Zaujímavosti
photo Foto
video Video
01. dec. 2023 o 07:57
Miloš Audi, unilad.com

Zomrel najsmutnejší slon na svete: 30 rokov žil sám vo výbehu, v mladosti ho mali týrať

placeholder
Zomrel najosamelejší slon na svete.
Zdroj: twitter.com/ProtectWldlife

Najosamelejší slon sveta menom Mali nedávno zomrel v ZOO na Filipínach. Zviera celý život zápasilo s týraním, zlou starostlivosťou a samotou, pričom jeho príbeh uchvátil aj mnohé celebrity.

Zaujímavosti
01. dec. 2023 o 07:57
Zomrel najsmutnejší slon na svete: 30 rokov žil sám vo výbehu, v mladosti ho mali týrať

Najosamelejší slon sveta menom Mali nedávno zomrel v ZOO na Filipínach. Zviera celý život zápasilo s týraním, zlou starostlivosťou a samotou, pričom jeho príbeh uchvátil aj mnohé celebrity.

Na internete sa rozšírila správa, že zomrela samica menom Mali, ktorá bola známa ako najosamelejší slon. Populárnou sa stala po tom, čo sa na sociálnych sieťach objavili zábery jej smutného života v ZOO. Ako informoval portál Unilad, vďaka svojmu príbehu si však získala aj pozornosť niekoľkých známych celebrít, ktoré sa jej snažili pomôcť.

Smutný život

Mali sa narodila na Srí Lanke niekedy medzi rokmi 1974 a 1980. Nepriazeň osudu ju skúšala už od veľmi útleho veku, kedy jej matka zomrela. Prvé roky života Mali strávila v inštitúte Pinnawala Elephant Orphanage v Kegalle, ktorý sa zaoberal chovom a ochranou slonov v zajatí. Táto organizácia však čelila vlne kritiky za to, že držala tieto cicavce vo veľmi zlých podmienkach a týrala ich, čo nakoniec viedlo k jej zatvoreniu.

Hoci ostatným zvieratám tento incident otvoril cestu k slobode, život Mali sa odrazom zmenil od zlého k horšiemu. Po odchode z Pinnawaly ju totiž srílanská vláda darovala vtedajšej prvej dáme Filipín Imelde Marcos. Samica sa tak stala jedným z dvoch sloních domácich miláčikov, pričom domov zdieľala s oveľa starším zvieraťom menom Shiba.

Zlá starostlivosť

Tieto dve zvieratá však podľa záznamov spolu veľmi dobre nevychádzali. "Mali sa na začiatku bála. Keď sa priblížila k Shibe, tú to zaskočilo a udrela ju," povedal v roku 2019 Marcelino Tasiong, bývalý predák zoologickej záhrady v Manile. Nakoniec si však k sebe našli cestu a niekoľko rokov spolu žili.

To sa však zmenilo po úmrtí Shiby v roku 1990, pretože do konca života zostala úplne sama. V priebehu rokov sa to podpísalo aj na jej zdraví, pričom sa jej stav neustále zhoršoval. To pritiahlo pozornosť mnohých celebrít vrátane hudobníka Paula McCartneyho, ktorý je známy aj pre svoj aktivizmus za ochranu zvierat. "Bol som šokovaný, keď som sa dozvedel, že Mali nikdy nedostala náležitú starostlivosť o nohy," napísal hudobník v roku 2013 v liste vtedajšiemu prezidentovi Filipín Benignovi Aquinovi III.

V liste dodal, že takýto typ starostlivosti je veľmi dôležitý z hľadiska celkového zdravia zvieraťa. "Problémy s chodidlami a kĺbmi sú hlavnou príčinou smrti medzi slonmi chovanými na tvrdých povrchoch," dodal McCartney.

Príbeh Mali však nemal šťastný koniec. Ako uviedol hlavný veterinár Manilskej ZOO Heinrich Patrick Peña-Domingo, samica nedávno zomrela vo veku menej ako 50 rokov, čo je podstatne kratšie, ako je prirodzená dĺžka života slona. Odborník uviedol, že príčinou smrti bolo zlyhanie srdca, pričom zviera malo zápal v obličkách, uzlíky okolo pečene a hnisové usadeniny okolo maternice. Hoci sa Mali veterinári snažili zachrániť antihistaminikami a vitamínmi, na jej uzdravenie to nestačilo.