Ostrov Ilha da Queimada Grande, ktorý sa nachádza asi 150 kilometrov od mesta São Paulo v Brazílii sa môže pýšiť hrozným prvenstvom. Ostrov je už dlhú dobu prezývaný ako to najsmrteľnejšie miesto na Zemi, hlavne kvôli nespočetnému množstvu hadov, ktoré žijú na pevnine. Je taký nebezpečný, že ľudia majú zakázané vkročiť tam, pretože by ich mohla napadnúť nejedna z tisícok jedovatých zmijí, uviedol portál Unilad.
Názov ostrova v hrubom preklade do slovenčiny znamená "Ostrov veľkého lesného požiaru", čo bol odkaz na pokus vypáliť dažďový prales, aby sa mohlo uvoľniť miesto pre banánovú plantáž. Ostrov je však známejší pod iným pomenovaním, ktorí sa spája s obrovským počtom hadov na pevnine: Hadí ostrov.
Dôvodom, prečo je ostrov zamorený tisíckami hadov je ten, že na ňom nikto nežije. Nie sú to však obyčajné hady, ale jedny z najsmrteľnejších na svete, ktorých jed dokáže zabiť človeka za menej ako hodinu. Bez ľudí, na ktorých by mohli zaútočiť, sa však živia prevažne vtákmi, ktoré prilietavajú na ostrov.
Ako sa tieto hady dostali na ostrov?
Aj keď je známe, že hady vedia plávať, tieto jedince, ktoré žijú na ostrove, pokladajú za svoj domov práve tento ostrov. Predpokladá sa, že tam uviazli po poslednej dobe ľadovej, ktorá bola pred 11 700 rokmi. Vtedy ich stúpajúca hladina oceánov doslova odrezala od pevniny Južnej Ameriky a vzdialenosť im teraz nedovoľuje presunúť sa.
Aj keď je tento ostrov prezývaný najsmrteľnejším miestom na Zemi, v rokoch 1909 až 1920 tam žilo niekoľko ľudí, ktorí prevádzkovali maják. Ten varoval lode, aby sa držali od ostrova čo najďalej. Miesto však bolo oficiálne opustené od 20. rokov 20. storočia, keď bol maják zautomatizovaný, aj keď viaceré povesti tvrdia, že rodinu posledného strážcu majáku zabili hady.
V súčasnosti je povolený vstup na ostrov iba prostredníctvom brazílskeho námorníctva alebo s pomocou organizácie Chico Mendes Institute for Biodiversity Conservation, ktorú spravuje brazílske ministerstvo životného prostredia.
Každý, kto vkročí na ostrov, musí mať so sebou lekára, pretože jedovaté zmije môžu striehnuť za každým rohom. Ich silný jed môže spôsobiť zlyhanie obličiek, krvácanie do mozgu a dokonca aj hnitie mäsa. Aj keď sa ľudom, ktorých pohryzne jedovatá zmija, podarí dostať k rýchlemu lekárskemu ošetreniu, existuje 3-percentná šanca, že uhryznutie aj tak neprežijú.