Sicíliu či Sardíniu slovenským dovolenkárom netreba predstavovať, vedeli ste však, že taliansku čižmu obklopujú viac ako štyri stovky ostrovov? Jedným z nich je aj farebný ostrov Ischia v Neapolskom zálive, ktorý sa so svojou rozlohou 46 kilometrov štvorcových veľkosťou rovná napríklad Banskej Štiavnici.
V našich končinách je Ischia stále pomerne neznámym pojmom, je to však práve tento ostrov, ktorý má ambíciu stať sa hitom letnej sezóny 2024. Nájdete na ňom krásne pieskové pláže, farebné mestečká, úžasné scenérie a nádherné výhľady, množstvo aktivít a najmä priestor na relax.
Ischia je známa najmä pre svoje liečivé termálne pramene, ktoré sú hlavným turistickým lákadlom ostrova - sú výsledkom jeho vulkanického pôvodu. Na ostrove navyše rátajte s jeho hornatým povrchom.
Turisti pre Ischiu nie sú žiadnou novinkou - čakajú na nich služby na vysokej úrovni, rozsiahla ponuka hotelov všetkých kategórií a ochotní domáci, ktorí radi a ochotne poradia – a to aj keď nehovoria po anglicky.
Čaro Stredomoria
Kroky mnohých dovolenkárov začínajú vo väčšine prípadov v prístave v mestečku Ischia Porto, ktoré spolu s ďalším mestečkom Ischia Ponte tvoria hlavné mesto ostrova známe pod menom Ischia. Nachádza sa na východnej časti ostrova.
Práve Ischia Ponte je historickým centrom ostrova, v ktorom nájdete jednu z najznámejších atrakcií ostrova - hrad Castello Aragonese nachádzajúci sa v blízkosti pevniny. K jeho úpätiu vedie široký dláždený chodník, ktorý dotvára jeho jedinečnú scenériu. Výhľad naň si užijete aj z neďalekej pláže Cartaromana či Spiaggia dei Pescatori.
Hrad Aragonese je najznámejšou pamiatkou talianskeho ostrova Ischia.
Zdroj:
Shutterstock
Presuňte sa na juh ostrova a navštívte dedinu Sant’Angelo, ktorá je podľa mnohých najkrajšou dedinou na ostrove. Dominuje jej polostrov Punta Sant’Angelo, ktorý s pevninou spája len úzky pás piesku. Kedysi rybárska dedinka je dnes obľúbenou turistickou oblasťou s mnohými reštauráciami, kaviarňami či butikmi.
Dedina Sant'Angelo je považovaná za najkrajšiu na ostrove.
Zdroj:
Shutterstock
Termálna voda > slaná voda
Krásne pláže nemusíte na Ischii hľadať, zjavia sa vám doslova na každom rohu. Jednu z najznámejších nájdete v blízkosti Sant’Angelo, pláž Maronti, najdlhšia pláž na ostrove o dĺžke dvoch kilometrov. Pláž sa delí na voľne prístupnú a pláž patriacu blízkym hotelom, netreba sa však obávať, miesta je na nej skutočne dosť.
Nad slanou vodou má však v prípade Ischie jednoznačne navrch tá termálna. Liečivá voda je na ostrove rozšírená a sú ňou denne nanovo napustené bazény v jednotlivých hoteloch. Vodu v bazénoch v mnohých prípadoch ochladzujú, nemusíte sa tak báť vyskúšať ju aj počas horúceho leta.
Liečivú vodu využívajú hotely aj pri mnohých relaxačných, ale aj ozdravných procedúrach - či si vyberiete kozmetiku s termálnou vodou alebo bahenné zábaly. Pri tých však musíte rátať aj s príplatkom za lekársku prehliadku.
Pláž Maronti s Punta Sant'Angelo v pozadí
Zdroj:
Shutterstock
Najviac návštevníkov smeruje na západ ostrova do Poseidonovych záhrad s najväčšími prírodnými bazénmi, ktorým sekunduje termálny park Negombo či prírodné termálne pramene pri mestečku Panza - Sorgeto.
Ostrov Ischia je podľa legendy skameneninou spiaceho obra Tifona, ktorý chcel dobyť Olymp. Potrestaný bol Jupiterom, ktorý ho nechal skamenieť v mori - pri troche fantázie pripomína tvar ostrova ležiaceho obra. Práve termálne pramene sú podľa legendy jeho slzami vyvierajúcimi spod zeme a jeho výdychy sopečnými výparmi. Tak vznikol napríklad aj názov mestečka Panza, v preklade brucho.
