Existuje porucha, ktorá spôsobuje, že ľudia majú počas tvrdého spánku obrovskú chuť na sex. Táto diagnóza sa nazýva sexsomnia, pričom označuje netypické správanie vedúce k akémukoľvek pohlavnému aktu. Ako informoval portál New York Post, existuje len veľmi málo zaznamenaných prípadov tejto poruchy a aj keď môže byť nebezpečná, pri úspešnej liečbe sa jej účinky dajú zmierniť a niektorí sa z nej dokonca vedia aj uzdraviť.
Prejavy a výskyt poruchy
Sexsomnia patrí do skupiny porúch spánku, pričom k nej zaraďujeme aj nespavosť či námesačnosť. Nesúvisí však iba s pohlavným stykom s partnerom a ľudia s touto diagnózou môžu tiež počas spánku masturbovať, stonať a dokonca dosiahnuť orgazmus.
Diagnóza je u ľudí extrémne zriedkavá a veľa sa o jej príznakoch nevie. Štúdia z roku 2017 odhalila, že zo 16-tisíc zúčastnených bolo zaznamenaných iba 17 prípadov. Portál NeuroQuantology ich naopak potvrdil 94.
Aj v nedávnom rozhovore v podcaste Healthy-ish sa objavila žena, ktorá má partnera so sexsomniou. Odhalila, že správanie muža jej nevadí a dokáže sa pri ňom aj uvoľniť. "Myslela som si, že tvrdo spí, no zrazu sa ma začal všade dotýkať. Snažila som sa s ním hovoriť a opýtať sa ho, či sa niečo nedeje, ale nereagoval. Potom som si uvedomila, že nevníma. Keď som mu o tom na druhý deň povedala, vôbec si to nepamätal," uviedla.
Pacienti si nič nepamätajú
Podobne ako nespavosť a námesačnosť, určité návyky a aktivity môžu sexsomniu zhoršiť. Ide napríklad o stres, úzkosť, pitie alkoholu, nedostatok spánku, cestovanie či dokonca zdieľanie postele s partnerom. "Väčšina pacientov si na tieto udalosti nepamätá. Ak sa počas aktu zobudia, sú zvyčajne zmätení a nepamätajú si, čo sa stalo. Keď sa dozvedia o ich správaní, môžu sa cítiť prekvapene, zahanbene či ponížene," povedala sexuologička Sarah Melancon.
Doktor Guy Leschziner, ktorý je autorom knihy o tajomstvách spánku, podrobne popísal prípad svojho pacienta so sexomniou. Neurológ pri ňom odhalil, že muž kvôli diagnóze strávil 3 a pol roka vo väzení, pretože počas spánku znásilnil svoju bývalú priateľku. Jeho problém dokázal vyriešiť terapeut, ktorý ho poruchy zbavil. Pri niektorých prípadoch sa však diagnóza použila aj na právnu obranu obvinených násilníkov na súde.
Podľa lekárov je však zriedkavá spánková porucha liečiteľná. Zníženie spotreby drog a alkoholu či identifikácia a liečba úzkosti, stresu a depresie dokážu zastaviť nežiaduce nočné správanie. Niektorí odborníci tiež odporúčajú vyhľadať spánkovú kliniku, kde vedia terapeuti pacientom pomôcť spracovať nevedomé negatívne pocity, ktoré môžu spustiť sexsomniu.