08. máj. 2023 o 14:00
Obkec, Instaram/tonosuchota

Raper Tono S. nám porozprával o koncertovaní v New Yorku: Nikdy sa mi o ničom takom ani nesnívalo

placeholder
Slovenský raper Tono S.
Zdroj: Instaram/tonosuchota

Aké je to mať koncert v rodisku hip-hopu? Tono S. to zažil a porozprával nám, aké to bolo.

Zaujímavosti
08. máj. 2023 o 14:00
Raper Tono S. nám porozprával o koncertovaní v New Yorku: Nikdy sa mi o ničom takom ani nesnívalo

Aké je to mať koncert v rodisku hip-hopu? Tono S. to zažil a porozprával nám, aké to bolo.

Anton Suchota je slovenský raper, ktorý pôsobí ako sólo umelec ale taktiež je súčasťou projektov Ultrazvuk a GR TEAM. Tono aktívne tvorí už od roku 1999. Na svojom konte má 2 sólo albumy a 1 spoločný album s Beyuzom. Jeho tvorba vyniká tým, že obsahuje humoristické prvky, často sa vyjadruje aj k aktuálnemu spoločenskému dianiu a takmer vôbec nepoužíva vulgarizmy v textoch. Patrí medzi špičku českých a slovenských raperov.

V rozhovore na portáli Pokec.sk v relácii "Na Pokec" sme sa ho pýtali na jeho tvorenie textov, rozrozprával aj o svojich vystúpeniach za "veľkou mlákou" a prezradil nám aj niečo zo svojho súkromia. Prečítajte si celý rozhovor.

Začnime takou novinkou. Koncom januára sa ti podarilo odohrať niekoľko koncertov v rodisku hip-hopu, v Amerike. Ako sa ti to podarilo?

Prakticky od vydania projektu Ultrazvuk spolu s Vecom priebežne koncertujeme a boli sme oslovení, aby sme zahrali pár koncertov v New Yorku v rámci prezentácie slovenskej kultúry v zahraničí. Najprv som tomu neveril, ale ono sa to skutočne stalo a bolo to naozaj výborné. 🙂

Aký to bol pocit vystupovať v New Yorku? Išlo o tvoj splnený sen?

Nie, nikdy sa mi o ničom takom ani nesnívalo. 😃 Ani vo sne by mi to nenapadlo. Čo by sme robili s rapom po slovensky v jeho kolíske, v USA? Keď sa začal prvý koncert, začal som si uvedomovať, čo sa vlastne deje. 😃

Máte v pláne sa tam ešte aj spolu s Vecom a Škrupom vrátiť?

Áno, ohlas na mieste bol super, prišli sa na nás pozrieť Slováci, perfektná atmosféra. Manažér českého podniku v Queens si nás hneď obľúbil a sľúbil, že sa vrátime. Beriem ho za slovo. 🙂 Možno spravíme viac koncertov vo viac mestách v US. 🙂

Prišli na vás aj miestni alebo išlo skôr o komunitu Slovákov žijúcich za "veľkou mlákou"?

Bola to komunita Slovákov. Bol tam jeden stôl s miestnymi a bavili sa tiež, aj keď nerozumeli. Hudba je univerzálny jazyk. 🙂

Vieš si predstaviť presťahovať sa do Ameriky a tvoriť hudbu tam?

Keby som bol inštrumentalista, hral na nejaký nástroj a bol by som fakt dobrý, možno by to bola cesta. Rap po slovensky by ma tam neuživil. Viem si možno predstaviť tráviť tam kratšie obdobie v roku kvôli inšpirácii a kontaktom.

Máš ešte nejaké hudobné sny, kde by si chcel koncertovať?

Vždy som chcel hrať sólo koncert na Pohode. Tento rok tam hrám s kapelou, teším sa. Je to celkom méta u mňa. Hrali sme v NY alebo vo Švajčiarsku, po týchto koncertoch nič nie je nemožné. 🙂

Počas svojej hudobnej kariéry si vystupoval vo viacerých zoskupeniach, či už Gramo Rokkaz alebo Ultrazvuk. Pôsobíš, ale aj ako sólo umelec. V čom sa cítiš viac doma?

Hmm. Sú to odlišné situácie a som rád, že mám možnosť hrať aj sólo aj s ľuďmi, ktorých obdivujem. Jedno aj druhé je iná energia, sólo je viac taká introspektívna a spoznávanie samého seba, v zoskupeniach si súčasť niečoho, môžeš sa spoľahnúť na druhých, je to super interakcia.

V projekte Ultrazvuk úzko spolupracuješ s raperom Vecom. Ako spolu vychádzate, keďže je medzi vami väčší vekový rozdiel?

