06. máj. 2021 o 08:34
Martina Beňová, theguardian.com

Dá sa rakovina zistiť skôr, než vypukne? Odborníci hovoria o prelomových krvných testoch

placeholder
Z krvi sa dá vyčítať množstvo informácií o zdraví človeka.
Zdroj: pexels.com

Každé ochorenie človeka poznačí, no rakovina, ktorá označuje skupinu nádorových ochorení, dokáže poškodiť bunky natoľko, že je ich liečba často až nemožná. Vedci však tvrdia, že vyvinuli test, vďaka ktorému dokážu nájsť rakovinu až štyri roky pred prvými príznakmi.

Zaujímavosti
06. máj. 2021 o 08:34
Dá sa rakovina zistiť skôr, než vypukne? Odborníci hovoria o prelomových krvných testoch

Každé ochorenie človeka poznačí, no rakovina, ktorá označuje skupinu nádorových ochorení, dokáže poškodiť bunky natoľko, že je ich liečba často až nemožná. Vedci však tvrdia, že vyvinuli test, vďaka ktorému dokážu nájsť rakovinu až štyri roky pred prvými príznakmi.

Vedci podľa portálu The Guardian tvrdia, že krvný test, ktorý vyvinuli, dokáže zistiť rakovinu štyri roky pred objavením sa príznakov. Tento krvný test dokonca vraj dokáže zachytiť rakovinu u 95% osôb, ktoré nemajú žiadne príznaky, ale ktorým bola neskôr táto diagnóza stanovená. Tím vedený čínskymi vedcami uviedol, že toto dokáže neinvazívny krvný test s názvom PanSeer.

„Dokázali sme, že päť druhov rakoviny je možné zistiť pomocou krvného testu založeného na metylácii DNA až štyri roky pred konvenčnou diagnózou,“ informovali v časopise Nature Communications. Ako vedci doplnili, je nepravdepodobné, že by test predpovedal rakovinu, ale skôr dokáže zachytiť rakovinové výrastky, ktoré ešte nespôsobili príznaky alebo neboli spozorované inými metódami.

Takéto testy, známe ako biopsie, sa stali predmetom mnohých výskumov, pretože poskytujú neinvazívny spôsob skríningu pacientov. Nová štúdia pritom nie je prvou, ktorá uvádza pozitívne výsledky krvných testov na včasné zistenie rakoviny. Tím zároveň uviedol, že výskum dokázal, že rakovinu je možné zistiť skôr, ako sa u pacientov prejavili akékoľvek príznaky. To už predtým preukázalo niekoľko štúdií.

Nový test je založený na skríningu konkrétnych oblastí DNA nachádzajúcich sa v krvnej plazme a používali sa techniky, ktoré umožňovali zachytiť aj veľmi malé hladiny takejto DNA. Potom pomocou algoritmov strojového učenia, teda typu umelej inteligencie, vyvinuli systém, ktorý na základe prítomnosti metylových skupín dokáže určiť, či bola akákoľvek DNA nachádzajúca sa v krvi napadnutá nádormi.

Pri vývoji testu použil tím vzorky krvnej plazmy zhromaždené od jednotlivcov z Číny v rokoch 2007 až 2014. Celkovo použili 414 vzoriek od účastníkov, ktorí nemali rakovinu najmenej päť rokov po odbere krvi a 191 vzoriek od účastníkov, ktorým bola diagnostikovaná rakovina žalúdka, hrubého čreva, pečene, pľúc alebo pažeráka do štyroch rokov od odberu krvi. Tím tiež použil vzorky z biobanky od 223 pacientov, u ktorých už bol diagnostikovaný jeden z piatich druhov rakovín.

Výsledky odhalili, že test PanSeer označil rakovinu u 88% účastníkov, ktorým už bola rakovina diagnostikovaná a u 95% účastníkov, ktorým diagnostikovaná nebola, ale u ktorých sa choroba neskôr rozvinula. Test správne identifikoval pacientov bez rakoviny v 96% prípadoch. Test však nedokáže určiť, aký typ rakoviny jednotlivec má.

„Toto je vzrušujúca štúdia, ktorá poskytuje ďalšie potvrdenie, že testy na báze metylácie môžu detekovať bezbunkovú cirkulujúcu nádorovú DNA a môžu tvoriť základ pre nové skríningové testy, ktoré detekujú rakovinu v počiatočných štádiách," uviedol Dr. Eric Klein z Clevelandskej kliniky Taussig Cancer Institute.

„Test PanSeer dosiahol povzbudivé počiatočné výsledky. Je sľubné, že test dokáže zistiť rakovinu vo vzorkách krvi odobratých roky pred stanovením diagnózy. Ale toto sú prvé výsledky, ktoré je teraz potrebné overiť vo väčších štúdiách,“ dodala Samantha Harrison, vedúca manažérka včasnej diagnostiky v Cancer Research z Veľkej Británie.