07. dec. 2021 o 12:00
nativne.sk, Článok vznikol v spolupráci so Samsung

5 „tajných” funkcií televízorov, ktoré musíš poznať. Pomáhajú nevidiacim aj nepočujúcim

placeholder
Nečakané funkcie televízorov
Zdroj: Samsung

Známy výrobca televízorov predstavil nové funkcie a nastavenia, ktoré zlepšujú prístupnosť pre všetkých divákov. Ktoré z nich by si mal poznať aj ty?

Tipy
07. dec. 2021 o 12:00
5 „tajných” funkcií televízorov, ktoré musíš poznať. Pomáhajú nevidiacim aj nepočujúcim

Známy výrobca televízorov predstavil nové funkcie a nastavenia, ktoré zlepšujú prístupnosť pre všetkých divákov. Ktoré z nich by si mal poznať aj ty?

Nevidiaci a nepočujúci si môžu užiť rovnako kvalitné televízne zážitky, ako ľudia bez zdravotného znevýhodnenia. Technologický líder Samsung priniesol súhrn funkcií Expanding Accessibility, vďaka ktorým je ovládanie televízora pohodlnejšie pre každého.

1. Úprava farieb pre ľudí s poruchou farebného videnia

Videl si už test farbocitu? Pozostáva z obrázkov zložených z malých farebných bodiek, pričom tvojou úlohou je prečítať číslo alebo písmeno obklopené bodkami inej farby. Presne takýto test nájdeš v aplikácii SeeColors od Samsungu.

Slúži na určenie rozsahu farebného videnia pre ľudí, ktorí nedokážu vidieť celé spektrum farieb. Na svete ich je viac než 300 miliónov a mnohí o svojom stave ani nevedia. Po dokončení testu aplikácia automaticky nakalibruje farby televízora podľa získaných výsledkov.

Farbu obrazovky televízora môžeš zmeniť aj na čiernobiele odtiene, aby sa zostrilo rozmazanie hrán objektov spôsobené farbami. Túto funkciu využívajú hlavne ľudia s úplnou farbosleposťou.

Zaujímavá je tiež inverzia farieb hlavnej navigácie programov. V podstate funguje ako dark mode pre telku. Biele písmo na čiernom podklade je ľahšie čitateľné pre ľudí so slabším zrakom, neunavuje oči a zabraňuje odleskom.

2. Automatický zoom posunkového jazyka

Viaceré televízne programy zahŕňajú okienko s posunkovým jazykom, alebo filmujú tlmočníka priamo vo vysielaní. Pre ľudí so sluchovým postihnutím sú posunky rovnako dôležité, ako zvukový záznam pre zvyšok populácie.

Tak ako niektoré slová, aj posunky môžu mať viac významov. Pochopiť ich môžeme len v širšom kontexte. Ten pozostáva hlavne z výrazov tváre tlmočníka a pohybov jeho úst. Asi si vieš predstaviť, ako ťažko sa tieto veci sledujú, ak tlmočnícky avatar zaberá len pár centimetrov v rohu obrazovky.

Televízory od Samsungu používajú umelú inteligenciu na rozpoznávanie posunkovej reči. Automaticky priblížia záber na tlmočníka a zväčšia jeho obraz o 200 %. Nepočujúci tak lepšie porozumejú všetkému, o čom je v telke reč.

3. Premiestnenie titulkov na akékoľvek miesto na obrazovke

Podpora skrytých titulkov je dnes samozrejmosťou. Okrem jednoduchého zapnutia a vypnutia ponúkajú televízory Samsung celý rad ďalších nastavení, ako je oddelenie titulkov od obrazovky vysielania, farba písma a pozadia, veľkosť, poloha a jazyk.

Možnosť premiestniť riadok s titulkami je užitočná najmä vo chvíľach, kedy vysielaný program zahŕňa vlastné titulky, informačný riadok alebo akúkoľvek inú textovú informáciu.

Tieto texty sú často umiestnené v spodnej časti obrazovky, teda na rovnakom mieste, kde aj skryté titulky pre nepočujúcich. Riadky textu sa tak prekrývajú. Vďaka funkcii Separate Closed Caption môžu diváci posunúť skryté titulky na akékoľvek miesto na obrazovke, čím sa tento problém odstráni.

4. Hlasový sprievodca pre nevidiacich

Hlasový sprievodca na televízoroch Samsung aktivuje čítanie textu na obrazovke. Poskytuje verbálnu spätnú väzbu o vybranej hlasitosti, zapnutom kanáli, informácie o aktuálnom aj nasledujúcom programe.

Dokáže tiež nahlas prečítať všetok text zobrazený v elektronickom sprievodcovi programami. Výšku a tón hlasového sprievodcu môžeš upraviť podľa svojich preferencií, aby boli všetky slová perfektne zrozumiteľné.

Okrem ovládania televízora je tiež možné aktivovať zvukový popis, ktorý pri vybraných televíznych staniciach verbálne popisuje filmové scény.

5. Silnejší zvuk v slúchadlách, tichšie reproduktory

Viac výstupov zvuku umožňuje všetkým divákom sledovať televíziu v takej hlasitosti, aká im bude vyhovovať. Ak jeden člen domácnosti potrebuje hlasnejší zvuk, nie je potrebné zvyšovať hlasitosť priamo z reproduktorov.

K televízorom Samsung je možné pripojiť akékoľvek Bluetooth zariadenie, napríklad slúchadlá alebo načúvací prístroj, bez vypnutia zvuku z reproduktorov. Hlasitosť v slúchadlách si tak môžeš nastaviť nezávisle od hlasitosti, ktorú preferuje zvyšok rodiny.

Samsung predstavil nové funkcie na podujatí First Look 2021. Lineup televízorov pre tento rok zahŕňa 4K QLED modely QE55Q60A, QE55Q80A a QE50Q60A, ako aj Crystal UHD UE55AU7172 s PC v TV a UE43AU9072 so širokouhlým herným režimom. Vo vývoji nových accessibility funkcií chce spoločnosť pokračovať aj v budúcnosti.

Vizuálna accessibilita televízií Samsung
Vizuálna accessibilita televízií Samsung
Zdroj: Samsung

Článok vznikol v spolupráci so Samsung