27. nov. 2022 o 11:11
Miloš Audi, vice.com

Objavili jazerný Stonehenge? Na dne Bodamského jazera leží masívna stavba z pravekých čias

placeholder
Archeológovia objavili pod vodou jazerný Stonehenge.
Zdroj: twitter.com/ZaroPresse, twitter.com/SarahWardAU

Neolitický jazerný monument, ktorý sa pod vodou ťahal niekoľko kilometrov, mohol mať podľa vedcov mnoho využití. Obrovskú stavbu tiež podľa ich tvrdení muselo postaviť veľké zoskupenie ľudí.

Zaujímavosti
27. nov. 2022 o 11:11
Objavili jazerný Stonehenge? Na dne Bodamského jazera leží masívna stavba z pravekých čias

Neolitický jazerný monument, ktorý sa pod vodou ťahal niekoľko kilometrov, mohol mať podľa vedcov mnoho využití. Obrovskú stavbu tiež podľa ich tvrdení muselo postaviť veľké zoskupenie ľudí.

Archeológovia objavili v Bodamskom jazere, ktoré sa nachádza medzi Rakúskom, Nemeckom a Švajčiarskom, monumenty pripomínajúce Stonehenge. Tím sa domnieva, že staré kamenné mohyly vytvorili ľudia pred 5 500 rokmi. Ako informoval portál Vice, výstavba podvodných pilierov si vyžadovala veľa úsilia a času, pričom vedci nevedia presne určiť funkciu útvarov.

Výtvor pravekých ľudí

Obrovské monumenty prvýkrát objavil v roku 2015 Inštitút pre výskum jazier v nemeckom meste Langenargen. Neskôr začali podvodné útvary študovať archeológovia pod vedením Ursa Leuzingera a spoločne zhromaždili presvedčivé dôkazy o výtvore, ktoré odhalili v štúdii z roku 2021.

Piliere pripomínajúce Stonehenge sú niekoľko desiatok metrov široké a majú výšku až 180 centimetrov. Podľa Leuzingera útvary vyrobili ľudia pred 5 500 rokmi, presnejšie v období neolitu.

Spolupráca dedín

Podvodné mohyly si vedci spojili s predošlým objavom, ktorý na nachádzal na pobreží Bodamského jazera. Tam archeológovia odkryli pozostatky dedín, ktoré pred tisíckami rokov postavili neolitickí ľudia nad močiarmi v okolí.

Leuzinger sa domnieva, že na stavbe podvodných monumentov sa museli podieľať mnohé z týchto dedín, pretože útvary sú príliš veľké na to, aby boli dielom iba jednej z nich. "Čo je isté, nemôžete postaviť toľko mohýl len s pár obyvateľmi," povedal s tvrdením, že v oblasti musela existovať komunita, ktorá mala veľa odhodlania vytvoriť takéto stavby.

Archeológovia vytvorili množstvo teórií, ktorými sa snažili zistiť presnú funkciu monumentov. Leuzinger a jeho kolegovia zvažovali, že mohlo ísť o umelé ostrovy zabudované do jazier či rybárske platformy. Niektoré názory sa však prikláňajú k hypotézam, ktoré hovoria, že neolitickí ľudia používali útvary ako miesto na pochovávanie, hraničné opevnenie, slnovratový kalendár či astronomickú mapu hviezd. "Osobne si myslím, že to malo kultový kontext," povedal Leuzinger.

Aby tím archeológov vyriešil záhadu skrytých jazerných útvarov, plánuje vykonať ešte množstvo ponorov. Doteraz odhalené poznatky odprezentovali na výstave s názvom Bodensee Stonehenge, ktorá sa konala vo švajčiarskom meste Arbon v kantóne Thurgau. Návštevníkov tiež vyzývajú, aby na podujatie priniesli kameň zo svojej lokality a dokončili tak 171. pilier na počesť pravekých staviteľov.