Zaujímavosti
photo Foto
video Video
25. feb. 2024 o 07:59
Miloš Audi, unilad.com

V hlbinách oceánu žijú obrovské morské pavúky. Pre vedcov sú záhadou už vyše 140 rokov

placeholder
V hlbinách Antarktídy žijú desivé obrovské morské pavúky.
Zdroj: istockphoto.com (ilustračné)

Vedci sa dozvedeli nové zaujímavé poznatky o desivých morských pavúkoch, ktoré dokážu dorastať do veľkosti topánok.

Zaujímavosti
25. feb. 2024 o 07:59
V hlbinách oceánu žijú obrovské morské pavúky. Pre vedcov sú záhadou už vyše 140 rokov

Vedci sa dozvedeli nové zaujímavé poznatky o desivých morských pavúkoch, ktoré dokážu dorastať do veľkosti topánok.

V oceánoch žije množstvo podivných živočíchov, o ktorých nemá väčšina ľudí ani poňatia. K nim patria aj obrovské morské pavúky, ktorých existencia mätie vedcov už viac ako 140 rokov. Ako informoval portál Unilad, nedávno však výskumníci dokázali vyriešiť jednu zo záhad, ktorá môže vysvetliť, ako sa tieto tvory rozmnožujú.

Obrovské pavúky skryté na dne mora

Morské pavúky, prezývané aj nohatky, sú rozšíreným druhom živočíchov na Antarktíde. Vyznačujú sa hlavne svojím podivným vzhľadom, pričom majú malé telo a obrovské nohy. Zaujímavá je však aj ich veľkostná škála. Niektoré jedince totiž dorastajú iba do 1 milimetra, zatiaľ čo iné môžu dosiahnuť veľkosť až 70 centimetrov.

Tento fenomén spôsobuje polárny gigantizmus, vďaka ktorému morské pavúky na Antarktíde narástli oveľa viac ako druhy inde vo svete. "Sú rozšírené a vyskytujú sa v rôznych oceánskych prostrediach. Hlboké more je domovom obrovského morského pavúka, ktorý môže byť veľký ako tanier. Tento štíhly druh sa presúva pozdĺž dna na spojených dlhých nohách," vysvetlil kalifornský ústav Monterey Bay Aquarium Research Institute.

Vedci vyriešili 140-ročnú záhadu

Vedci z University of Hawaii v meste Manoa sa však v novom výskume publikovanom v časopise Ecology dozvedeli ďalšie zaujímavé poznatky o týchto živočíchoch. Chceli zistiť, ako sa morské pavúky rozmnožujú, pričom na túto otázku nepoznali odpoveď veľmi dlhú dobu. "Pri väčšine jedincov sa mužský rodič stará o mláďatá tak, že ich nosí, kým sa vyvíjajú. Zvláštne je, že napriek opisom a výskumom starým viac ako 140 rokov ho ešte nikto nevidel robiť túto činnosť," uviedla vedúca štúdie Amy Moran.

Výskumníci v experimente pozorovali dva pavúky, pri ktorých sa zdalo, že sa pária. Uvideli, ako jeden z nich kladie tisíce vajíčok na dno nádrže, v ktorej ich držali. Potom mužský rodič zostal s vajíčkami niekoľko dní a premiestnil ich na skalnatý povrch, kde zostali pred vyliahnutím, ktoré nastalo približne o dva mesiace neskôr.

Vedci vo vyhlásení uzavreli, že ich neprekvapuje nedostatok poznatkov o párení týchto živočíchov. Predpokladajú, že si to iní výskumníci nevšimli kvôli ťažkej viditeľnosti v prirodzenom prostredí. "Mali sme šťastie, že sme toho boli svedkami. Vďaka tejto príležitosti sme sa mohli naučiť veci, ktoré nikto pre nami ani len netušil," poznamenal doktorand Aaron Toh, ktorý bol súčasťou tímu vedcov.