10. feb. 2024 o 12:30
Miroslav Novysedlák, cc.cz

Temná história Fanty: Vznikla v nacistickom Nemecku, chutila ako syr a dávali ju do polievok

placeholder
Ako vznikla Fanta?
Zdroj: istock.com, northfoto.com

Fanta patrí spolu s Coca-Colou k najpopulárnejším a najobľúbenejším sladkým nápojom na svete. Za zmienku stojí pôvod Fanty, ktorú nevymysleli v USA, ale v nacistickom Nemecku. Jej vznik je spojený s 2. svetovou vojnou. Nápoj vtedy však nemal pomarančovú príchuť, ale skôr syrovú.

Zaujímavosti
10. feb. 2024 o 12:30
Temná história Fanty: Vznikla v nacistickom Nemecku, chutila ako syr a dávali ju do polievok

Fanta patrí spolu s Coca-Colou k najpopulárnejším a najobľúbenejším sladkým nápojom na svete. Za zmienku stojí pôvod Fanty, ktorú nevymysleli v USA, ale v nacistickom Nemecku. Jej vznik je spojený s 2. svetovou vojnou. Nápoj vtedy však nemal pomarančovú príchuť, ale skôr syrovú.

Všetko sa to začalo v roku 1933, keď sa Hitler a nacistická strana dostali k moci. Max Keith vtedy prevzal nemeckú dcérsku spoločnosť Coca-Cola GmbH a údajne si nápoj ctil viac než svoju domovinu. Chcel, aby bola Coca-Cola spájaná s Nemcami a nacistickou vládou. Ako uvádza portál CzechCrunch, ani samotná spoločnosť nemala problém s Hitlerovým režimom a okrem toho bola sponzorom olympijských hier v Berlíne v roku 1936.

Problém prišiel v roku 1941

História kolového nápoja siaha do roku 1886. Predával ju lekár John Stith Pemberton a išlo o liek, ktorý bol prezentovaný ako alternatíva k morfiu. Coca-Cola si našla cestu aj do Európy. V roku 1920 bola vo Francúzsku otvorená prvá stáčiareň a po 9 rokoch prišlo na rad Nemecko. V roku 1933, v čase, keď sa z Hitlera stal nemecký kancelár, sa na čele nemeckého zastúpenia spoločnosti ocitol Max Keith. Ten bol nápoju mimoriadne oddaný a pre maximalizáciu predaja v Nemecku bol schopný urobiť všetko. Jeho plány sa napokon naplnili.

Na sladkom nápoji si pochutnával nielen nemecký ľud, ale aj poprední nacistickí vodcovia. Zmena prišla vo chvíli, keď Japonci v roku 1941 zaútočili na prístav Pearl Harbor a Spojené štáty vstúpili do vojny. Práve vtedy boli všetky obchodné kontakty s Nemeckom ukončené a v centrále v Atlante prestali Keithovi zdvíhať telefón. Nemecká pobočka Coca-Coly sa pomaličky začala rúcať a Keith mal jasný plán - prísť s alternatívou.

Krajina vo vojnovom stave fungovala veľmi obmedzene. Po experimentoch, ktoré vykonával s chemikmi v laboratóriách, prišiel s originálnym receptom. Jeho základom bola jablčná vláknina, zvyšky z výroby jablčného muštu a srvátka - tekutina, ktorá zostala po zrážaní mlieka a používa sa pri výrobe syra.

Najprv ju otestovali Taliani

Nápoj mal syrovú príchuť, hnedú kalnú farbu a s určitosťou sa dá povedať, že nevyzeral ako dnešná Fanta. Názov nápoja vymysleli Keithovi zamestnanci - konkrétne obchodný zástupca Joe Knipp - ktorý skrátil nemecké slovo fantastische (fantastické). Práve tak vznikol dnes už kultový nápoj Fanta, ktorý si Nemci zamilovali, a jeho predaj narastal. V niektorých domácnostiach sa stal náhradou za cukor, pridávali ho do polievok, využívali ho pri pečení, varení a po čase začal prenikať aj na ďalšie trhy. V Holandsku sa vyrábal s odlišnou receptúrou, a to z bazy.

Úspech vystriedal pád a výroba nápoja bola ukončená v roku 1945. Keith počas vojny vždy zachovával lojalitu voči Coca-Cole a v krajine chcel udržať pobočky za každú cenu. Preto bol v Atlante označený za hrdinu, keďže spoločnosť udržal pri živote aj v takýchto nepríjemných podmienkach. Do jeho rúk bola následne zverená celková európska agenda spoločnosti Coca-Cola a nezabudlo sa ani na Fantu. Výroba bola obnovená v apríli 1955 a tentokrát išlo o nápoje s typickou pomarančovou príchuťou.

To, ako ľudia prijmú Fantu, si otestovali na talianskom trhu. V Neapole sa začala vyrábať z lokálnych pomarančov a Talianom chutila. V roku 1958 sa Fanta dostala k zákazníkom v Amerike a aj tam zažiarila. Dnes je druhou najväčšou značkou Coca-Coly a pozná ju celý svet.