24.05.2023 08:00
Miloš Audi, ladbible.com

Posledné slová posádky z misie Apollo 1: V kozmickej lodi uhoreli zaživa, kričali o pomoc

placeholder
Posledné slová posádky z misie Apollo 1.
Zdroj: twitter.com/kingpollotruth, twitter.com/airandspace

Na začiatku roku 1967 sa odohrala tragická nehoda, pri ktorej zahynuli traja astronauti. Ich posledné slová a zúfalý krik o pomoc pritom odhalil zvukový záznam. Čo tento incident spôsobilo?

24.05.2023 08:00
Posledné slová posádky z misie Apollo 1: V kozmickej lodi uhoreli zaživa, kričali o pomoc

Na začiatku roku 1967 sa odohrala tragická nehoda, pri ktorej zahynuli traja astronauti. Ich posledné slová a zúfalý krik o pomoc pritom odhalil zvukový záznam. Čo tento incident spôsobilo?

Pred viac ako 55 rokmi sa mala prvá vesmírna misia programu Apollo zapísať do histórie tým, že by dostala prvých astronautov na povrch Mesiaca. Závažná chyba pred štartom však znemožnila tieto ciele a zapríčinila úmrtie všetkých troch členov posádky. Ako informoval portál LADBible, ich utrpenie a posledné slová odhaľuje zvukový záznam z kabíny.

Tragická nehoda

Kozmický program Apollo vznikol počas neutíchajúcich pretekov ku hviezdam, pri ktorých medzi sebou bojovali Spojené štáty americké a Sovietsky zväz. Aj keď inžinieri a astronauti pôvodne plánovali v kozmickom lete Apollo 1 vyletieť do vesmíru, celá posádka vedela, že ich plavidlo nikdy nedosiahne povrch Mesiaca. Loď totiž bola navrhnutá len na testy na obežnej dráhe Zeme.

Štart kozmickej rakety bol naplánovaný na 21. február 1967. Avšak tragické okolnosti, ktoré sa odohrali približne mesiac predtým, zapríčinili úmrtie všetkých členov posádky. Keď sa totiž astronauti Gus Grissom, Ed White a Roger Chaffee pripravovali 27. januára 1967 vo vnútri kabíny, v kabeláži preskočila iskra, ktorá spôsobila masívny požiar veliteľského modulu.

Posledné momenty posádky

Znepokojujúcejšie je, že z celého incidentu existuje zvukový záznam, ktorý sa objavil na sociálnych sieťach. 32-sekundové video, ktoré je doplnené fotografiami skafandrov astronautov po požiari, odhaľuje praskajúci zvuk indikujúci silnejúci požiar. Jeden z členov posádky sa v tom čase snaží opísať situáciu v kokpite. Nasleduje krátka pauza, ktorú prerušia hlasné slová "Ó bože". Praskanie v zázname sa potom zosilní, čo naznačuje, že sa oheň rozšíril do celého modulu.

Záznam šokoval mnohých používateľov sociálnych sietí, pričom uviedli, že ich zúfalý krik posádky poznačil. "Nechápem, prečo sa to dostalo na verejnosť. Teraz sa cítim zle," poznamenal jeden z používateľov, zatiaľ čo druhý podotkol: "Vypočul som si len prvých 5 sekúnd, kým sa oheň nenachádzal v kokpite. Súdiac podľa obrázkov predpokladám, že koniec zachytáva ľudí horiacich zaživa."

Po tomto hroznom incidente sa inžinieri rozhodli vykonať v programe Apollo niekoľko významných zmien. Išlo napríklad o nainštalovanie poklopu, ktorý sa dal otvárať smerom von, či odstránenie prebytočných horľavých látok z kabíny rakety.

Vyhľadávanie
Sme na sociálnych
sieťach
ringier-logo-icon
© 2010 - 2021
Ringier Slovakia Communities s.r.o.
Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.