Zaujímavosti
photo Foto
video Video
24. feb. 2023 o 14:00
Miroslav Novysedlák, dailymail.co.uk

Prečo sa ženy zamilujú do vrahov ako Jeff Dahmer či Ted Bundy? Psychiater odhalil 5 dôvodov

placeholder
Jeffrey Dahmer a Ted Bundy.
Zdroj: northfoto.com

Vrahovia, akými boli Ted Bundy či Jeffrey Dahmer, mali početné zástupy fanúšičiek. Forenzný psychiater Sohom Das uviedol 5 dôvodov, prečo sa ženy zaľúbia práve do takýchto psychopatov.

Zaujímavosti
24. feb. 2023 o 14:00
Prečo sa ženy zamilujú do vrahov ako Jeff Dahmer či Ted Bundy? Psychiater odhalil 5 dôvodov

Vrahovia, akými boli Ted Bundy či Jeffrey Dahmer, mali početné zástupy fanúšičiek. Forenzný psychiater Sohom Das uviedol 5 dôvodov, prečo sa ženy zaľúbia práve do takýchto psychopatov.

Das vo svojom videu predložil hneď niekoľko argumentov a zmienil napríklad traumy z detstva či stav nazývaný hybristofília. "Spomenul som Teda Bundyho, ale sú tu aj ďalší známi vrahovia vrátane Charlesa Mansona či Jeffreyho Dahmera, ktorým ženy z celého sveta posielali listy a darčeky," uviedol. Najviac ho šokoval Dahmer. Ženy totiž ignorovali jeho kanibalizmus, sexuálne obťažovanie, rozporcovanie tiel obetí a dokonca aj jeho sexualitu, uvádza portál Daily Mail.

Psychiater poukázal aj na prípad Chrisa Wattsa, ktorý v roku 2018 zavraždil svoju tehotnú manželku Shanann a ich dve dcéry Bellu a Celeste. "Chodili mu ľúbostné listy a fotografie od obdivovateliek. Jedna mu do väzenia poslala svoju fotku v bikinách," uviedol šokovane. Ktorých 5 dôvodov spája ženy, ktoré vzhliadajú ku kriminálnikom?

1. Psychóza

Expert opísal prípad, v ktorom žena trpiaca psychózou verila, že telepaticky komunikuje so zločincom a sú vo vzťahu aj napriek tomu, že sa nikdy nestretli. Das tieto ženy opisuje ako duševne choré, pretože neuskutočňujú racionálnu voľbu.

2. Traumy

Podľa odborníka boli tieto ženy buď fyzicky, sexuálne alebo emocionálne zneužívané partnerom či rodičmi. Tento cyklus si akoby chceli zopakovať a robia to buď podvedome, alebo úmyselne. Tieto ženy majú tendenciu inklinovať k tomu, čo im je známe a nie k tomu, čo je pre ne bezpečné. Daný vzorec je pozorovaný aj u obetí, ktoré boli zneužívané.

"Je tragické, že niektoré mladé dievčatá, ktoré boli v detstve svedkami domáceho násilia, si vyberajú násilných partnerov. Je to čiastočne aj preto, že je v nich zakorenené vidieť násilie ako spôsob riešenia konfliktov," ozrejmil. Iróniou je aj to, že tieto ženy sa v podobných vzťahoch cítia bezpečne. Ich partner je väčšinou za mrežami, čo ženám umožňuje možno aj prvýkrát dominovať vo vzťahu.

3. Spasiteľský komplex

Existujú aj prípady, v ktorých ženy majú pocit, že by mohli zachrániť či zmeniť väzňa alebo vraha na dobrého človeka. Vnímajú to ako výzvu, ktorú chcú splniť za každú cenu.

4. Idealizovaný vzťah

Ďalším psychologickým aspektom je, že niektoré z týchto žien túžia po dokonalom vzťahu. Tým, že ich partner je vo väzení, nemusia znášať každodenné problémy, ktoré sú súčasťou väčšiny vzťahov. "Nemusia prežívať všedné veci. Nemusia mu nič prať. Nie je potrebné mu navariť. Na zemi nezostali žiadne páchnuce ponožky," dodal.

5. Hybristofília

"Ženy to robia aj preto, že túžia po pozornosti alebo sláve. V extrémnych prípadoch ide o fenomén nazývaný hybristofília, inak známy aj ako syndróm Bonnieho a Clydea." Ide o typ parafílie, teda intenzívneho sexuálneho vzrušenia z atypických predmetov. Vzrušenie spúšťajú aj niektoré situácie, bizarné fantázie či určitý typ správania.

Das poukázal aj na to, že tento jav môže postihnúť každú ženu bez ohľadu na jej status či vzdelanie. "Existujú príklady vzdelaných žien, právničiek alebo advokátok, ktoré sa vydali za vrahov odsúdených na smrť." Podľa jeho slov s tým súvisí aj fenomén uctievania celebrít: "Dúfajú, že získajú pozornosť médií alebo dostanú knižnú či filmovú ponuku." Okrem toho bol tento jav zdokumentovaný aj u mužov, no preukázal sa v oveľa menšej miere.

"Mnohí psychopati, narcisti či podobné skupiny ľudí často priťahujú ženy, nakoľko majú schopnosť byť charizmatickí a očariť zraniteľných ľudí náchylných na tento druh manipulácie. Narcisti sú veľkolepí a majú veľké právo na sex či vzťahy. Psychopati sú rovnakí. Majú priveľké sebavedomie, no sú aj veľmi očarujúci, vypočítaví a zákerní. Veľmi dobre vedia, čo povedať, aby sa ženy cítili výnimočne, milovane, privilegovane, aby mali pocit, že sú súčasťou špeciálneho puta," uzavrel.