Tím archeológov dal 18 metrov dlhému vraku z konca 15. storočia názov Okänt Skepp, čo v preklade znamená neznáma loď. Studená voda, nedostatok kyslíka a bahnité dno potopenú loď dokonale zakonzervovali, vďaka čomu vyzerá ako nová. Jej trup je stále neporušený, nechýba mohutný lanový navijak či perfektne zachovaná kotva. V zadnej časti lode sa nachádza i otočné delo, ktoré vyzerá tak, akoby bolo pripravené na výstrel, uvádza portál Ábíčko.
Loď zrejme potopili nepriatelia
Podľa archeológov ide o obchodnú loď, ktorá bola vyzbrojená práve proti možnému ozbrojenému stretu. Okrem toho je relatívne malá, pretože o veľkých bojových lodiach, ktoré klesli ku dnu na prelome 15. a 16. storočia, je dostatočné množstvo informácií. Experti tvrdia, že menšie obchodné lode ako Okänt Skepp zostali dlhé roky zahalené rúškom tajomstva. Práve tie boli dôležité pre európsky medzinárodný obchod, ako aj zámorské objavy.
Odborníci sa domnievajú, že loď mohla byť potopená nepriateľmi. Baltské more bolo na začiatku 16. storočia miestom, kde dochádzalo ku konfliktom medzi švédskymi, holandskými aj britskými bojovými loďami. Okänt Skepp je podľa všetkého tým najstarším vrakom v celej oblasti. Výskumníci si ho všimli v roku 2009, keď pri skenovaní dna narazili v hĺbke 140 metrov na podozrivý objekt. Nevenovali mu veľkú pozornosť, no nález zaznamenali do máp.
To, že ide o vrak, odborníci potvrdili až o desať rokov. Práve vtedy monitorovali morské dno z lode Stril Explorer, aby naň mohli natiahnuť potrubie zemného plynu. Ich vybavenie následne narazilo na loď, ktorá pritiahla pozornosť špecialistov. Okrem toho sa ale o objave dozvedeli aj ľudia, ktorí by vrak mohli poškodiť, kvôli čomu sa vedci rozhodli uchovať jeho presnú lokáciu v tajnosti. Do uvedenej hĺbky putovali diaľkovo ovládané roboty, ktoré loď nafotili, vďaka čomu vznikla aj jej detailná virtuálna kópia.