Jacky Hunt-Broersma aj po amputácii nohy dosiahla svoj životný cieľ a zabehla 104 maratónov za 104 dní, čím vytvorila neoficiálny svetový rekord. Rodáčka z Južnej Afriky s behom začala po tom, ako jej bol diagnostikovaný Ewingov sarkóm, čo je druh rakoviny, ktorý sa častejšie vyskytuje u detí, uviedol portál Associated Press.
46-ročná Hunt-Broersma začala svoju cestu ešte 17. januára 2022, keď zabehla svoje prvé maratóny na trati v blízkosti jej domu alebo na bežeckom páse v interiéri. Od toho dňa bol beh, pre rodáčku z Južnej Afriky, stále jednoduchší, aj keď prišla o ľavú nohu kvôli rakovine a musela používať protézu z karbónových vlákien.
Jej pôvodným cieľom bolo zabehnúť 100 maratónov za 100 dní, aby prekonala rekord 95, ktorý v roku 2020 zabehla Alyssa Amos Clark, bežkyňa bez zdravotného postihnutia z Benningtonu vo Vermonte, ktorá behala len kvôli tomu, aby zvládla pandémiu.
Začiatkom tohto mesiaca však Hunt-Broersma zistila, že britská bežkyňa Kate Jaydenová neoficiálne prekonala Clarkovej rekord so 101 maratónmi za 101 dní. Preto sa bežkyňa s postihnutím musela namotivovať, aby aj tento rekord pokorila. "Som šťastná, že som to dokázala. Nemôžem tomu uveriť," povedala.
Rekord, zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov, je pripísaný Talianovi Enzovi Caporasovi, ktorý ešte v roku 2019 zabehol 59 po sebe idúcich maratónov. Hunt-Broersma však tento rekord prevalcovala na plnej čiare, pričom tvrdí, že ešte s maratónmi neskončila. "Apríl by som mohla zakončiť aj maratónom," povedala atlétka, ktorá k svojmu rekordu pridala ďalšie dva maratóny a skončila s celkovým skóre 104 za 104 dní.
Počas svojej cesty si Hunt-Broersma získala obrovské množstvo fanúšikov na sociálnych sieťach a vyzbierala takmer 27 000 dolárov, aby pomohla ďalším bežcom s postihnutím získať peniaze na drahé protézy. "Najlepšou vecou bola neuveriteľná podpora, ktorú som dostávala od ľudí z celého sveta. Mnoho ľudí ma oslovilo a povedalo mi, ako ich môj beh inšpiroval," dodala atlétka.