28. sep. 2023 o 12:00
Pelikan, obkec.sk

Do Bangkoku lietame za pár stoviek. Nemal by však byť konečnou zastávkou

placeholder
V Thajsku by ste rozhodne nemali zostávať len na jednom mieste.
Zdroj: Shutterstock

Pestrá džungľa, nedotknuté pláže, rušné mestá či skvelá gastronómia sú iba zlomkom z lákadiel, ktoré do Thajska priťahujú milióny cestovateľov.

Cestovanie
28. sep. 2023 o 12:00
Do Bangkoku lietame za pár stoviek. Nemal by však byť konečnou zastávkou

Pestrá džungľa, nedotknuté pláže, rušné mestá či skvelá gastronómia sú iba zlomkom z lákadiel, ktoré do Thajska priťahujú milióny cestovateľov.

Dovolenka v exotickom raji Thajska nie je nedostupnou predstavou. Mnohé z thajských atrakcií sú cenovo výhodné. Navštíviť chrámy, preskúmať trhy, relaxovať na plážach a vychutnávať si prírodné zázraky možno i bez pomyselného vyrabovania účtu.

Rovnako výhodné sú aj spiatočné letenky do takzvanej vstupnej brány Thajska. Tou je hlavné mesto Bangkok, kam lietame už od necelých 559 eur s odletom z Budapešti. K dispozícii sú aj odlety z Viedne.

Pri thajskej metropole však cesta nekončí. Vďaka rôznym cenovo dostupným dopravným prostriedkom je brázdenie rôznych kútov krajiny priam povinnosťou. Autobusy, vlaky, tuk-tuky, zdieľané taxíky songthaew či lietadlá sú pripravené za každých okolností a pre každého cestovateľa.

Letenky do Thajska

Prvá zastávka

Pred cestovaním naprieč krajinou si netreba nechať ujsť zastávku v Bangkoku. Práve táto metropola je pre väčšinu dovolenkárov prvou stretávkou s Thajskom. Dynamické hlavné mesto je studnicou zážitkov, zmesou ohromujúcich chrámov, historických pamiatok a zásobárňou vynikajúceho jedla.

Vynechať nemožno ani ikonický Kráľovský palác - komplex palácov, záhrad, pavilónov a nádvorí, ktorý až do roku 1946 slúžil ako sídlo kráľov. Ďalšie kroky návštevníkov by mali zamieriť k chrámu Wat Pho s obrovskou sochou zlatého ležiaceho Budhu.

Výkladnou skriňou nočného života a zábavy je ulica Khao San Road, najlepšie jedlo ponúka štvrť China Town, umelecké vyžitie možno nájsť v Bangkok Art and Culture Center, a za taškou plnej suvenírov treba ísť na trh Chatuchak.

Po prehliadke rušného veľkomesta je čas na výlety po krajine. Na okolité obľúbené ostrovy či provincie smeruje množstvo letov priamo z Bangkoku.

Kráľovský palác v Bangkoku, Thajsko
Kráľovský palác v Bangkoku, Thajsko
Zdroj: Shutterstock

Phuket

Stopkou počas objavovania Thajska by nepochybne mal byť najväčší ostrov krajiny – Phuket. Ten je známy svojimi rozprávkovými plážami. Nočným životom je preslávená pláž Patong, pokojnejšiu atmosféru ponúkajú pláže Kata a Karon. Zúfať nemusia ani milovníci vodných športov. Možností na šnorchlovanie, potápanie či paddleboarding je na ostrove neúrekom.

Neprehliadnuteľnou pamiatkou ostrova je Veľký Budha, ktorý sa v podobe 45 metrov vysokej sochy týči na vrchole kopca, odkiaľ sa naskytá panoramatický výhľad na celý Phuket. Jedinečnou atmosférou sa môže pochváliť Staré mesto, v ktorom sa spojila čínska a portugalská kultúra, čoho príkladom je aj oku lahodiaca architektúra.

Z Bangkoku sa na Phuket možno dostať vďaka spiatočným letenkám už za necelých 80 eur. Alternatívou je aj cesta autobusom, ktorá z hlavného mesta zaberie približne 12 hodín.

