21. jún. 2023 o 10:12
Miloš Audi, tripzilla.com

Srbsko či Poľsko: 7 európskych krajín, v ktorých na skvelú dovolenku neminiete celý majetok

placeholder
7 európskych krajín, v ktorých na skvelú dovolenku neminiete celý majetok.
Zdroj: istock.com

Ak patríte medzi ľudí, ktorí neradi míňajú obrovské množstvo peňazí, no stále si chcú užiť skvelú dovolenku, zbystrite zrak. Pripravili sme si totiž pre vás zoznam najlacnejších európskych krajín, ktoré sa určite oplatí navštíviť.

Cestovanie
21. jún. 2023 o 10:12
Srbsko či Poľsko: 7 európskych krajín, v ktorých na skvelú dovolenku neminiete celý majetok

Ak patríte medzi ľudí, ktorí neradi míňajú obrovské množstvo peňazí, no stále si chcú užiť skvelú dovolenku, zbystrite zrak. Pripravili sme si totiž pre vás zoznam najlacnejších európskych krajín, ktoré sa určite oplatí navštíviť.

Množstvo cestovateľov hľadá čo najlacnejšie destinácie, kde by nemuseli minúť veľa peňazí. Aj keď ste o tom možno nevedeli, aj na starom kontinente sa nachádza viacero takýchto lokalít. Ako informoval portál TripZilla, veľa európskych krajín vás očarí bohatou históriou, kultúrou, architektúrou či prírodnými krásami, a to všetko za zlomok ceny bežných svetových destinácií. Preto sme si pre vás pripravili 7 najlacnejších európskych krajín, ktoré sa oplatí navštíviť.

Najlacnejšie európske krajiny
Najlacnejšie európske krajiny
Zdroj: istock.com

Bulharsko

Turisti, ktorí chcú navštíviť najlacnejšie európske krajiny, by mali určite zvážiť Bulharsko. Ide totiž o destináciu, ktorá ponúka množstvo očarujúcich dedín, historických hradov, turistických chodníkov a nedotknutých pláží Čierneho mora. Cestovatelia sa pritom môžu vydať do hlavného mesta Sofie, ktoré je plné starovekej architektúry. Je tiež jedným z najlacnejších európskych miest, pretože mnohé z atrakcií sú zadarmo, vrátane návštevy chrámu Alexandra Nevského a najstaršieho mestského parku Borisova Gradina.

V Bulharsku sú destinácie mimo hlavného mesta ešte menej náročné na rozpočet. Mesto Plovdiv, ktoré leží v centre tejto prímorskej krajiny, je domovom viac ako 200 archeologických nálezísk, zatiaľ čo malé mesto Bansko je vynikajúcou zastávkou pre cenovo dostupnú lyžovačku. Cestujúci, ktorí radi šetria, pritom v Bulharsku môžu ľahko nájsť ubytovanie za menej ako 20 eur, pričom niektoré z najlacnejších možností sa dokonca približujú k hranici 10 eur za noc.

Hlavné mesto Sofia v Bulharsku
Hlavné mesto Sofia v Bulharsku
Zdroj: istock.com

Rumunsko

Medzi lacné turistické destinácie dlhodobo patrí aj Rumunsko, ktoré ponúka úchvatné prehliadky hradov, zámkov, katedrál a kláštorov na vrcholoch hôr alebo unikátne výhľady v divočine Východných Karpát. Hlavné mesto krajiny Bukurešť je pritom mimo radaru mnohých cestovateľov, čo znamená, že v ňom je nielen málo turistov, ale je aj lacné. Mnoho hlavných atrakcií vás nebude stáť ani cent, vrátane návštevy Námestia revolúcie či kostola Stavropoleos.

V Rumunsku však môžete objavovať aj množstvo ďalších regiónov vrátane Transylvánie či Východných Karpát. V týchto vidieckych oblastiach pritom bývajú ceny ešte nižšie ako v Bukurešti. Ubytovanie v hoteloch a penziónoch sa pohybuje od 10 do 30 eur za noc, takže si môžete vybrať podľa toho, čo vyhovuje vášmu rozpočtu.

Hlavné mesto Bukurešť v Rumunsku
Hlavné mesto Bukurešť v Rumunsku
Zdroj: istock.com

Albánsko

Ak sa rozhodnete ísť na výlet do Albánska, navštívite stranu starého kontinentu, ktorá je pre mnohých neprebádaná. Nachádzajú sa tam pritom veľkolepé hory či nedotknuté pláže albánskej riviéry, ktoré sú cenovo dostupné za zlomok ceny. Hlavné mesto Tirana je skvelou lokalitou na začatie dovolenky v Albánsku. Je to turisticky priateľské mesto, ktoré sa dá ľahko preskúmať pešo. Navyše, v Tirane sa nachádza veľa miest, kam môžete ísť zadarmo, ako napríklad Skanderbegovo námestie či bazár Pazari i Ri.

