01. apr. 2024 o 07:58
Miloš Audi, nypost.com, dailymail.co.uk

Zrekonštruovali tvár upírky zo 16. storočia: Žena bola pochovaná s tehlou v ústach

placeholder
Vedci zrekonštruovali tvár ženy s tehlou v ústach.
Zdroj: istock.com

Vedec vytvoril 3D fotografie tváre ženy, ktorú miestni mali považovať za upírku. V jej ústach sa totiž nachádzala tehla, ktorá mala zabrániť tomu, aby pojedala mŕtvych.

Zaujímavosti
01. apr. 2024 o 07:58
Zrekonštruovali tvár upírky zo 16. storočia: Žena bola pochovaná s tehlou v ústach

Vedec vytvoril 3D fotografie tváre ženy, ktorú miestni mali považovať za upírku. V jej ústach sa totiž nachádzala tehla, ktorá mala zabrániť tomu, aby pojedala mŕtvych.

Vedcom sa podarilo zrekonštruovať tvár ženy zo 16. storočia, ktorú našli pred niekoľkými rokmi s tehlou zaseknutou v ústach. Impozantné 3D fotografie výskumníci vytvorili z novo vytvorenej lebky, pričom z nej vznikla tvár so špicatou bradou, sivými vlasmi, vráskavou pokožkou a mierne krivým nosom. Ako informoval portál New York Post, tehla v ústach podľa odborníkov indikuje, že jej objekt mal zabrániť jesť mŕtvych. Miestni totiž verili, že malo ísť o upíra.

Upírka s morom

Podivné telo veci objavili v masovom hrobe na benátskom ostrove Lazzaretto Nuovo. Miesto sa v 15. a 16. storočí využívalo ako karanténa pre ľudí trpiacich bubonickým morom, čiže čiernou smrťou. V roku 2006 našli archeológovia niektoré telá, ktoré boli pochované pred storočiami. "Keď podľa legendy identifikovali upíra, ktorý mal byť zodpovedný za mor, pochovali ho s tehlou v ústach. Malo ísť o ochranný prvok, ktorý mu mal zabrániť ďalej sa kŕmiť a tiež infikovať iných ľudí," povedal forenzný výskumník a 3D grafik Cícero Moraes.

Analýza kostry ukázala, že malo ísť o približne 60-ročnú ženu, ktorú miestni v Taliansku mali považovať za upíra. Okrem týchto informácií vedci v čase nálezu ale nezistili nič viac.

Rekonštrukcia tváre

To sa však zmenilo práve vďaka Moraesovi, ktorý pomocou rekonštrukčnej technológie zreplikoval tvár tejto starej ženy. Pre novú štúdiu vytvoril vlastnú lebku a tehlu z polystyrénu. "Pôvodný výskum obsahuje niektoré rozmery predmetu a iné obrázky zase odhaľujú hrúbku. Preto som skrížil tieto údaje, aby som vytvoril tehlu so správnou veľkosťou, pričom som ju vyrezal z kusu polystyrénu, ktorý som dokonca premaľoval," dodal Moraes s tvrdením, že si umelú tehlu vložil aj do vlastných úst, aby ju vyskúšal.

Moraes pritom zisťoval, kedy miestni vložili žene tehlu do úst, pretože nemala poškodené zuby a ani mäkké tkanivo. "Výskumníci si všimli priehlbinu v oblasti úst, čo naznačuje, že tehlu mohla žena žuvať," poznamenal brazílsky vedec.

Benátska kostra údajného upíra však nie je jediná, ktorú vedci našli s podivným predmetom v ústach. V roku 2014 výskumníci odhalili pozostatky muža v Poľsku so skalou v ústach a kolíkom v nohe. Rovnaký nález sa podaril aj v Írsku, kde kostry z ôsmeho storočia mali na tvári balvany.