13. júl. 2023 o 12:23
Miloš Audi, ladbible.com

V trhline hory objavili "ôsmy div sveta". Lokalita bola neporušená niekoľko miliónov rokov

placeholder
V trhline hory bol objavený "ôsmy div sveta".
Zdroj: twitter.com/ShawnMohsin

Vo Vietname ľudia našli skryté kráľovstvo, ktoré sa nachádzalo v trhline hory. Tento nedotknutý ekosystém je starý milióny rokov a odborníci ho označujú za "ôsmy div sveta".

Cestovanie
13. júl. 2023 o 12:23
V trhline hory objavili "ôsmy div sveta". Lokalita bola neporušená niekoľko miliónov rokov

Vo Vietname ľudia našli skryté kráľovstvo, ktoré sa nachádzalo v trhline hory. Tento nedotknutý ekosystém je starý milióny rokov a odborníci ho označujú za "ôsmy div sveta".

Vedci objavili nádhernú lokalitu. Podzemné kráľovstvo (známe ako Son Doong) leží hlboko v džungli centrálneho Vietnamu a nachádza sa v trhline hory niekoľko desiatok metrov pod povrchom. Ako informoval portál LADBible, odborníci predpokladajú, že lokalita môže byť stará približne dva až päť miliónov rokov.

Skrytý zázrak

Son Doong je deväť kilometrov dlhá oblasť pochovaná hlboko v džungli. Jej názov sa do slovenčiny prekladá ako "jaskyňa horskej rieky" a je najväčšou chodbou svojho druhu na celom svete. Podzemné kráľovstvo je oslavované vďaka svojej majestátnosti, no je aj miestom výnimočnej prírodnej krásy s vlastným systémom počasia, džungľou, viacerými jazerami a vrchmi dostatočne vysokými na to, aby sa do nich zmestili viaceré výškové budovy.

Odborníci lokalitu pritom označujú za "ôsmy div sveta", čím sa zaradila medzi ďalších sedem jedinečných pamiatok vrátane Veľkej pyramídy v Gíze, Diovej sochy v Olympii či Artemidinho chrámu v Efeze.

Boj za ochranu prostredia

Vedci predpokladajú, že jaskyňa je stará dva až päť miliónov rokov. Je ju pritom možné nájsť v národnom parku Phong Nha-Kẻ Bàng vo vietnamskej provincii Quảng Bình a objavil ju miestny farmár len pred niekoľkými desaťročiami, presnejšie v roku 1991. Oficiálne ju však vedci preskúmali až takmer po 20 rokoch, kedy do nej zostúpil tím z Britskej asociácie pre výskum jaskýň.

Zatiaľ čo prírodný úkaz zostal neporušený niekoľko miliónov rokov, jeho budúcnosť nie je istá. Dôvodom je, že v roku 2014 úrady začali zvažovať plán na vybudovanie lanovky vedúcej cez jaskyňu. Ten však neskôr zmarili ochrancovia životného prostredia aj miestni obyvatelia, pričom tvrdili, že by stavba a masový turizmus mohli napáchať škody a zničiť krehký ekosystém. Napriek tomu sa však o tomto pláne stále diskutuje, pretože mnohí vidia aj potenciálne výhody, ktoré by lanovka mohla ľuďom priniesť.

Vnútro jaskyne mohli preskúmať diváci v novom dokumente s názvom A Crack in the Mountain z produkcie prieskumníkov zo Spojeného kráľovstva a Írska, ktorý vyšiel v máji 2023. Ocenený celovečerný dokument si pritom môžete pozrieť na stránke menom Curzon za malý poplatok. "A Crack In The Mountain je vo svojej podstate šošovkou, cez ktorú možno preskúmať ľudí čeliacich výzvam v modernom Vietname," povedal režisér Alastair Evans.