Vedci ale tvrdia, že to nie je správne. Štúdia publikovaná v odbornom časopise Proceedings of the Royal Society A totiž odhalila, aký spôsob je ideálny. Vaše šnúrky môžu byť dlho v poriadku, až kým nedôjde k jedinému pohybu, ktorý spustí uvoľňovanie s následným zlyhaním uzla. Vedci prezradili, že pozorovania poukázali na zlyhanie spôsobené zložitou súhrou medzi deformáciou stredu uzla vyvolanou nárazom, dynamickým výkyvom pri chôdzi, zotrvačnými silami šnúrok a voľných koncov uzla, uvádza portál IFLScience. Ako by sa tieto slová dali preložiť do voľnej reči?
Ako vyzerá ideálne viazanie šnúrok?
Podľa tímu môže náraz topánky na podlahu uzol uvoľniť, zatiaľ čo nestabilné konce uzla, ktoré sú zapríčinené pohybom vašich nôh, ho ešte viac uvoľnia. Vďaka spomaleným videám a sérii experimentov vysvitlo, že k tomu dôjde v priebehu len niekoľkých sekúnd a dôsledky môžu byť katastrofálne. Vedecký tím okrem toho dodal, že by potreboval vykonať ďalšiu štúdiu zameranú na materiál šnúrok do topánok.
Práve to vrhá na už spomínaný klasický uzol tieň pochybností. Existuje teda lepší spôsob? Odpoveď znie áno a dokonca sa nápadne podobá na viazanie, ktoré pozná vari každý z nás. Experti odhalili, že existuje silná a slabá forma vytvorenia tohto uzla a väčšina z nás ovláda práve slabú formu. Pri behu naráža noha o zem sedemnásobnou silou gravitácie, kvôli čomu sa uzol napína a zase uvoľňuje. Z toho dôvodu po istom čase povolí aj samotný uzol. Ako by ste to teda mali robiť správne? Sledujte vo videu.