Odborníci z Geofyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied podľa výsledkov všetkých meraní uvádzajú, že na tomto mieste k ničomu zvláštnemu nedochádza. Optický klam spôsobuje výskyt šikmých tvarov v blízkosti cesty, ako aj výrazne zmiernené stúpanie, čo tvorí dojem klesania voči okoliu, uvádza portál Pravda.
Klamú nás naše zmysly
Znamená to, že na tomto mieste platí zákon gravitácie rovnako ako všade inde. Na vine sú práve naše zmysly, ktoré človeka dokážu dokonale oklamať. A aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že cesta stúpa, v skutočnosti sa deje opak a klesá. Zvedavci, ktorí Lačnov navštívili a chceli vidieť gravitačnú anomáliu na vlastné oči, urobili základný test. V strede cesty zastali, odbrzdili auto a ono sa naozaj pohlo iným smerom, pretože cúvalo do kopca.
Vo chvíli, ako človek z auta vystúpi a začne do spomínaného kopca šliapať, ide to až podozrivo ľahko. Keď sa človek otočí a jeho oči vyhodnotia, že kráča z kopca, vynaložená námaha tela zrazu tvrdí niečo úplne iné. Je teda viac než jasné, že dochádza k akémusi rozporu medzi zrakovým centrom (informáciou posielanou do mozgu) a vestibulárnym aparátom vo vnútornom uchu. Človek teda ide z kopca, aj keď mozog sa mu snaží vnútiť, že ide do kopca.
Daný kontrast v prenášaných informáciách je preto dôvodom vzniku cestovnej nevoľnosti, teda kinetózy. Ľudia, ktorí počas cestovania v aute cítia nevoľnosť, by nemali čítať ani sa pozerať do mobilu. Ich zrak totiž pošle do mozgu informáciu o statickom vizuálnom podnete, no vnútorné ucho vníma pohyb a i zákruty. Aj turistom, ktorí sa rozhodnú opakovane chodiť hore a dole po ceste pred Lačnovom, býva nevoľno, avšak tí, ktorí cez miesto prejdú pešo a o tejto anomálii netušia, to nemusia ani vnímať.