23. sep. 2023 o 12:31
Miloš Audi, cnbc.com

Mestečko na Sardínii ponúka bývanie úplne zadarmo. Musíte splniť len jednu podmienku

placeholder
Mestečko na Sardínii ponúka bývanie úplne zadarmo.
Zdroj: twitter.com/ImobiliarePlus

Mestečko Ollolai na talianskej Sardínii sa už niekoľko rokov snaží prilákať nových obyvateľov, aby znovu oživilo miestnu kultúru. Tentokrát si úrady pripravili zaujímavú ponuku pre cudzincov.

Cestovanie
23. sep. 2023 o 12:31
Mestečko na Sardínii ponúka bývanie úplne zadarmo. Musíte splniť len jednu podmienku

Mestečko Ollolai na talianskej Sardínii sa už niekoľko rokov snaží prilákať nových obyvateľov, aby znovu oživilo miestnu kultúru. Tentokrát si úrady pripravili zaujímavú ponuku pre cudzincov.

Chceli by ste bývať v exotickej destinácii a užívať si bezstarostný život? Teraz máte možnosť využiť takúto príležitosť, pretože jedno mestečko v Taliansku ponúka bezplatný pobyt pre cudzincov. Ako informoval portál CNBC, radnica uviedla, že v ideálnom prípade by túto ponuku mali využiť takzvaní digitálni nomádi, čiže ľudia, ktorí môžu svoju prácu vykonávať online a kdekoľvek na svete.

Oživenie lokality

Jedinečnú príležitosť v prímorskej destinácii ponúka mestečko Ollolai na talianskom ostrove Sardínia. Táto predtým husto osídlená oblasť sa postupom času stala prevažne opustenou, pričom samotná populácia sa zmenšila z 2 250 na 1 300 obyvateľov.

Miestna samospráva preto v roku 2018 prijala razantné opatrenie, ktorým chcela opäť oživiť mesto. Začala predávať rozpadávajúce sa domy za 1 euro v snahe pritiahnuť cudzincov do oblasti. "Bol to veľký úspech. Veľa ľudí si kúpilo a prerobilo desiatky opustených obydlí," povedal starosta mesta Francesco Columbu s tvrdením, že v súčasnosti pripravujú ďalší projekt na oživenie lokality.

Domovy pre online pracovníkov

Súčasná snaha úradov sa týka zavedenia širokopásmového vysokorýchlostného internetu, s ktorým chcú prilákať takzvaných digitálnych nomádov. Radnica tiež vyčlenila 20-tisíc eur pre maximálne 30 ľudí pracujúcich na diaľku z celého sveta, ktorí môžu zostať v dedine (vždy len jeden v danom čase) v priebehu nasledujúcich dvoch rokov.

Rozpočet mestečka poputuje na prenájom domovov od miestnych rodín pre digitálnych nomádov za cenu približne 350 eur mesačne. Pokryté budú mať aj náklady za energie, účty a poplatky za služby, ale dopravu a letenky nie. V týchto domoch sa nachádza i kancelária a vysokorýchlostné pripojenie na internet. Taktiež budú pracovníci pozývaní na veľtrhy a festivaly, ktoré zriaďuje mesto a miestni obyvatelia.

Vybraní účastníci môžu žiť v meste až tri mesiace, čo je maximálna doba, počas ktorej môžu neeurópski občania zostať v Taliansku bez víz, a to celkom zadarmo. "Očakávame veľa Američanov. "Naším cieľom je oživiť Ollolai ľuďmi z rôznych kultúr a jazykov, ktorí môžu zdieľať svoje skúsenosti digitálnych nomádov s obyvateľmi," uviedla Veronica Matta, vedúca miestneho kultúrneho združenia Sa Mata, ktoré spolu s kanceláriou starostu zabezpečuje tento program.

Jediná podmienka pre vybraných pracovníkov je tá, že pred odchodom musia niečo odovzdať miestnej komunite. "Toto nie je iba obyčajná dovolenka. Cudzinci musia mať osvedčené vzdelanie ako digitálny nomád a na konci svojho pobytu by nám mali zanechať konkrétny kus práce. Malo by ísť o nejakú konferenciu, esej, výskumnú prácu alebo študijný dokument," poznamenala Matta.