Tento organizmus patrí do nie veľmi známej skupiny organizmov. Ide o slizovku práškovitú, ktorú sa podarilo zvečniť v lesnej oblasti Przedborów, uvádza portál iMeteo. Je to skupina slizoviek, ktoré sú definované ako jednoduché eukaryotické organizmy. Tie sú podobné skôr prvokom než hubám či rastlinám.
Zvratky trolej mačky?
Atypický vzhľad slizovky je vďačným materiálom pre mnohé povery a mýty. Ľudia ju označujú za takzvané čarodejnícke maslo, ktoré údajne bosorky využívali na to, aby susedom pokazili mlieko, kým Vikingovia tvrdili, že ide o zvratky trolej mačky. Tá mala patriť čarodejnici, ktorá pila mlieko od kráv. Kvôli svojej žltej farbe je organizmus označovaný za miešaný vaječný sliz. Jeho telo je nazývané sliz alebo plazmodium a hoci sa môže zdať, že je nehybné, opak je pravdou.
Pri hľadaní živín sa totiž dokáže plaziť pomocou pseudopodov, teda výbežkov bunkovej cytoplazmy. Okrem iného sa vyznačuje mimoriadnou odolnosťou voči otravám ťažkými kovmi a hlavne zinkom. Slizovka nie je vôbec vyberavá a živí sa v podstate všetkým, čo jej skríži cestu. Najviac si ale pochutnáva na baktériách a zaujímavosťou je aj to, že vo chvíli, ako stretne ďalší sliz, spojí sa s ním a vytvorí ešte väčší organizmus. Najčastejšie ju možno vidieť práve v lesoch a vyskytuje sa hlavne od leta až do neskorej jesene. Najľahšie sa dá spozorovať po výdatnom daždi.