Ak vlastníte telefón s operačným systémom Android, mali by ste sa mať na pozore. Existuje totiž aplikácia, ktorá sa vydáva za legitímny antivírusový softvér. Ako informoval portál LADBible, odborníci v novom výskume podotkli, že tento program dokáže prevziať kontrolu nad vaším zariadením, získať prístup ku všetkým heslám a dokonca vám aj vybieliť bankový účet.
Nebezpečný vírus
Hoci sa mnohí môžu domnievať, že vírusové programy sa nachádza iba v počítačových zariadeniach, nie je to vôbec pravda. Existuje totiž obrovský zoznam aplikácií, ktorými sa podvodníci snažia prevziať kontrolu nad telefónom a dostať sa k citlivým dátam užívateľov.
Pred najnovšou hrozbou varovali výskumníci zo spoločnosti NCC Group, ktorá sa zameriava na monitorovanie kybernetickej bezpečnosti. Varovali pred úkazom známym ako bankový trójsky kôň, ktorým si hackeri doslova vezmú vaše údaje a môžu vám vyprázdniť aj váš účet. Vo vyhlásení skupina uviedla, že prvýkrát sa s týmto typom vírusu stretli pred tromi rokmi, pričom odvtedy ho podvodníci dokázali vylepšiť.
Táto nová verzia bankového trojského koňa s názvom Vultur využíva niekoľko vylepšených spôsobov. Odborníci vysvetlili, že hoci predchádzajúce verzie prenikli do telefónov prostredníctvom aplikácií, ktoré sa nachádzali v obchode Google Play, táto aktualizovaná apka používa metódu zvanú smishing.
Ako takýto podvodný proces vyzerá?
Podvodníci pomocou tejto metódy posielajú falošné mobilné textové správy, aby vás prinútili stiahnuť si malvér, ktorý sa javí ako legitímna aplikácia. Správy uvádzajú, že jedna verzia zobrazuje tento vírus ako McAfee, legitímny antivírusový softvér, ktorý si môžete stiahnuť do telefónu, aby ste ho udržali v bezpečí pred rôznymi nástrahami.
Podvodníci sa zamerajú na obeť tak, že jej pošlú varovanie o neoprávnenej platbe z ich účtov. V tejto správe sa zvyčajne nachádza text, ktorý znie: "Ak chcete tento problém vyriešiť, pošleme vám telefónne číslo, na ktoré môžete zavolať." Ide však o podvod, pri ktorom obetiam hackeri povedia, aby si stiahli nepravú verziu aplikácie McAfee Security z Google Play.
Nejde však o pravý obchod s aplikáciami, ale stránku vytvorenú škodlivým softvérom s názvom Brunhilda, ktorý po stiahnutí nepravého antivírusu vloží do vášho zariadenia tri druhy malvéru v snahe pokúsiť sa prevziať kontrolu nad vaším telefónom.
Tí, ktorí sa stanú obeťou tohto podvodu, na prvý pohľad nezistia, že sa im niekto nabúral do zariadenia. Pravdou však je, že vašu obrazovku spoločne s klávesnicou od tohto momentu sledujú hackeri, a to odkiaľkoľvek na svete. Vďaka tomu môžu po zadaní vášho hesla prevziať kontrolu nad všetkými citlivými údajmi.
Hovorca spoločnosti Google, ktorá prevádzkuje obchod s aplikáciami, však podotkol, že majú riešenie na tento problém. "Používatelia Androidu sú automaticky chránení pred verziami tohto malvéru službou Google Play Protect, ktorá je na zariadeniach predvolene zapnutá. Dokáže varovať používateľov alebo blokovať aplikácie, o ktorých je známe, že vykazujú škodlivé správanie, a to aj vtedy, ak pochádzajú zo zdrojov mimo služby Google Play," uviedol.