Vedci vyvinuli novú metódu na zvrátenie starnutia kožných buniek až o 30 rokov, čo prinieslo zatiaľ najväčší pokrok v oblasti regenerácie. V novej štúdii publikovanej v eLife tím výskumníkov odhalil, ako dokázali čiastočne obnoviť funkciu starších buniek, a tak predĺžiť ich biologický vek, uviedol portál LADBible.
Nová metóda je založená na technike ocenenej Nobelovou cenou a používa sa pri výrobe kmeňových buniek. Problém starnutia rieši jednoduchým vymazaním bunkovej identity prostredníctvom preprogramovania.
Odborníci z Babraham Institute vyvinuli prvé prechodné preprogramovanie dozrievania s názvom MTPR. "Rozsah omladenia vyvolaná pomocou MTPR sa zdá byť podstatne väčšia ako tá, ktorá bola dosiahnutá v predchádzajúcich pokusoch preprogramovania," uviedol tím. V štúdii, ktorá simulovala kožnú ranu, tím zistil, že čiastočne omladené bunky sa správali rovnako ako mladé bunky.
Vedci vysvetlili, že starnutie je postupný pokles zdatnosti tela regenerovať sa, dochádza k nemu v priebehu času a vedie k pomalej dysfunkcii tkaniva. Cieľom regeneračnej biológie je opraviť alebo nahradiť bunky, pričom jedným z najdôležitejších nástrojov je vytvorenie nových kmeňových buniek. To však zbavuje bunky ich prirodzenej funkcie, čo im dáva potenciál stať sa iným typom tkaniva.
Profesor Wolf Reik, vedúci skupiny vo výskumnom programe Epigenetics, uviedol, že sú výsledky výskumu veľmi vzrušujúce. "Nakoniec sa nám možno podarí identifikovať gény, ktoré omladzujú bunky aj bez preprogramovania. Potom sa môžeme špecificky zamerať len na tie, ktoré zapríčiňujú starnutie," uviedol.
Zatiaľ je výskum stále len v počiatočnom štádiu, ale vedci sa domnievajú, že zistenia by mohli pomôcť k revolúcii v regenerácii, najmä ak je možné tento postup replikovať aj na iných typoch buniek.
Diljeet Gill, ktorý viedol výskum, priznal, že ich výsledky predstavujú veľký krok v omladzovaní. "Bunky dokážeme omladiť bez straty ich zamerania a dokonca dokážeme obnoviť niektoré funkcie starých buniek," dodal.