22. feb. 2024 o 16:00
Miloš Audi, ladbible.com

Dobrovoľne na sebe testoval smrtiacu teóriu: Vedci mu neverili, on za to získal Nobelovku

placeholder
Nakazil samého seba, aby potvrdil teóriu.
Zdroj: twitter.com/mpiredivine, istock.com

V 80. rokoch sa dvaja vedci snažili presvedčiť verejnosť, že žalúdočné vredy spôsobuje nebezpečná baktéria. Hoci im nikto neveril, jeden z dvojice sa rozhodol vziať všetko do vlastných rúk.

Zaujímavosti
22. feb. 2024 o 16:00
Dobrovoľne na sebe testoval smrtiacu teóriu: Vedci mu neverili, on za to získal Nobelovku

V 80. rokoch sa dvaja vedci snažili presvedčiť verejnosť, že žalúdočné vredy spôsobuje nebezpečná baktéria. Hoci im nikto neveril, jeden z dvojice sa rozhodol vziať všetko do vlastných rúk.

Nobelova cena sa považuje za jedno z najdôležitejších ocenení, ktoré môže vedec či osobnosť získať, pričom mnohokrát sa stáva, že kvôli nej víťazi ohrozia aj svoju bezpečnosť. Aj jeden austrálsky lekár snahu o získanie tejto ceny posunul o krok ďalej. Ako informoval portál LADBible, aby dokázal svoju teóriu, požil nebezpečné baktérie, ktoré mohli viesť až k smrti.

Kritika vedcov

Roky odborníci verili, že žalúdočné vredy sú spôsobené stresom, jedením korenistých jedál alebo nadmerným množstvom kyseliny. Doktori Barry Marshall a Robin Warren však zistili, že za tento stav môže baktéria nazývaná Helicobacter pylori, ktorá dokáže infikovať organizmus človeka.

Po uverejnení svojej teórie sa však dvojica vedcov nestretla s pozitívnymi reakciami vedeckej komunity, ale skepticizmom, pričom väčšina odborníkov tvrdila, že baktérie nemôžu prežiť v kyslom žalúdočnom prostredí ľudí. Preto sa vedci rozhodli vykonať experiment a snažili sa infikovať zvieratá týmito baktériami. Ukázalo sa však, že ich pokusy boli neúspešné, čo len viac potvrdzovalo názory kritikov.

Potvrdenie teórie aj za cenu zdravia

V roku 1984 však Marshall urobil radikálne rozhodnutie. Zobral veci do vlastných rúk a kultivoval baktérie zo žalúdka pacienta, ktorý mal gastritídu, pričom ho dokázal úspešne vyliečiť antibiotikami. To ale nebolo všetko. Vedec sa neskôr stal pokusným králikom a rozhodol sa, že rovnakým helikobakterom nakazí samého seba. "Išiel som domov a povedal som o tom svojej žene. Myslela si, že z toho ochorenie celá rodina," uviedol Marshall o experimente.

U muža sa krátko po infikovaní vyvinuli problémy, pričom sa cítil zle a neustále vracal. O 10 dní neskôr tiež endoskopia potvrdila, že trpí zápalom žalúdka a že baktérie v tomto prostredí prekvitajú. Hoci pre austrálskeho vedca nebolo toto obdobie príjemné, dokázal potvrdiť svoju teóriu. Preto nakoniec užil antibiotiká a čoskoro sa z choroby dostal.

Hoci bol nezvyčajný experiment publikovaný už v roku 1985, trvalo 20 rokov, kým boli Marshall a Warren riadne ocenení za ich priekopnícku prácu. Za svoj objav nakoniec dvojica dostala Nobelovu cenu. "Vďaka tomu už táto vredová choroba nie je chronickým, často invalidizujúcim stavom, ale ochorením, ktoré možno natrvalo vyliečiť," uviedla v tom čase komisia Nobelovej ceny.