Je medzi nami 10 rokov. Vychádzame kamarátsky, sme na podobnej vlne, jeden od druhého sa veľa učíme. Je haluz spolupracovať a tráviť aj veľa súkromného času so svojím detským idolom. Po čase sme si zvykli aj na muchy toho druhého. Vieme si aj liezť na nervy. Celkovo si ale rozumieme.

Čo sa týka osobného života, plánuješ sa usadiť a založiť rodinu ako tvoj kolega Branči Kováč? 🙂

Toto neplánujem, skôr sa chovám podľa okolností, ktoré mi život aktuálne prináša. Možno to príde, uvidíme. 🙂

Vo svojich skladbách sa nebojíš vyjadrovať ani ku spoločenským témam. Je to podľa teba dôležité, aby to umelci robili?

Toto je o uhle pohľadu. Ja to tak cítim a považujem to za dôležité a mávam tú potrebu. Verím, že som na dobrej strane. Žijeme v demokratickej spoločnosti. Každý má tú možnosť. Ako s ňou kto naloží a ako to cíti, je každého osobná vec. Vie to byť aj nebezpečné, pokiaľ sa k spoločenským témam vyjadruje niekto, kto má dosah a vplyv na masy a podporuje napríklad zločincov alebo porušovanie ľudských práv, nabáda na násilie, je na strane zločineckých režimov alebo hnutí atď. To len v skratke. O tomto sa dá diskutovať hodiny. Je to dvojsečná zbraň.

Jeden z tvojich najsilnejších songov na spoločenskú tému je Neublížil som. Ako sa ti písal tento text?

Ťažko, je to citlivá téma. Musíš vážiť každé slovo. Bol som v časovej tiesni, musel som to napísať za noc, ráno nahrať a večer natočiť klip. Na ďalšie ráno som mal 5 hodinový let. Na výsledok som ale dodnes hrdý.

Aké boli reakcie ľudí na túto pieseň?

V týchto prípadoch sa to delí na tábory. Sú ľudia, ktorým tým stúpiš na otlak a dokážu ti znepríjemňovať život. Našťastie v porovnaní s pozitívnymi reakciami išlo u mňa osobne o mizivé percento. Osobne ti málokto povie veci, ktoré dokáže napísať v anonymných diskusiách na internete. Dostal som aj zopár hnusných správ do inboxu na sociálnych sieťach. Oveľa silnejšie bolo ale napríklad, keď som skladbu hral pred 60 000 ľuďmi na námestí SNP na zhromaždení Za slušné Slovensko. Je to ťažké opísať. Aj teraz, keď o tom píšem, mám husinu. Objímajú ťa cudzí ľudia, tlieska šialené množstvo ľudí, ktorí by o rap normálne nezakopli, osobne ti ďakuje matka Róberta Remiáša. Je to sila.

Vieš povedať, že ktorá tvoja pieseň je pre teba taká srdcovka?

Nezvaný hosť? Útes? 1920? TIK TAK? Vráť sa domov? Kde BOLO, tam BOLO? Ťažko vybrať jednu.

Tvoje texty sú špecifické aj tým, že sa vyhýbaš vulgarizmom. Prečo?

Prakticky takmer vôbec nepatria ani do môjho bežného, spontánneho slovníka, príde mi prirodzené, že ich nepoužívam ani v textoch, na ktoré mám čas a posúvam ich iným ľuďom. Nepatrí to ku mne.

V rádiu moderuješ každý týždeň reláciu o rape. Aké skladby ťa v poslednej dobe zaujali? Akí raperi sa ti páčia na slovenskej scéne?

Výborný projekt nedávno vydali Porsche boy a WEN. Baví ma Boy Wonder, Gleb, Vec, Modré hory, atď. Vo štvrtok o 22:00 počúvajte Rádio_FM, vysielame aj online.

V lete plánuješ koncert na Pohoda festivale so živou kapelou a novým konceptom. Na čo sa môžu fanúšikovia tešiť?

Na novú podobu mojich skladieb, ktoré som doteraz s kapelou nehral. Na novú atmosféru, nový vibe, inú energiu. Teším sa na to aj ja.

Aké sú ešte tvoje najbližšie hudobné plány?

Cvičím koncert s kapelou, chcem s nimi hrať viac koncertov, festivalov. Chcem nahrať nové veci a pustiť ich medzi ľudí.

Na sociálnych sieťach si zdieľal svoju premenu, ako si začal cvičiť a zmenil životosprávu. Prečo si sa rozhodol pre zmenu?

Cítil som sa celkovo zle. Fyzicky, psychicky. Potreboval som niečo zmeniť. Bolo to jedno z najlepších rozhodnutí v mojom živote. Ďakujem všetkým, ktorí sa ma vtedy ujali. Robte to.

Na chatovacom portáli Pokec.sk v miestnosti "Na pokec" môžete každý štvrtok od 17:00 do 18:00 sledovať rozhovory so známymi osobnosťami Slovenska a zároveň máte jedinečnú príležitosť spýtať sa svoje vlastné otázky.