15. máj. 2024 o 13:00
Miloš Audi, dotyk.cz

Herečka z filmu "Ako vytrhnúť veľrybe stoličku": Dlho bojovala s depresiou, spoznáte ju ešte?

placeholder
Poznáte ju z filmu Ako vytrhnúť veľrybe stoličku.
Zdroj: reprofoto/youtube.com/@CeskaTelevizeTV

Jana Preissová sa preslávila nielen v divadle, ale aj v mnohých známych českých filmoch a seriáloch. Jej osobný život však častokrát nebol prechádzka ružovou záhradou.

Zaujímavosti
15. máj. 2024 o 13:00
Herečka z filmu "Ako vytrhnúť veľrybe stoličku": Dlho bojovala s depresiou, spoznáte ju ešte?

Jana Preissová sa preslávila nielen v divadle, ale aj v mnohých známych českých filmoch a seriáloch. Jej osobný život však častokrát nebol prechádzka ružovou záhradou.

Herečku Janu Preissovú si mnohí z vás pamätajú hlavne z komédií Márie Poledňákovej s názvom Ako vytrhnúť veľrybe stoličku či Ako dostať otecka do polepšovne. V týchto filmoch zažiarila ako Anna, krásna mama malého Vaška. Ako informoval portál dotyk.cz, napriek sláve však jej súkromný život nebol taký perfektný, pričom musela bojovať s depresiou či neverou.

Manželské úskalia

Preissová sa narodila 7. februára 1948 v Plzni. Počas svojho dospievania sa čoraz viac zaujímala o herectvo, a preto sa rozhodla študovať na prestížnej DAMU v Prahe. Tam sa stretla aj so svojím manželom Viktorom Preissom, za ktorého sa vo štvrtom ročníku štúdia dokonca vydala.

Ukázalo sa však, že jej manžel bol veľký záletník. V nasledujúcich rokoch totiž vyšlo najavo, že častokrát Preissovú podvádzal, pričom z jednej nevery vzišiel aj nemanželský potomok. Vtedy nastalo temné obdobie tohto páru a herec dokonca zvažoval, že svoju ženu opustí.

Tento scenár sa však nakoniec nenaplnil a on dostal druhú šancu. Hoci Preissová prepáčila manželovi jeho prešľapy, dodnes sa o tejto téme odmietajú rozprávať. Ich manželstvo však nakoniec všetky problémy ustálo a vďaka tomu sú spolu už 55 rokov.

Psychické problémy

Hoci rodina zostala celá, častokrát v nej panovala napätá atmosféra, a to najmä kvôli psychickým problémom Preissovej. Hoci na televíznych obrazovkách stvárňovala na pohľad krehké, ale vo vnútri silné ženy, dlho bojovala sama so sebou. Trpela totiž depresiou, ktorá spôsobila to, že sa pred kamerami takmer prestala objavovať. Nakoniec mala problémy aj s prácou v divadle.

Depresiami však trpel aj jeden z jej synov. V jeho prípade však toto ochorenie vyvrcholilo pokusom o samovraždu, kvôli čomu skončil v liečebni. "Doma došlo k bežnému konfliktu, po ktorom moja žena aj s deťmi odišla. Hovorili sme spolu potom po telefóne a ona v afekte povedala, že ak ma môj život nebaví, tak nech sa zoberiem a idem sa rovno obesiť do lesa. A ja som povedal, že teda áno, a naozaj som odišiel z domu," uviedol po rokoch syn Martin Preiss.

Preissová počas svojej dlhoročnej hereckej kariéry stvárnila množstvo známych postáv, medzi tie najpopulárnejšie (okrem tých vo filmoch od Márie Poledňákovej) patrí seriál My všichni školou povinní, Putování po Blazenych ostrovech, Řád alebo Ex offo. Naposledy sa ukázala ale vo filme Ženská na vrchole, kde si zahrala po boku Bolka Polívky.