Austrálski vedci našli v hlbinách oceánu rastlinu, ktorá je najväčšou na svete a je stará 4,5 tisíc rokov. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že rastlina vyzerá ako podmorská lúka, v skutočnosti ide o jednu rastlinu s názvom Posidonia australis. Podmorskú rastlinu vedci poznali už skôr, no predpokladali, že ide len o podmorskú trávu, uvádza portál TheGuardian. Opak bol však pravdou.
Výskumníci zbierali vzorky z desiatich rôznych oblastí
Podľa výskumov ide o jedinú rastlinu, ktorá sa rozprestiera na ploche 200 km2, uvádzajú vedci v štúdii, ktorú publikovali v časopise Proceedings of the Royal Society. Len pre porovnanie, naše hlavné mesto má rozlohu 367,6 km², čo znamená, že riasa by pokryla viac ako polovicu Bratislavy. Čo sa týka Košíc, ich rozloha je 243,7 km² a rastlina by metropolu východu pokryla takmer celú.
Výskumný tím najprv pozbieral vzorky tráv v desiatich rôznych oblastiach Žraločej zátoky, ktorá sa nachádza pri najzápadnejšom cípe Austrálie. Následne vzorky analyzovali, porovnávali ich DNA a došli k záveru, že DNA všetkých tráv je rovnaké. Rastlina sa podľa odborníkov rozmnožuje samoklonovaním.
Ešte viac väčším prekvapením je to, že rastlina prežila mnohé klimatické zmeny a naďalej sa množila. Vďaka tomu jej patrí prvé miesto v rámci veľkosti rastlín na svete a ide o najväčší živý organizmus na celom svete. Jej korene môžu ročne narásť až o 35 centimetrov.