Tím výskumníkov objavil 550 rokov starú stopu, ktorá by mohla vniesť trochu viac svetla na inšpiráciu pre pôvodný román o Draculovi. Reč je o Princovi Narážačovi, ktorý svojou krutovládou terorizoval nepriateľov Valašského kniežatstva, dnešného Rumunska. Ako informoval portál Unilad, vedci dokázali získať genetický materiál vojnového diktátora, ktorý pomocou nových výskumných metód môže poskytnúť dôležité informácie o jeho zdraví.
Postava, ktorá inšpirovala Draculu
Od vydania kultového upírskeho románu s názvom Dracula od írskeho spisovateľa Brama Stokera, ktorý sa stal inšpiráciou pre nespočetné množstvo postáv, kníh a filmov, ubehlo už 125 rokov. Dávno predtým však existoval skutočný vládca Valašského kniežatstva z 15. storočia, ktorý sa volal Vlad III. Ţepeş.
Legenda hovorí, že vládca miloval mučenie a popravovanie, pričom dokonca vytvoril les mŕtvol napichnutých na koly, aby odradil a vystrašil nepriateľov jeho kniežatstva. Tieto metódy si Vlad podľa informácií osvojil počas jeho väznenia u Turkov v Osmanskej ríši.
Zdravotný stav vládcu
S cieľom odhaliť svetu informácie o tomto tyranskom vládcovi sa vedcom Glebovi a Svetlane Zilbersteinovým dostali do rúk jeho listy vrátane jedného, ktorý Vlad napísal obyvateľom mesta Sibiu v roku 1475. Spolu s profesorom Pierom Giorgiom Righettim z Polytechnickej univerzity v Miláne vyvinuli techniku biochemickej analýzy, pomocou ktorej dokážu extrahovať bielkoviny z predmetov, ktorých sa ľudia dotýkali aj pred stovkami rokov.
V prípade Vladových listov výskumníci získali genetický materiál z jeho potu, slín a odtlačkov prstov. Pomocou toho budú môcť objaviť nové informácie o jeho zdravotnom stave a podmienkach, v ktorých vládca žil.
Osvedčená technika
Metódu výskumníci použili aj pri mnohých ďalších artefaktoch zo svetovej histórie. K nim patrí aj rukopis románu Majster a Margaréta od ukrajinského spisovateľa Michaila Bulgakova. "Na stránkach sme našli stopy morfínu a proteínov patologického ochorenia obličiek. To dokazuje, že autor rukopis napísal pod vplyvom liekov, ktoré užíval na zmiernenie akútnej bolesti v obličkách," uviedol tím v rozhovore pre portál The Guardian.
Po analýze románu Bulgakova vedci pomocou metódy skúmali aj košeľu a posledný list ruského lekára a dramatika Antona Čechova, ktorý podľa nich trpel tuberkulózou a užíval rôzne látky ako lieky proti bolesti. Uviedli však, že Čechov umrel na mozgovú príhodu. "Po Čechovovi sme analyzovali aj list Georgea Orwella do Moskvy a tiež sme našli stopy tuberkulózy, ktorou sa nakazil v Španielsku," podotkli výskumníci.
Vedci nakoniec prezradili, že analýzu valašského vládcu vykonali v Transylvánii na 125. výročie románu Dracula. "Neplánovali sme urobiť to konkrétne na ten dátum. Celú noc po extrakcii molekúl pršalo, psy zavýjali a blýskalo sa. Bola to naozaj veľmi magická atmosféra," uviedli s tvrdením, že na rozbor jeho genetického materiálu si ľudia budú musieť počkať. Dúfajú však, že dokážu zistiť presný zdravotný stav Vlada počas jeho vlády.