31. mar. 2024 o 19:45
Miloš Audi, unilad.com, nbcnews.com

Vzácna choroba, ktorá mení vaše vnímanie: Ľudia kvôli tomu vidia ostatných ako démonické príšery

placeholder
Vzácna choroba, ktorá mení tváre na démonické príšery.
Zdroj: istock.com

Vedci odhalili, že desiatky ľudí na svete trpia chorobou, ktorá zdeformuje tváre všetkých naokolo. Ukázalo sa, že toto ochorenie môžu pacienti nadobudnúť v detstve, no aj počas života.

Zaujímavosti
31. mar. 2024 o 19:45
Vzácna choroba, ktorá mení vaše vnímanie: Ľudia kvôli tomu vidia ostatných ako démonické príšery

Vedci odhalili, že desiatky ľudí na svete trpia chorobou, ktorá zdeformuje tváre všetkých naokolo. Ukázalo sa, že toto ochorenie môžu pacienti nadobudnúť v detstve, no aj počas života.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, či vidíte svet rovnako ako všetci ostatní? Hoci vieme, že existujú ľudia, ktorí nedokážu vidieť všetky farby, tentoraz je reč o niečom celkom inom. Ako informoval portál Unilad, ukázalo sa totiž, že medzi nami žijú desiatky pacientov, ktorí trpia ochorením s názvom prosopometamorfopsia, pričom vedci odhalili, ako títo ľudia vidia ostatných.

Existuje ochorenie, ktoré zdeformuje tváre ostatných ľudí.
Existuje ochorenie, ktoré zdeformuje tváre ostatných ľudí.
Zdroj: istock.com

Nezvyčajná a veľmi zriedkavá choroba

Výskumníkom sa podarilo poskytnúť vizuálny obraz toho, ako vyzerajú tváre ľudí podľa malej skupiny pacientov trpiacich prosopometamorfopsiou (PMO). Ako uviedol hlavný autor štúdie Antônio Mello, doktorand na Katedre psychologických a mozgových vied na americkej Dartmouth College, ide o vzácne neurologické ochorenie, ktoré môže premieňať tváre ostatných na zdeformované či dokonca démonické tvary, pričom sa skreslenie môže líšiť v závislosti od osoby.

Obrázky, ktoré vedec uverejnil na sociálnych sieťach, ukazujú podivné tváre so špicatými ušami, obrovským úsmevom, veľkými nozdrami, hlbokými vráskami a širokými očami. "V iných štúdiách tohto stavu pacienti s PMO nedokážu posúdiť, ako presne sa podarilo odborníkom zachytiť nimi popísane skreslenie, pretože aj skreslené tváre sa ďalej menia," uviedol Mello. Táto štúdia však vznikla na základe popisov pacienta, ktorý vidí znetvorené tváre iba v prípade, že je s ľuďmi osobne a nie na papieri či obrazovke.

Prvý incident ho vystrašil

PMO sa považuje za mimoriadne zriedkavú chorobu, pričom na celom svete je známych len 75 prípadov. Jedným z takýchto pacientov je aj muž menom Victor Sharrah, ktorý si v roku 2020 všimol, že tváre ostatných ľudí vyzerajú trochu divne. "Najprv som si myslel, že som sa zobudil vo svete démonov. Neviete si ani predstaviť, aké strašidelné to bolo," uviedol 59-ročný Američan.

Hoci si pacient všimol príznaky iba pred niekoľkými rokmi, podľa Mella existujú prípady, kedy ľudia vidia toto skreslenie už ako deti. "Pri nich je nemožné nájsť presnú príčinu, ktorá je za tento stav zodpovedná," poznamenal však s tvrdením, že kvôli zriedkavosti toho stavu boli mnohí pacienti nesprávne diagnostikovaní, pričom im lekári hovorili, že trpia duševnými poruchami.

Sharrah, ktorý pochádza z mesta Clarksville v štáte Tennessee, tiež dodal, že toto skreslenie zhoršuje mimika tváre a pohyb úst. "Keď sa pozerám na osobu, jej hlava sa neustále hýbe a telo gestikuluje. Vtedy sa tento účinok ešte viac zintenzívňuje," vysvetlil.

Napriek tomu uviedol, že našiel niekoľko spôsobov, ako sa vyrovnať so svojím stavom. Žije totiž so spolubývajúcou a jej dvomi deťmi, čo mu podľa jeho slov veľmi pomáha. Dôvodom je, že má neustále okolo seba ľudí, vďaka čomu nie je taký vystrašený, keď uvidí nové tváre. Sharrah tiež zistil, že sa postupne zmierňujú jeho príznaky. Výskumníkom však nie je jasné, prečo sa to deje. "Ak chcem niekomu pomôcť vyrovnať sa s tým, musíme zabrániť, aby ľudia riešili tento stav pomocou drog," dodal Sharrah.