Cestovanie
photo Foto
video Video
16. jún. 2023 o 18:30
Miloš Audi, unilad.com

Nástrahy egyptských pyramíd: 3 dôvody, prečo by ste mali túto atrakciu radšej obísť

placeholder
3 dôvody, prečo by ste mali túto atrakciu zďaleka obísť.
Zdroj: istock.com, tiktok.com/@touchdalight

Impozantné pieskovcové pyramídy v Gíze nie sú také skvelé, ako sa zdá. Vo vnútri totiž musia turisti zdolať množstvo prekážok, aby sa dostali do hlavných chodieb obrovských stavieb.

Cestovanie
16. jún. 2023 o 18:30
Nástrahy egyptských pyramíd: 3 dôvody, prečo by ste mali túto atrakciu radšej obísť

Impozantné pieskovcové pyramídy v Gíze nie sú také skvelé, ako sa zdá. Vo vnútri totiž musia turisti zdolať množstvo prekážok, aby sa dostali do hlavných chodieb obrovských stavieb.

Na sociálnych sieťach sa objavilo video zobrazujúce skutočné nebezpečenstvo egyptských pyramíd, ktoré vás môže odradiť od akejkoľvek návštevy. Na záberoch partia turistov ukazuje, aké nástrahy číhajú vo vnútri kolosálnej stavby. Ako informoval portál Unilad, podľa slov prieskumníkov je prehliadka veľmi únavná, pričom sa pri nej často ocitnete na kolenách alebo dokonca na bruchu.

V pyramídach sa turisti poriadne potrápia.
V pyramídach sa turisti poriadne potrápia.
Zdroj: istock.com

Ťažká cesta do stredu

Informačné video zverejnil na sociálnych sieťach influencer Carmie Sellitto, ktorý uverejňuje príspevky zo svojich ciest po svete. Na TikToku, kde má takmer 620-tisíc sledujúcich, predstavil používateľom prehliadku slávnych egyptských pyramíd. Ukázal však, že nejde o prechádzku ružovou záhradou a návštevníci sa, pri pokuse pozrieť si kolosálne pieskovcové stavby zvnútra, poriadne potrápia. "Musíte byť veľmi opatrní, keď sem prídete," napísal v popise videa.

Sellitto neskôr vo videu vymenoval tri dôvody, prečo by podľa neho ľudia nemali nikdy navštíviť vnútro pyramíd. Po prvé uviedol, že kým sa turisti dostanú do stredu, poriadne sa nachodia. Problémom je tiež to, že často pri tejto ceste musíte loziť po kolenách. "Trvá to asi 30 až 40 minút. Je to únavné, je to ako keby ste zdolávali prekážkovú dráhu," uviedol influencer.

Napriek chybám ide o zaujímavý zážitok

Na záberoch je pritom vidieť, ako sa Sellittova kamarátka prediera úzkymi chodbami pyramídy a lezie po drevených lávkach. Dokonca opísal nebezpečnú situáciu, pri ktorej sa chodba odrazu zúžila, čo spôsobilo, že si žena udrela hlavu.

Ostatné dôvody, prečo nenavštíviť vnútro pyramíd, však nie sú už také nebezpečné. Sellitto v jednej z nich uviedol, že aj keď vo vnútri stavby nie je veľa svetla, ide o veľmi vlhké a teplé prostredie, kvôli ktorému sa človek začne okamžite potiť. Uzavretý priestor tiež spôsobuje, že vo vnútri je vydýchaný vzduch. Influencer nakoniec v poslednom dôvode žartovne naznačil, že táto skúsenosť je aj napriek ťažkým podmienkam veľmi zaujímavá. "Bolo to epické, určite už nič podobné nezažijete," poznamenal.

Aj keď toto video ukazuje nebezpečenstvo, ktoré návštevníkom hrozí vo vnútri pyramíd, je dôležité podotknúť, že ide o impozantné stavby skrývajúce mnohé, doteraz neobjavené chodby či miestnosti. Jednu z takýchto chodieb v marci 2023 objavili egyptskí vedci v Chufuovej pyramíde, najväčšej v Gíze.

Výskumníci z projektu Scan Pyramid ju pritom dokázali nájsť s pomocou skenerov a infračervenej termografie. Nie sú si však istí, na čo presne slúžila, no podľa šéfa egyptskej Najvyššej rady pre starožitnosti Mostafu Waziriho išlo o chodbu, ktorá mala regulovať váhu celej stavby. "Skenovanie bude pokračovať, aby sme odhalili ďalšie tajomstvá," oznámil.