Phuket, Thajsko
Phuket, Thajsko
Zdroj: Shutterstock

Krabi

Provincia Krabi ponúka kombináciu prírodných krás, dobrodružstva, relaxu a kultúrnych zážitkov, a tak si na svoje príde každý cestovateľ. Obľúbenou zastávkou je pláž Railay, ktorú obklopujú vysoké vápencové útesy a ponúka priezračnú vodu, ideálnu na plážový relax.

Za rušnou plážou plnej obchodov, reštaurácií či možností vodných športov sa treba vybrať na pláž Ao Nang. Provincia však ponúka aj zaujímavé ostrovy. Nasadnite tak na loď, ktorá nevynechá zastávku na tých najkrajších.

Čas si rezervujte aj na samotné mesto Krabi, kde možno spoznať miestnu kultúru či ochutnať tradičnú kuchyňu na nočných trhoch. Dominantou mesta je budhistický chrám Wat Tham Sua s vyhliadkou, vďaka ktorej máte pocit, že vám mesto skutočne leží na dlani.

Osviežiť sa možno v prírodných bazénoch rezervácie Khao Phra Kram nachádzajúcej sa v objatí džungle. Relax vo vode ponúkajú aj horúce pramene Klong Thom známe svojimi liečivými účinkami.

Z Bangkoku sa do provincie Krabi možno letecky dostaťod necelých 80 eur spiatočne. Alternatívou je aj približne 10 hodinová cesta autobusom.

Pláž Railay, Krabi, Thajsko
Pláž Railay, Krabi, Thajsko
Zdroj: Shutterstock

Koh Samui

Druhý najväčší ostrov je ďalším lákadlom dovolenkárov prichádzajúcich z celého sveta. Koh Samui preslávili najmä krásne pláže lemované palmami. Medzi najznámejšie patria pláže Chaweng, Lamai, Bophut či Maenam.

Prírodné divadlo ponúka Národný park Angthong, od ktorého vápencových útesov, vodopádov i skrytých lagún nemožno spustiť zrak. Pozornosť púta aj Wat Phra Yai, chrám Veľkého Budhu, ktorý ponúka malebný výhľad na okolie.

Netradičný zážitok ponúka chrám Wat Khunaram, kde možno stretnúť mumifikované telo mnícha Luang Por Daenga, ktorý zomrel v meditačnej polohe a zostal pozoruhodne zachovaný.

Možnosťou na výlet sú aj plavby na neďaleké ostrovy Koh Tao či Koh Phangan, kde možno šnorchlovať, plávať i oddychovať na odľahlých plážach.

Z Bangkoku sa na Koh Samui možno dostať spiatočnými letmi už za necelých 150 eur. Alternatívou je aj cesta autobusom do mesta Surat Thani, odkiaľ na ostrov premáva trajekt.

Koh Samui, Thajsko
Koh Samui, Thajsko
Zdroj: Shutterstock

Kam ešte z hlavného mesta?

Z thajskej metropoly sa dá jednoducho dostať aj k ďalším zaujímavým destináciám. Jednou z nich je mesto Ayutthaya, ktorému vďaka sieti vodných kanálov prischla prezývka Benátky východu. Šarm jej dodávajú aj budhistické chrámy, ktorých údajne malo mesto jednu dobu viac ako 400. Z Bangkoku sa sem možno dostať už za približne dve hodiny, a to vlakom aj autobusom.

Podobne fascinujúce je aj mesto Chiang Mai, ktoré je známe svojou bohatou kultúrou, čarovnými chrámami aj nádhernými horami. Z thajskej metropoly sa sem možno dostať krátkym letom, či scénickou jazdou vlakom alebo autobusom, ktorá zaberie 12 hodín.

Chiang Mai, Thajsko
Chiang Mai, Thajsko
Zdroj: Shutterstock

Za približne dve hodiny sa z Bangkoku možno ocitnúť i v známom letovisku Pattaya. Okrem nádherných pláží a prírody je mesto preslávené nočnou zábavou v špičkových kluboch.

V itinerári by nemala chýbať ani provincia Kanchanaburi, ktorá ponúka pokojný únik z rušných miest. Preslávená je takzvanou železnicou smrti, ktorej nádhernú scenériu zatieňuje jej minulosť a tisícky obetí, ktoré si vyžiadala jej výstavba. Z hlavného mesta Thajska sa do Kanchanaburi možno dostať za necelé tri hodiny cesty vlakom či autobusom.

Letovisko Pattaya
Letovisko Pattaya
Zdroj: Shutterstock