13. okt. 2023 o 09:27
Pelikan, obkec.sk

Obed v Ázii, dezert v Európe. Zapíšte si Istanbul na zoznam TOP citybreakov

placeholder
Istanbul je jedným z najlepších jesenných citybreakov.
Zdroj: Shutterstock

Mesto zasadené na pomedzí dvoch svetov zahalené do rúška histórie a okorenené moderným pokrokom.

Cestovanie
13. okt. 2023 o 09:27
Obed v Ázii, dezert v Európe. Zapíšte si Istanbul na zoznam TOP citybreakov

Mesto zasadené na pomedzí dvoch svetov zahalené do rúška histórie a okorenené moderným pokrokom.

Aj taký je turecký Istanbul, kde možno v ten istý večer prejsť zo starobylej mešity do štýlového strešného baru, ktorý sa navyše nachádza na inom kontinente. Čaro Istanbulu objavuje aj čoraz viac Slovákov. Už teraz vzrástol záujem o Istanbul o 44 percent oproti celému minulému roku, ukazujú dáta cestovnej kancelárie Pelikán. Priemerná cena letenky navyše oproti minulému roku klesla o takmer 45 percent.

Spiatočné letenky do Istanbulu sa začínajú na cenovke už od necelých 120 eur s odletom z viedenského letiska. K dispozícii sú aj lety z Košíc. Výhodnými sú zároveň pobyty v Istanbule, ktorých cenovka začína na sume 280 eur a zahŕňa spiatočné letenky i štvorhviezdičkové ubytovanie na dve noci s raňajkami.

Paláce a chrámy na každom rohu

Najväčšie mesto Turecka sa môže pochváliť unikátnym historickým odkazom, ktorý badať na každom rohu. Dôkazom jeho bohatého dedičstva sú aj architektonické skvosty v podobe chrámov. Na svete azda nie je známejšia mešita ako istanbulská Hagia Sofia.

Nie všetci však vedia, že je aj symbolom náboženskej transformácie. Postavená totiž bola najprv ako kresťanský chrám, neskôr sa zmenila na imperiálnu mešitu a až do roku 2020 slúžila aj ako múzeum. Oproti nej sa nachádza jej "konkurent" – podobne impozantná Modrá mešita. Orientálne bohatstvo reprezentuje aj palácový komplex Topkapi. So svojimi historickými nádvoriami, rozkvitnutými záhradami či tajomnými múrmi je jeho návšteva unikátnou cestou späť do minulosti.

Paláce možno v Istanbule nájsť dokonca aj pod povrchom. Cisterna Basilica je staroveká podzemná vodná nádrž, ktorá sa datuje do čias Byzantskej ríše a je jedným z najzaujímavejších historických miest Istanbulu. Príbehy mocného impéria a sultánov rozpráva i palác Dolmabahce, postavený na brehu Bosporu v 19. storočí. Palác je symbolom osmanskej architektúry, no zhmotňuje aj prechod ríše do novej éry bohatstva a elegancie inšpirovanej Európou.

Hagia Sofia, Istanbul
Hagia Sofia, Istanbul
Zdroj: Shutterstock

Turecko bez nákupov nie je ono

Návšteva Turecka je úzko spojená aj s nákupmi. Inak tomu nie je ani v Istanbule, kde na návštevníkov čakajú ikonické bazáre ponúkajúce širokú škálu tovaru - od korenín a textílií až po šperky a starožitnosti. Najobľúbenejším je Veľký bazár, ktorý je krytým labyrintom tisícov obchodov a stánkov. Jeho história siaha až do 15. storočia a dnes je rušným centrom pre miestnych obyvateľov i turistov. Pokojnejšou verziou Veľkého bazáru je bazár Arasta. Pre gastronomický zážitok je ako stvorený Egyptský bazár plný korenín, bylín, sušeného ovocia či tureckého medu. Po blúdení medzi stánkami je čas na oddych. K tomu slúži hammam – tradičné kúpele, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou miestnej kultúry. Neváhajte si turecký hammam vyskúšať na vlastnej koži a oddýchnite si v jeho saunovom svete, v kúpeli v čistiacej pene či počas relaxačnej masáže.

Zaujímavou zastávkou, ktorú turisti občas prehliadajú, sú Princove ostrovy. Tie charakterizuje bujná zeleň, borovicové lesy, krásne pláže aj očarujúce domy z viktoriánskej éry. K ich pokojnej atmosfére prispieva aj zákaz vjazdu motorových vozidiel, vďaka čomu sú konské povozy a bicykle hlavným dopravným prostriedkom.

K Istanbulu patria neodmysliteľne aj bazáre.
K Istanbulu patria neodmysliteľne aj bazáre.
Zdroj: Shutterstock

Kultúra na viacero spôsobov

Samostatnou kapitolou pri návšteve Istanbulu je gastronómia. Miestna gastro scéna je odrazom bohatej histórie a kultúrnej rozmanitosti mesta a jej preskúmanie patrí k nevynechateľným aktivitám. Pochutnajte si na vynikajúcich pouličných jedlách, akými sú každému známy kebab alebo rybí sendvič balik ekmek. "Okoštujte" tiež tradičné jedlá Iskender kebab či plnené cestoviny manti. Hostinu zapite tradičným slaným tekutým jogurtom ayran či niečím silnejším – pálenkou raki.

Okrem skvelého jedla je súčasťou tureckej kultúry aj vodná fajka. Lokálne čajovne sú zárukou širokej ponuky najrôznejších príchutí vodnej fajky. Navyše tu stretnete miestnych Turkov ponorených v obláčikoch dymu, ktorí svoje večery trávia fajčením šiše a hraním doskovej hry Backgammon. Keď je reč o kultúre, opomenúť nemožno ani predstavenie takzvaných Whirling Dervishes – dookola sa krútiacich tanečníkov odetých v širokých sukniach. Ich tanec však nie je len obyčajným predstavením, ale aj oknom do duchovného dedičstva krajiny a učenia básnika Rumiho zdôrazňujúceho lásku a jednotu.

Súčasťou výletu musí byť jednoznačne ochutnávanie.
Súčasťou výletu musí byť jednoznačne ochutnávanie.
Zdroj: Shutterstock