Paul žije dlhé roky so železnými pľúcami, ktoré za neho dýchajú. Prístroj pmenia tlak vo vnútri vzduchotesnej kovovej schránky, ktorá nasáva a odsáva vzduch z pľúc človekauvádza portál LADBible.
O svojom živote napísal aj knihu
Počas hospitalizácií sa lekári niekoľkokrát pokúsili prinútiť Paula, aby dýchal sám. Po vzniknutí novej alternatívy dýchania, ktorá sa nazýva žabie dýchanie, by bol schopný stráviť časť svojho života mimo masívneho výstroja. Lekári tak vypli prístroj, ktorý za neho dýcha a chceli, aby ju skúsil. Netrvalo však dlho a jeho tvár zmodrela a omdlel.
Technický názov pre takzvané žabie dýchanie je glosofaryngeálne dýchanie. Spočíva vo svojvoľnom vdychovaní vzduchu do pľúc pomocou úst, jazyka, hrtana a hltana, čím sa zvyšuje inspiračná kapacita pľúc.
Paulova fyzioterapeutka mu pomohla rozvinúť dýchaciu techniku uzavretím dohody. Povedala mu, že ak by dokázal dýchať bez prístroja počas troch minút, kúpi mu šteniatko. Trvalo mu to síce rok, ale napokon sa mu to podarilo a dostal psíka, ktorému dal meno Ginger. Bol to síce boj, no Paul bol schopný využiť žabie dýchanie doma aj na univerzitnej pôde, kde získal právnický titul.
Aj vďaka železným pľúcam má dnes už 70 rokov. Napriek tvrdeniam lekárov, že nebude dlho žiť, má Paul vskutku naplnený a inšpiratívny život. Cestoval lietadlom, navštívil reštaurácie, bary aj striptízové kluby. Okrem toho, že vyštudoval právo, napísal o svojom živote aj knihu s názvom Three Minutes for a Dog: My Life in an Iron Lung.Písanie mu zabralo až päť rokov.
Lekári tvrdia, že je jedným z dvoch ľudí, ktorí stále používajú železný pľúcny respirátor. "Bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzate, aká je vaša minulosť alebo aké máte problémy, ktorým práve čelíte, môžete robiť naozaj čokoľvek. Len sa tak musíte nastaviť a tvrdo pracovať," uzavrel.