Vynechať by ste nemali ani návštevu najstarších kúpeľov na svete a najliečivejšieho pitného prameňa na ostrove Ischia. Nitrodi navštevovali už starí Gréci či Rimania, nachádza sa v južnej časti ostrova v oblasti Barano. Prameň má vynikajúce liečivé účinky na kožné problémy, ale aj vnútorné problémy, rovnako i omladzuje.
Poseidonove záhrady
Zdroj:
Shutterstock
Kopce aj záhrady
Na svoje si prídu aj milovníci prírody a turistiky. Najvyšším vrchom ostrova je Monte Epomeo s nadmorskou výškou 789 metrov. Pre slovenského dovolenkára vytrénovaného Vysokými Tatrami by preto túra na jeho vrchol a späť nemala zabrať viac ako tri hodiny.
Dobrou správou pre čistokrvných lážo-plážo dovolenkárov je, že prírodu si možno užiť aj v botanických záhradách. Giardini La Mortella sa počas svojej vyše 60-ročnej existencie stala jednou z najkrajších botanických záhrad sveta. Za zmienku stojí tiež záhrada Ravino pýšiaca sa obrovskou zbierkou kaktusov.
Giardini La Mortella na severe Ischie
Zdroj:
Shutterstock
Prechádzku medzi kaktusmi možno vymeniť aj za prechádzku medzi vinicami. Pôda bohatá na minerály a priaznivá klíma vytvorili ideálne prostredie pre pestovanie viniča, vďaka čomu sa na ostrove obľube teší aj vínna turistika. Nezabudnite si preto vychutnať pohár bieleho vína Biancolella či červeného Per’E Palummo.
Gurmánov poteší aj vynikajúca kuchyňa pozostávajúca z lokálnych surovín. Napriek tomu, že Ischia je ostrovná destinácia, tradičným jedlom nie sú ryby, ale králik, upravovaný ako coniglio all’Ischitana, teda guláš z králika varený v terakotovom hrnci s paradajkami a miestnym korením. Práve králiky boli na ostrove kedysi premnožené.
Obľúbenou sladkou dobrotou ostrovanov je piškótový múčnik plnený šľahačkou, krémom alebo citrónovým likérom, ktorý nesie názov baba. Nezabudnite tiež na ochutnávku tradičného limoncella.
Výhľad z vrchu Monte Epomeo, Ischia
Zdroj:
Shutterstock
Pizza, Hamšík aj starí Rimania
Ešte kým sa presuniete na Ischiu, cestu začnete v treťom najväčšom talianskom meste. Vstupnou bránou na ostrov je mesto Neapol, z ktorého sa na ostrov dostanete približne za hodinu cesty trajektom či rýchloloďou do jedného z prístavov Ischie. Po ostrove jazdia autobusové linky, s ktorými sa z oboch dostanete k vášmu hotelu.
Prezrite si hlavné mesto regiónu Kampánia, ktoré dalo svetu pizzu Margherita. Slováci v ňom navyše majú výhodu menom Marek Hamšík, ktorí za domáci SSC Neapol hral necelých 12 rokov a dodnes je v meste mimoriadne populárny.
Pozrite si historické časti mesta - divadlo, Kráľovský palác či Galériu Umberta I, alebo sa prejdite po hlavnej nákupnej triede Via Toledo. Nevynechajte ani neďaleké Pompeje, vyberte sa na sopku Vezuv alebo sa len poprechádzajte po meste a nasávajte jeho atmosféru.
Neapol a výhľad na sopku Vezuv
Zdroj:
Shutterstock
Okrem ostrova Ischia sa z Neapolu dostanete napríklad aj na neďaleké Capri, známe ako perla Tyrhenského mora. Ostrov ospevovali umelci z celého sveta a už v antike bol obľúbeným miestom rímskych cisárov, na ktorom dovolenkovali starí Rimania z vysokých vrstiev.
Presuňte sa na neďaleký ostrov Procida či na slávne Azúrové pobrežie. Spiatočné letenky do Neapolu aktuálne začínajú na cenovke od 53 eur s odletom z viedenského letiska.
Dovolenkový ostrov Capri v Neapolskom zálive
Zdroj:
Shutterstock