Zaujímavosti
photo Foto
video Video
15. máj. 2024 o 07:58
Miloš Audi, iflscience.com

Najtichšie miesto na Zemi: Počuť tu aj tlkot srdca, nikto tu nevydrží viac ako hodinu

placeholder
Najtichšie miesto na Zemi
Zdroj: istockphoto.com (ilustračné)

V jednom americkom výskumnom centre sa nachádza miestnosť, ktorá je označovaná za najtichší priestor na svete. Odborníci tvrdia, že sa tu nedá vydržať dlhšie ako hodinu.

Zaujímavosti
15. máj. 2024 o 07:58
Najtichšie miesto na Zemi: Počuť tu aj tlkot srdca, nikto tu nevydrží viac ako hodinu

V jednom americkom výskumnom centre sa nachádza miestnosť, ktorá je označovaná za najtichší priestor na svete. Odborníci tvrdia, že sa tu nedá vydržať dlhšie ako hodinu.

Mnohí z nás majú radi, keď sa môžu aspoň na chvíľu odreagovať v pokoji a tichu. Problémom však je, že kamkoľvek ideme, nikdy sa neocitneme na mieste bez zvuku. Ako informoval portál IFLScience, existuje však špeciálna miestnosť, ktorá drží svetový rekord najtichšieho miesta na Zemi. Odborníci tvrdia, že tu pomocou prístrojov dokážu namerať aj mínusové decibely.

Najtichšia miestnosť na svete

V americkom štáte Minneapolis sídli výskumné centrum s názvom Orfield Laboratories. Môžete tu nájsť množstvo zaujímavých priestorov ukrývajúcich vybavenie na rôzne experimenty. Nachádza sa tu však aj miestnosť, ktorá vás doslova premiestni do strašidelnej zvukovej prázdnoty. Podľa odborníkov je taká nebezpečná, že dlhší pobyt v nej by vás mohol psychicky zmeniť. Tvrdia, že po čase v nej začnete počuť aj svoje vlastné myšlienky, čo je dôvod, prečo v nej nikto nedokázal vydržať dlhšie ako hodinu.

Táto testovacia komora sa podľa Guinnessovej knihy rekordov považuje za najtichšie miesto na Zemi, pričom má hladinu hluku v pozadí na hodnote -24,9 decibelov. Pre porovnanie, priemerný šepot človeka dosahuje 30 decibelov, zatiaľ čo najslabší zvuk detegovaný ľudským uchom je okolo 0 decibelov.

Ako ju postavili?

Miestnosť funguje pomocou dizajnu, vďaka ktorému sa v nej doslova nič neozýva. Efekt je dosiahnutý sériou sklolaminátových klinov, ktoré pokrývajú steny, podlahu a strop. Tieto prvky rozbíjajú a tlmia akékoľvek zvukové vlny, ktoré v priestore vzniknú. Kliny ďalej dopĺňajú hrubé vrstvy tehál a ocele, ktoré slúžia na izoláciu miestnosti, zatiaľ čo pružiny oddeľujú komoru od okolitých priestorov, aby sa zabezpečilo, že žiadne vonkajšie vibrácie nemajú šancu preniknúť.

Podľa dizajnéra Stevena J. Orfielda tí, ktorí vstúpia do komory, sú schopní počuť tlkot vlastného srdca, ako aj fungovanie ďalších vnútorných orgánov. Toto obrovské ticho dokáže človeka úplne vyviesť z miery, čo vedie k pocitu intenzívneho nepokoja. Orfield dodal, že preto nie je možné zostať v komore dlhšie ako pol hodiny bez toho, aby ste si museli sadnúť. "Ale ani s pomocou stoličky sa miesto nedá zniesť oveľa dlhšie," vysvetlil.

Okrem miestnosti v Orfield Laboratories existuje aj ďalšia pozoruhodná tichá komora, ktorá sídli v budove Microsoftu vo Washingtone. Tento priestor v minulosti tiež držal svetový rekord s minimálnou hodnotou okolitého zvuku na úrovni -20,6 decibelov, kým ho nepredbehlo spomínané výskumné centrum.

Na čo však tieto tiché miestnosti slúžia? Ukázalo sa, že majú veľmi dôležitý význam. Využívajú ich mnohí výrobcovia, ktorí chcú presne vedieť, koľko hluku vytvárajú ich produkty. Skvelý prínos však ponúkajú aj astronautom, ktorí sa takýmto spôsobom pripravujú na ticho vo vesmíre.