Holandský dizajnér Bob Hendrikx prišiel s naozaj originálnym nápadom, a tak vytvoril startup s názvom Loop. Jeho cieľom je vyrábať rakvy, ktoré sa v zemi rozložia spolu s nebohým človekom. Celý proces by mal trvať asi dva až tri roky, uvádza portál PositiveNews.
Telo človeka po smrti dodá pôde živiny
Rakvy majú názov Living Cocoon a všetky sú tvorené mycéliom. Ide o podhubie, teda hustý zhluk vlákien, ktoré tvorí akúsi rohož. Okrem toho sa rakva skladá z drevených pilín a je vystlaná machovým lôžkom obsahujúcim aktívne mikroorganizmy. Prírodná truhla, ktorá je zároveň ľudským kompostérom, vyvolala záujem verejnosti. Vďaka nej sa telo človeka po smrti rozloží o čosi rýchlejšie a dodá pôde živiny.
Čo sa týka klasických rakiev, tie potrebujú približne desať rokov na to, aby sa plne rozložili a stali súčasťou pôdy. Hendrikx zdôraznil aj fakt, že lakované drevo, kovové prvky, ktoré má väčšina rakiev, ako aj syntetické oblečenie, ktoré má na sebe nebožtík, daný proces spomaľujú.
Autor konceptu zároveň hovorí, že keď človek umrie, znečistí zem. Ľudské telo totiž obsahuje až 219 chemikálií, no v prírode existuje huba, ktorá dokáže neutralizovať toxíny z tela a pôdy. Práve táto skutočnosť ho podnietila k tomu, aby vytvoril akúsi "živú rakvu." Tá má zaručiť, že sa zem neznečistí a človek ju obohatí aj po smrti.
O tento typ rakiev je u verejnosti veľký záujem. Prvý pohreb sa odohral v roku 2020 a Hendrikx to označil za prelomový okamih. V rakvách bolo odvtedy pochovaných vyše 150 ľudí a startup dokonca začal spolupracovať s najväčšou holandskou pohrebnou spoločnosťou. Ľudia označili tento typ truhly za Teslu medzi rakvami. Aktuálne je jej cena 1 495 eur a je prístupná nielen pre európsky trh, ale aj pre Ameriku.