Nezávislý výskumník Ben Bacon môže stáť za objavom najskoršieho systému písma v histórii ľudstva, ktorý sa ukrýval na jaskynných maľbách v Európe. Analýzou bodiek a čiarok na stenách komplexov vyvrátil predošlé vysvetlenie uznávaných vedcov, ktorí tvrdili, že ide o formu číselného značenia. Ako informoval portál Vice, objav môže potvrdzovať fakt, že ľudia žijúci desaťtisíce rokov pred nami boli rovnako vyspelí ako my.
O pomoc požiadal archeológov
Bacon, ktorý pracuje ako reštaurátor nábytku v Londýne, si všimol označenia na jaskynných stenách, keď obdivoval paleolitické maľby. Vtedy mu napadlo, že by bolo možné ich rozlúštiť. Začal preto s dekódovaním, pričom sa zameral na čiary, bodky a symboly v tvare Y, ktoré sa objavujú na stovkách jaskynných malieb.
Podľa predošlých vyjadrení výskumníkov mali byť symboly nejakou formou číselnej notácie, ktorá mohla byť určená na zaznamenanie počtu videných alebo zabitých zvierat. Reštaurátor nábytku však po analýze uviedol, že ide o kalendárny systém určený na sledovanie životných cyklov živočíchov. Požiadal tak archeológov z Durhamskej univerzity a University College London, aby mu pomohli s rozvinutím myšlienky a stali sa spoluautormi štúdie.
Hypotézu potvrdili
Archeológovia po vlastnej analýze potvrdili Baconovu teóriu, pričom si všimli, že na maľbách nie je nikdy viac ako 13 čiar a bodiek. To by podľa nich mohlo znamenať, že ide o označenie lunárnych mesiacov (alternatívny spôsob počítania času). "Je oveľa pravdepodobnejšie, že tieto informácie súvisia s predpovedaním ich migračných pohybov a období párenia a pôrodu, keď sú zvieratá zraniteľné," uviedli vedci.
Naopak symboly v tvare Y, ktoré boli bežne vyobrazené pri zvieratách, mali indikovať pôrod. Zdá sa totiž, že zobrazuje dve oddelené nohy. Na otestovanie tejto hypotézy tím zostavil databázu viac ako 600 sekvencií bez symbolu Y a približne 250 s ním. Tento test zobrazoval zvieratá ako zubry, vtáky, bizóny, jelene, ryby či mamuty, ktoré kedysi žili v Európe. Výsledky ukázali, že ich hypotéza je v súlade so vzorcami v jaskyniach.
Priaznivé výsledky analýzy naznačujú, že táto forma označovania existovala desiatky tisíc rokov pred najstarším sumerským písmom. Výskumníci však očakávajú, že objav spustí vlnu diskusie medzi odborníkmi o presnej definícii písma. "Nechceme klásť kontroverznú otázku, či to bol paleolitický vynález. Preto by sme to označili za prechodný krok medzi jednoduchším zaznamenávaním a plnohodnotným písaním," dodali.
Aj keď nemusí ísť o skutočné písmo, potvrdzuje to fakt, že naši paleolitickí predkovia boli rovnako vyspelí ako my. Znamená to tiež, že ich spoločnosť spájala umenie s číselným systémom. Vedci však dúfajú, že vykonávaním ďalších štúdií budú môcť nahliadnuť do kultúry a viery paleolitických ľudí.