Turisti si však nemôžu nechať ujsť ani nádhernú albánsku riviéru. Pobrežný úsek obrátený k Jadranskému moru ponúka zlaté pláže lemované rozsiahlymi horami. K tomu sa tam nachádza čistá tyrkysová voda a pekné dedinky, ktoré majú podobnú scenériu ako grécke ostrovy a talianska riviéra. Aj keď kvalitné hotely a rezorty stoja v tejto krajine v priemere asi 45 eur, vo väčšine miest v Albánsku môžete za ubytovanie zaplatiť aj menej ako 10 eur za noc.

Hlavné mesto Tirana v Albánsku
Hlavné mesto Tirana v Albánsku
Zdroj: istock.com

Srbsko

Mnohé pôvabné miesta turistom ponúka aj Srbsko. Jedným z nich je aj hlavné mesto Belehrad, ktoré sa rozprestiera na sútoku riek Dunaj a Sáva. Ide o vynikajúcu turistickú destináciu, ktorá je jednou z najlacnejších v Európe. Miestne pochúťky, ako napríklad guláš, sú cenovo dostupné a ubytovanie tu môžete nájsť aj za menej ako 15 eur. Cestujúci, ktorí radi šetria, si tiež môžu v Belehrade užívať mnohé bezplatné atrakcie, ako napríklad vrchol hory Avala, park Kalemegdan či mestské trhy Kalenic a Zeleni Venac.

Okrem toho môžete navštíviť aj mnohé destinácie mimo hlavného mesta. K nim patrí mesto Nový Sad, ktoré je domovom viacerých neoklasicistických budov a Petrovaradínskej pevnosti z 18. storočia. Taktiež sa môžete vydať na výlet do Národného parku Tara či vyraziť na svah lyžiarskeho strediska Kopaonik, ktoré je známe ako jedno z najlacnejších v Európe.

Hlavné mesto Belehrad v Srbsku
Hlavné mesto Belehrad v Srbsku
Zdroj: istock.com

Poľsko

Okrem toho, že Poľsko je jednou z najlacnejších lokalít v Európe, vyhovuje aj všetkým druhom cestovateľov. Milovníci miest so zmyslom pre históriu a architektúru si užijú mestá s bohatou kultúrou ako Krakov či Varšava. Ak však chcete uniknúť davom, môžete si zvoliť aj krásu poľských Karpát. Ubytovanie je pritom cenovo dostupné, pričom aj v turistami obľúbenom Krakove sa nachádza veľa lacných hotelov, za ktoré zaplatíte aj menej ako 15 eur na noc.

Cestovatelia si však v Poľsku môžu pripomenúť aj hrôzy druhej svetovej vojny. Môžu sa pritom prejsť bývalým koncentračným táborom v meste Osvienčim, kde bolo zotročených a zavraždených viac ako milión ľudí. Vstup do pamiatky je bezplatný, no prehliadky so sprievodcom sú spoplatnené.

Hlavné mesto Varšava v Poľsku
Hlavné mesto Varšava v Poľsku
Zdroj: istock.com

Portugalsko

Pri hľadaní najlacnejších európskych krajín nemôžete vynechať Portugalsko. Hoci ceny na tejto strane starého kontinentu idú pomaly hore, stále patrí medzi cenovo najdostupnejšie krajiny v západnej Európe. Medzi najkrajšie mestá Portugalska pritom patrí Porto a Lisabon. Cestovatelia si môžu vybrať z mnohých bezplatných atrakcií, napríklad prechádzku malebnou štvrťou Ribeira s historickými budovami alebo návštevu kníhkupectva Livraria Lello, ktoré bolo založené už v roku 1906.

V hlavnom meste Lisabon sa tiež nachádza množstvo uličiek s ohromujúcim umením, historické kostoly, či schody Cais das Colunas, ktoré ponúkajú veľkolepý výhľad na rieku Tajo. Ubytovanie tu môže byť o niečo drahšie ako vo východnej či strednej Európe, pričom cestujúci zaplatia približne 15 eur za hostely a 40 eur za lacné hotely.

Hlavné mesto Lisabon v Portugalsku
Hlavné mesto Lisabon v Portugalsku
Zdroj: istock.com

Taliansko

Aj keď sa Taliansko neradí medzi lacné európske turistické destinácie, ak vynecháte známe mestá ako Benátky, Miláno, Florenciu či Rím, výlet sa prekvapivo stane cenovo dostupným. Jednou z takýchto lokalít je napríklad slnkom zaliata Puglia, ktorá ponúka piesočné pláže na polostrove Gargano či barokovú architektúru v meste Lecce.

Ak sa vyhnete luxusným reštauráciám, môžete v Taliansku ušetriť veľa peňazí tým, že si jedlo budete kupovať na trhoch. No hoci je Taliansko zďaleka najdostupnejšou z mainstreamových európskych destinácií, turisti aj tak za ubytovanie zaplatia najviac zo všetkých uvedených krajín z tohto zoznamu. Preto by ste mali zvážiť, kedy presne sa do tejto lokality vydáte.

Mesto Lecce v Taliansku
Mesto Lecce v Taliansku
Zdroj: istock.com
Module ITT: Lacné krajiny