjde loviť s neskúseným Ezequielom Córdobom, ktorý mal v tom čase iba 22 rokov.

Spočiatku mala dvojica šťastie a dokázali chytiť veľké množstvo rýb. Neskôr však lovcov prekvapila búrka, kvôli ktorej im voda zaplavila motor na lodi. To spôsobilo, že sa nedokázali vrátiť na pevninu a more ich začalo unášať ďalej na oceán. Zlé počasie trvalo niekoľko dní a kým sa obloha vyjasnila, dvojica sa ocitla stratená na šírom mori bez vybavenia.

Vynaliezavosť rybárov

Muži sa na mori museli vysporiadať s viacerými problémami. Prvé dni boli pre nich najťažšie, pretože nemali žiadnu vodu a takmer zomreli od smädu. S tým im paradoxne pomohol znečistený oceán, kde nazbierali viac ako 70 plastových fliaš, ktoré naplnili dažďovou vodou.

Rovnako ťažké bolo aj zháňanie potravy. "Prvý mesiac jedli korytnačky, pretože boli blízko pobrežia. Chytili ich, zabili a potom pili ich krv, čo sa ukázalo byť mimoriadne zdravé, pretože im to dodávalo energiu. Boli tam aj žraloky, ktoré ich sledovali. Ak však boli veľmi malé, Alvarenga ich chytil za zadnú plutvu, keď boli blízko lode," napísal Jonathan Franklin, autor knihy 438 dní, ktorá opisuje príbeh rybárov.

Okrem korytnačiek a malých žralokov dvojica lovcov často chytala aj desiatky vtákov, ktoré neustále pristávali na ich lodi. Vďaka tomu mali nepretržitý prísun potravy.

Intímne predstavy

Keďže boli rybári stratení takú dlhú dobu, museli okrem jedla a vody vymyslieť ďalší kľúč k prežitiu. K tomu používali svoju predstavivosť, ktorú spisovateľ podrobne opísal vo svojej knihe. "Keď videli prelietavať lietadlá, nahlas rozmýšľali: 'Čo si myslíš, že tam majú?' Predstavovali si len to, ako ľudia na palube jedia," povedal Franklin.

Podľa slov autora si Alvarenga tiež často vymýšľal, že sa prechádza po pláži s nejakým dievčaťom, s ktorým flirtoval. "Bola to alternatívna realita, ktorá ho držala pri živote. Povedal mi: 'Jonathan, najlepšie jedlá môjho života boli tie imaginárne, ktoré som mal na mori. Aj najkrajší sex, aký som kedy mal, bol ten, ktorý som si vymyslel v hlave,'" dodal Franklin.

Príbeh rybárov sa však skončil šťastne iba pre jedného z dvojice. 22-ročný Córdoba zahynul 10 týždňov po tom, čo sa kvôli otrávenému vtáčiemu mäsu bál jesť. Alvarengu nakoniec našli na Marshallových ostrovoch, ktoré sa nachádzajú takmer 11-tisíc kilometrov od miesta, odkiaľ vyrazili pred 438 dňami.

Vyhľadávanie
Sme na sociálnych
sieťach
ringier-logo-icon
© 2010 - 2023
Ringier Slovakia Communities s.r.o.
Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.