Zaujímavosti
photo Foto
video Video
25. apr. 2023 o 14:00
Miroslav Novysedlák, independent.co.uk

81-ročné babičky precestovali svet za 80 dní: V každej destinácii sa dohovorili vďaka úsmevu

placeholder
Dve najlepšie priateľky sa vybrali na cestu naprieč svetom.
Zdroj: instagram.com/aroundtheworldat80

Dve najlepšie 81-ročné kamarátky sa rozhodli, že v priebehu 80 dní spoločne precestujú svet. Dvojica zdokumentovala celú svoju cestu, vďaka čomu si získali srdcia mnohých ľudí.

Zaujímavosti
25. apr. 2023 o 14:00
81-ročné babičky precestovali svet za 80 dní: V každej destinácii sa dohovorili vďaka úsmevu

Dve najlepšie 81-ročné kamarátky sa rozhodli, že v priebehu 80 dní spoločne precestujú svet. Dvojica zdokumentovala celú svoju cestu, vďaka čomu si získali srdcia mnohých ľudí.

Sandy Hazelip, ktorá pracuje ako lekárka a lektorka, a jej najlepšia priateľka Ellie Hamby, dokumentárna fotografka, sa 11. januára vydali v ústrety neuveriteľnému dobrodružstvu. Založili blog "Around the World at 80" a rozhodli sa svoje cesty detailne zdokumentovať. Ich prvou destináciou bola Antarktída, kde preplávali cez Drakov prieliv nachádzajúci sa medzi najjužnejším cípom Južnej Ameriky a Južnými Shetlandskými ostrovmi v Antarktíde, uvádza portál Independent.

Na cestách mali tričká s ich podobizňami

V blogovom príspevku, v ktorom opisovali prvú navštívenú destináciu, si kamarátky žijúce v Texase spomenuli, ako nevinná poznámka od Sandy spôsobila, že spolu precestovali svet. Pred piatimi rokmi sedeli pri stole a pracovali, keď Sandy zahlásila, že by bolo dobré, keby išli na cestu okolo sveta v priebehu 80 dní, keďže obe majú 80 rokov.

Po Antarktíde sa vydali na Veľkonočný ostrov a následne do Argentíny. Podľa blogu ich februárová návšteva Argentíny nahradila predtým naplánovanú cestu do Peru. "Kvôli politickému násiliu v Peru, najmä v oblasti Machu Picchu, sme museli výlet do tejto destinácie zrušiť. Naša cestovateľská filozofia znie, aby sme si cestovanie užili, hoci to nie je tá cesta, ktorú sme si pôvodne naplánovali. Aj vďaka tomu bol výlet v Argentíne veľmi zábavný," uviedlo duo, ktoré si v tejto destinácii užilo tanec a jazdu na koni.

Z Argentíny sa presunuli do Fínska, navštívili Severný pól aj Koloseum v Ríme. Po výlete do Londýna odcestovali do Zanzibaru, Zambie a Egypta, kde sa im naskytol pohľad na pyramídy a vyskúšali si aj jazdenie na ťavách. Po viac ako 40 dňoch cestovania navštívili Indiu, Nepál, Japonsko, Bali a Austráliu. Celkovo navštívili 18 krajín na všetkých 7 kontinentoch a počas ciest nosili rovnaké tričká s ich podobizňou.

Ich výlet inšpiroval mnohých ľudí

Obidve sa zhodujú na tom, že tou najlepšou časťou na cestovaní boli ľudia, ktorých stretli. "Milovali sme všetky pamiatky, ktoré sme mohli vidieť, ale najviac sa nám vryli do pamäte ľudia, ktorých sme stretávali. Boli to tí najúžasnejší, najláskavejší a najpriateľskejší ľudia na svete. Vďaka tomu máme priateľov vo všetkých kútoch sveta a nadovšetko ich milujeme," uviedla Ellie s tým, že ich cesta nebola dovolenkou, ale skôr dobrodružstvom.

Ich cestovanie inšpirovalo stovky ľudí, pričom mnohí boli v nemom úžase z toho, že dámy v rokoch sa vydajú na cesty, na ktoré by sa odvážil len málokto. "Vaše videá mi do života prinášajú toľké šťastie a inšpiráciu. Mám 59 rokov a bojím sa starnutia, no vy ste mi ukázali, že možné je úplne všetko," znel jeden z tisícky pochvalných komentárov. Pri úvahách o tom, čo im vlastne umožnilo komunikovať v každej krajine, sa zhodli na tom, že to boli ich široké úsmevy.

"Hovoríme si, že existuje len jeden jazyk, ktorým sa dorozumiete všade vo svete a je to váš úsmev. Ten robí zázraky. Uvedomovali sme si, že nie všade sa dohovoríme našim jazykom, ale úsmev je tá vec, ktorá pokryje všetky jazyky na svete," myslia si inšpiratívne babičky.