Vajcia boli objavené diaľkovo ovládaným vozidlom v priepasti v Tichom oceáne. Vedci z University of Tokyo najprv nevedeli, na čo sa pozerajú. Doktor Yasunori Kano si všimol, že väčšina čiernych gúľ bola pripevnená ku skale a dokonca boli roztrhané a prázdne. Ako uvádza portál ScienceAlert, iba štyri z nich boli neporušené a tieto vzorky poslal biológom z Hokkaido University - Keiichiovi Kakuiovi a Aoivi Tsuyukiovi.
Vytekala z nich mliečna tekutina
Pri skúmaní dvojica zistila, že každé kožovité puzdro (kokón) bolo široké približne tri milimetre a obsahovalo tri až sedem vyvíjajúcich sa plochých červov. "Keď sme otvorili kapsuly s vajíčkami, spolu s plochými červami sme pozorovali aj mliečnu tekutinu, ktorá pripomínala žĺtok," uviedli Kakui a Tsuyuki v článku. Pri vzorkovaní DNA embryí červov zistili, že patria k nepopísanému a nepomenovanému druhu platyhelmint. Kakui uviedol, že keď dostal od Kanoa vajíčka, neuvedomil si, aké sú vzácne. Embryá totiž vyzerali na nerozoznanie od plochých červov žijúcich v plytkej vode.
Všetky ploché červy sú hermafrodity, čo znamená, že môžu produkovať samčie aj samičie gaméty. Plytkovodné druhy sa pohlavne rozmnožujú kladením vajíčok do kožovitých kokónov, ktoré sú zvyčajne pripevnené k substrátu. Vedci nevedia takmer nič o hlbokomorských, voľne žijúcich plochých červoch a dokonca ani o tom, ako sa rozmnožujú. Pred týmto objavom sa dôkaz o potenciálnom druhu platyhelmint našiel len na kuse potopeného dreva v hĺbke vyše 5 200 metrov.
Vtedy nebolo potvrdené, že ide o plochého červa a nebolo jasné ani to, či sa drevo potopilo s ním, alebo či sa až po potopení na ňom usídlil tento červ.