Kamera bola vystrelená do vesmíru začiatkom tohto roka, konkrétne 16. januára. Následne vytvorila sériu snímok zo vzdialenosti viac ako 483 kilometrov od Zeme. Kamera mala zachytiť aj 360 pohľadov na hviezdy či Mliečnu dráhu, uvádza portál TheSun.
Extrémne podmienky
Kamera sprístupnila aj snímky, na ktorých je možné vidieť zelenú žiaru v okolí našej planéty. Podobný jav sa dá spozorovať aj na iných planétach vrátane Marsu. Na Zemi je táto nezvyčajná svetelná šou spôsobená magnetickým poľom planéty, ktoré podporuje energizované častice. Bezprecedentný úspech fotoaparátov s ultravysokým rozlíšením je významným medzníkom v priestorovom snímaní. Výskum okrem toho poskytuje jedinečnú príležitosť na objavovanie tajomstiev vesmíru.
Takýto experiment si vyžadoval prekonať niekoľko prekážok. Kamera čelila problémom ako sú extrémne teplo a chlad, vesmírne žiarenie, no aj intenzívne vibrácie počas štartu rakety. Trvalo až 12 mesiacov, kým sa fotoaparát upravil tak, aby bol schopný prežiť a odolať aj týmto nepríjemným podmienkam. Spoločnosť uviedla, že projekt je založený na tvrdej práci, ako aj na značnom kuse šťastia. "Vesmír môže byť nepredvídateľný a v prípade problémov s kamerou neexistuje žiadny záložný hardvér ani softvér. Našťastie, obe kamery a ich senzory sú stále plne funkčné a ponúkajú neuveriteľný pohľad do vesmíru. Toto je vôbec prvýkrát, čo sa 360-stupňová kamera dostala do kozmu," uviedla spoločnosť.