Zaujímavosti
photo Foto
video Video
12. máj. 2024 o 18:00
Miloš Audi, nypost.com

Prefarbili psy na pandy: Klamali tak návštevníkov ZOO, ľudia ich obvinili z týrania

placeholder
Premaľovali psov na "pandy".
Zdroj: Reprofoto/X/CerfiaFR

Verejnosť nedávno pobúrili zábery z čínskej zoo, kde sa rozhodli premaľovať psy tak, aby sa podobali na pandy. Mnohí ich kvôli činu obvinili z týrania zvierat.

Zaujímavosti
12. máj. 2024 o 18:00
Prefarbili psy na pandy: Klamali tak návštevníkov ZOO, ľudia ich obvinili z týrania

Verejnosť nedávno pobúrili zábery z čínskej zoo, kde sa rozhodli premaľovať psy tak, aby sa podobali na pandy. Mnohí ich kvôli činu obvinili z týrania zvierat.

Pandy patria k relatívne ohrozeným živočíchom, kvôli čomu chce každá zoologická záhrada mať vlastného jedinca. Niekedy sa však prevádzkovateľom nepodarí získať tohto huňatého čierno-bieleho medveďa, kvôli čomu sa musia vynájsť. Ako informoval portál New York Post, nedávno sa však jedna čínska zoo ocitla pod paľbou nenávistných komentárov po tom, čo sa snažila oklamať návštevníkov falošnými medveďmi.

Zoo chcela oklamať návštevníkov falošnými pandami.
Zoo chcela oklamať návštevníkov falošnými pandami.
Zdroj: istock.com

Zmenili psy na pandy

1. mája 2024 boli v čínskej zoologickej záhrade Taizhou v provincii Ťiang-su predstavené dva nové živočíchy, ktoré mali patriť k druhu s názvom panda obyčajná. Návštevníci si však rýchlo všimli, že niečo nie je v poriadku, pretože dvojica jedincov sa veľkostne vôbec nepodobala na tieto ázijske medvede. Ako uviedla britská spravodajská agentúra Jam Press, ukázalo sa, že v skutočnosti išlo o psy plemena čau-čau zo severnej Číny.

Predstavitelia zoo údajne ostrihali srsť psov a zafarbili ich na čierno-bielo, aby vyzerali ako ikonický medveď živiaci sa prevažne bambusom. Potom každý deň od 8:00 do 17:00 vystavovali tieto živočíchy vo výbehu, čím podľa zamestnancov prilákali davy ľudí, a to aj napriek evidentnému klamstvu. Keď sa predstaviteľov miestne správy opýtali, prečo prefarbili psy, aby vyzerali ako pandy, hovorca jednoducho vysvetlil, že v zoo nemajú žiadne takéto živočíchy a chceli sa vyrovnať konkurencii.

Obvinili ich z týrania zvierat

Mnohých návštevníkov však naštvala aj iná vec. Podľa nich totiž zamestnanci týrali tieto psy počas ich premeny na pandy. Predstavitelia zoo však trvajú na tom, že použili prírodnú farbu, ktorá nie je pre zvieratá škodlivá. "Aj ľudia si často menia odtieň vlasov. Takýto postup je možné použiť aj na psy, ak majú dlhú srsť," dodal hovorca.

Ku kritikom sa pridali aj viacerí používatelia na sociálnych sieťach, ktorí obvinili zamestnancov zoo z nehumánneho zaobchádzania so zvieratami. Objavili sa však aj komentáre, ktoré tento nápad podporili. "Podľa mňa sú roztomilí. Páči sa mi, ako utekajú," uviedla jedna z používateliek, zatiaľ čo druhý podotkol: "Sú to pandie psy. Najradšej by som si jedného z nich zobral domov."

Aj v minulosti sa udial incident, pri ktorom sa spochybňovala pravosť pánd v zoo kvôli ich správaniu. Zábery z novembra 2023, ktoré pochádzali z národnej zoo Čchung-čching v Číne, totiž odhalili štyri pandy sediace za stolom. Mnohí návštevníci sa domnievali, že živočíchy sa správali presne ako ľudia. Preto obvinili predstaviteľov z podvodu a tvrdili, že ide o zamestnancov v kostýmoch.