Povrch Zeme tvorí približne 71 percent vody, nie je teda až tak prekvapujúce, že šance zasiahnuť pevninu na opačnej strane Zeme sú relatívne nízke. Existujú ale aj mestá, ktoré vás po kopaní dostanú do ďalších známych lokalít. Napríklad mesto Auckland na Novom Zélande má opačný bod v Malage v Španielsku. Zaujímavosťou je, že väčšina najľudnatejších miest na našej planéte má opačný bod niekde v oceáne, informuje Dailymail.co.uk.
Podobne je na tom aj Šanghaj v Číne, pretože ak by ste tam kopali, dostali by ste sa do hlavného mesta Argentíny. Väčšina miest ale nemá svojho "protinožca" na pevnine. My sme sa skúsili na mape s názvom Antipodes Map prekopať z Bratislavy na opačnú stranu Zeme. A ako to dopadlo?
Skončili sme v oceáne neďaleko ostrova Chatham na Novom Zélande. Ak by ste sa teda chceli prekopať zo Slovenska na opačnú stranu Zeme, príliš by sa vám to neoplatilo. Vyskúšajte si mapu aj vy. Na jednej strane zadajte názov mesta, krajinu, adresu či PSČ, ku ktorému chcete nájsť protipól. Stlačte tlačidlo hľadať a človek na mape začne kopať tunel cez stred Zeme na opačnú stranu.
Vygenerovaná mapa vám nájde miesto na druhej strane zemegule aj s presnými zemepisnými súradnicami. Dva body sú navzájom spojené priamkou prechádzajúcou stredom Zeme. Na oboch mapách sa môžete posúvať, približovať ju či odďalovať.
Mnoho Európanov i Američanov si myslí, že ak vykopete dieru v priamej línii cez stred Zeme, ocitnete sa na druhej strane priamo v Číne. Ide ale len o zaužívanú frázu a v skutočnosti, ak by ste vykopali rovný tunel, vo väčšine oblastí Európy a tiež USA sa dostanete do oceánu.