Zaujímavosti
photo Foto
video Video
11. jún. 2023 o 20:00
Miloš Audi, unilad.com

Dobrovoľne si vyvŕtal dieru do hlavy: Zákrok podstúpil až trikrát, chcel byť stále šťastný

placeholder
Dobrovoľne si vyvŕtal dieru do hlavy.
Zdroj: youtube.com/@BreakingConvention, facebook.com/Megalithesdumonde

Brit Joe Mellen sa v 60. rokoch 20. storočia dozvedel o chirurgickom zákroku, ktorý mu mohol pomôcť byť stále šťastný. Musel si však do vlastnej lebky vyvŕtať dieru.

Zaujímavosti
11. jún. 2023 o 20:00
Dobrovoľne si vyvŕtal dieru do hlavy: Zákrok podstúpil až trikrát, chcel byť stále šťastný

Brit Joe Mellen sa v 60. rokoch 20. storočia dozvedel o chirurgickom zákroku, ktorý mu mohol pomôcť byť stále šťastný. Musel si však do vlastnej lebky vyvŕtať dieru.

Mellen sa rozhodol dobrovoľne si vyvŕtať dieru do lebky, aby sa mohol stále cítiť šťastne. Muž pritom potvrdil, že túto procedúru nepodstúpil len raz, ale až trikrát. Ako informoval portál Unilad, po úspešnom pokuse pocítil, ako keby z neho niekto odstránil všetky bremená.

Starý zákrok

Mellen, ktorý bol členom britskej revolučnej skupiny s názvom Swinging Sixties, sa o procedúre dozvedel v 60. rokoch 20. storočia. Vtedy stretol muža menom Bart Huges, ktorý ho informoval o zákroku zvanom trepanácia. Táto operácia sa pritom považuje za jeden z najstarších chirurgických postupov, ktoré ľudstvo pozná.

Trepanácia odkazuje na zákrok, pri ktorom sa vyvŕta diera do lebky. Tento proces sa pritom používa už od neskoršej doby kamennej na zmiernenie bolesti hlavy či na liečenie niektorých duševných chorôb. "Počul som o jednom chlapíkovi, ktorý si vyvŕtal dieru do vlastnej hlavy, a pomyslel som si: 'Musí to byť blázon!'," uviedol Mellen.

Muž o svojej skúsenosti informoval v knihe Bore Hole, ktorú vydal v roku 1975. V texte pritom zachádza do grafických detailov, pričom pripúšťa, že ich môže pochopiť každý človek. "Keď som o tom prvýkrát počul, pomyslel som si, že je to smiešne. A predstava, že by to niekto urobil sám na sebe bola absurdná," dodal Mellen.

Mužove pokusy

V roku 1967, dva roky po tom, čo sa dozvedel o trepanácii, Mellen uskutočnil svoj prvý pokus. "V tom čase som bol na mizine a nemohol som si dovoliť elektrickú vŕtačku, tak som si v predajni chirurgických nástrojov kúpil ručnú vývrtku. Bolo to, ako keby ste sa snažili odzátkovať fľašu vína," poznamenal s tvrdením, že jeho prvý pokus bol napokon neúspešný.

Mellena však smola neodradila a zákrok podstúpil ešte dvakrát. V roku 1968 si chcel vyvŕtať dieru do lebky znova, pričom sa mu podarilo odstrániť časť kosti. Nebolo to však dosť na to, aby bol spokojný. "Keď som vytiahol vývrtku, ozvalo sa akési šuchotanie," povedal.

Tretí a posledný zákrok Mellen podstúpil v roku 1970. Uviedol pritom, že celkovo spoločne s upratovaním trval len približne pol hodiny. "Potom som si uvedomil, že sa začínam cítiť ľahšie, ako keby zo mňa zdvihli ťažké bremeno. Urobil som to večer a šiel som spať o jedenástej s dobrým pocitom, ktorý som mal aj na druhý deň ráno," ukončil.