Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) Slovenskej republiky varoval pred nebezpečným ochorením, ktoré holuby dokážu prenášať na človeka. Ide o chorobu zvanú ornitóza, ktorá môže mať veľmi ťažký až fatálny priebeh, aj keď sa vyskytuje len veľmi zriedka. Ako informovala tlačová agentúra TASR, medzi rizikové skupiny patria najmä ľudia tehotné ženy či malé deti.
Závažné ochorenie
Ornitóza je ochorenie, ktoré sa podľa odborníkov prevažne šíri vzduchom a prachom. V rámci prevencie preto odbor surveillance infekčných ochorení začal apelovať na dodržiavanie základných hygienických opatrení po kontakte s holubím trusom. "Človek sa môže infikovať vdýchnutím vzduchu kontaminovaného výlučkami infikovaných vtákov, zriedka zanesením baktérie do tela pri poranení infikovaným vtákom alebo pri manipulácii s chorými a uhynutými vtákmi," uviedla Veronika Košťálová z odboru ÚVZ.
Hoci má táto choroba väčšinou mierny priebeh, vyskytli sa aj závažné či fatálne prípady. "Medzi najčastejšie príznaky ochorenia patria horúčka, zimnica, bolesť hlavy, bolesť svalov, zápaly horných a dolných dýchacích ciest," dodal odbor s tvrdením, že ornitóza má inkubačnú dobu 5 až 14 dní.
Podľa ÚVZ do styku s nimi prichádzajú najmä majitelia vtákov, zamestnanci obchodov s vtáctvom, ľudia pracujúci s hydinou či veterinári. Veľmi zraniteľné sú pritom malé deti pohybujúce sa v blízkosti plôch pokrytých vtáčím trusom, tehotné ženy a osoby s nedostatočnou imunitou systému, u ktorých môže mať ochorenie závažnejší priebeh. "Riziko je aj u alergikov, pretože vdychovaním vzduchu s obsahom alergénov či roztočov môže dôjsť k podráždeniu kože, slizníc a očí," dodal odbor.
Ako sa môžete pred ochorením chrániť?
Úrad odhalil niekoľko bezpečnostných opatrení, pomocou ktorých sa pred ochorením môžete chrániť. Pri čistení balkónov znečistených od trusu holubov odborníci odporúčajú, aby ste používali ochranné pomôcky a dodržiavali dôkladnú hygienu rúk. V prípade väčšieho znečistenia by ste mali dať trus odstrániť špecializovanej firme, ktorá pri práci používa profesionálne vybavenie. Odporúčajú tiež, aby správcovia domov nainštalovali bariérovú ochranu na fasádu, ktorá zabráni holubom sadať na budovy.