Zaujímavosti
photo Foto
video Video
29. nov. 2023 o 07:57
Miloš Audi, dailymail.co.uk

Ide o zjavenie z neba? Vedci zachytili kozmický lúč vyslaný tajomným neviditeľným objektom

placeholder
Vedci zachytili kozmický lúč vyslaný tajomným neviditeľným objektom.
Zdroj: twitter.com/worldshockfacts

Vedci teleskopickým systémom zachytili záhadný kozmický lúč, ktorý mal o biliónkrát väčšiu silu ako blesk. Podivnejšie však je, že nedokážu odhaliť to, ako mohol vzniknúť.

Zaujímavosti
29. nov. 2023 o 07:57
Ide o zjavenie z neba? Vedci zachytili kozmický lúč vyslaný tajomným neviditeľným objektom

Vedci teleskopickým systémom zachytili záhadný kozmický lúč, ktorý mal o biliónkrát väčšiu silu ako blesk. Podivnejšie však je, že nedokážu odhaliť to, ako mohol vzniknúť.

Astronómovia zachytili nezvyčajný vesmírny jav s neuveriteľnou elektrickou silou. Ide o kozmický lúč s názvom Amaterasu, ktorý je pomenovaný podľa bohyne slnka v japonskej mytológii. Ako informoval portál DailyMail, odborníci potvrdili, že jeden z najsilnejších kozmických lúčov, aké kedy boli spozorované, niesol energiu až 240 triliónov elektrónvoltov, čo je biliónkrát viac ako obyčajný blesk.

Čo sú kozmické lúče?

Kozmické lúče sú zhluky malých vysokoenergetických častíc, ktoré sa pohybujú vesmírom takmer rýchlosťou svetla. Napriek tomu, že dokážu prejsť veľkú vzdialenosť za krátky čas, prístroje na Zemi ich vedia detegovať. Odborníci tvrdia, že kozmické lúče sú najčastejšie výsledkom slnečných erupcií alebo výbuchov na povrchu hviezd.

Vedci však uviedli, že Amaterasu, ktorý prvýkrát zachytili teleskopickým systémom v americkom Utahu v máji 2021, mohol vzniknúť len z najsilnejších vesmírnych udalostí. Tie musia byť preto oveľa väčšie ako výbuch hviezdy. "Keď som prvýkrát objavil toto kozmické žiarenie, myslel som si, že muselo dôjsť k omylu, pretože vykazovalo najvyššiu energetickú úroveň za posledné tri desaťročia," uviedol profesor Toshihiro Fujii z Osaka Metropolitan University v Japonsku.

Obrovská sila

Fujii, ktorý bol pri objavení kozmického lúča, dodal, že systém nedokázal zachytiť miesto, odkiaľ by jav mohol pochádzať. To podľa jeho slov naznačuje, že vznikol z neviditeľného koridoru vesmíru známeho ako Local Void. "Nebol identifikovaný žiadny sľubný astronomický objekt zodpovedajúci smeru, z ktorého by kozmické žiarenie mohlo prísť. To znamená, že ho mohol zapríčiniť neznámy jav s novým fyzikálnym pôvodom mimo štandardného chápania vesmíru," poznamenal vedec.

Hoci mal kozmický lúč Amaterasu energiu až 240 triliónov elektrónvoltov, je iba druhým na zozname najsilnejších javov tohto druhu. Na prvom mieste totiž stále zostáva žiarenie s vtipným názvom Oh-My-God, ktoré vedci identifikovali v roku 1991.

Tento lúč mal silu 320 triliónov elektrónvoltov. "Javy, ktoré sa považujú za energetické, ako napríklad supernova, nie sú ani zďaleka také silné. Potrebujete obrovské množstvo energie a obrovské magnetické polia, aby ste zastavili takúto časticu," dodal John Matthews, výskumný profesor v oblasti fyziky a astronómie na americkej University of Utah.

Vedci dúfajú, že lúč Amaterasu bude živou vodou pre ďalšie výskumy, ktoré by mohli pomôcť objasniť tieto vysokoenergetické kozmické žiarenia a ich pôvod. "Tieto udalosti sa zdajú, akoby prichádzali z úplne iných miest. Nie je to tak, že by existoval len jeden záhadný zdroj. Mohlo by totiž ísť o defekty v štruktúre časopriestoru. Viem však, že teraz len vhadzujem bláznivý nápad do diskusie, pretože neexistuje presné vysvetlenie," vysvetlil John Belz, profesor na katedre fyziky a astronómie na University of Utah.