Nová vlna opičích kiahní sa pomaly rozširuje do celej Európy. Po krajinách ako Španielsko či Portugalsko, kde už hlásia dvojciferné čísla nakazených, začalo prvé prípady choroby zaznamenávať aj Slovinsko a naši pohraniční susedia Rakúsko a Česko, uviedol portál Pravda a portál Košice: Dnes.
O rakúskom prípade informovala ešte 23. mája hovorkyňa Viedenského zdravotného združenia. Podľa TASR ide o 35-ročného muža, ktorého v nedeľu 22. mája previezli do nemocnice vo viedenskom obvode Favoriten.
24. mája však už nahlásilo prvý prípad aj Česko, o čom informoval spravodajský portál Seznam Zprávy. Portálu to potvrdil infektológ Pavel Dlouhý z Českej lekárskej spoločnosti Jana Evangelistu Purkyně.
Svetová zdravotnícka organizácia k dnešnému dňu potvrdila už 131 prípadov opičích kiahní spoločne s viac ako 100 podozreniami na chorobu v 19 krajinách. "Vyzývame vás všetkých, aby ste výskyt opičích kiahní viac sledovali a pomohli zistiť, akým spôsobom sa šíria a kam epidémia smeruje,“ uviedla riaditeľka Svetovej zdravotníckej organizácie pre globálnu pripravenosť na infekčné choroby Sylvie Briand.
Briand tiež dodala, že šírenie tejto nákazy nie je normálne a treba ho čím skôr zastaviť. "Nerobme z komára somára," dodala a pripomenula, že na chorobu existujú vakcíny a lieky. Vlády európskych krajín by však podľa nej aj tak mali prijať vhodné opatrenia na obmedzenie šírenia nákazy.
Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb k tomu 23. mája uviedlo, že riziko rozšírenia infekcie je veľmi malé, ale je zvýšené u ľudí, ktorí majú viacerých sexuálnych partnerov.
Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach tiež navrhol, že nakazení opičími kiahňami, by mali byť v trojtýždňovej karanténe. Minister doplnil, že podmienkou ukončenia karantény by malo byť, aby infikované osoby nemali žiadne symptómy choroby.
Karanténu v lehote 21 dní k tomu odporúča aj pre osoby, ktoré boli v kontakte s nakazenými. "V raných fázach epidémie je potrebné reagovať tvrdo a skoro,“ dodal Lauterbach.